Коломия тупцює на комунальнім роздоріжжі

  • Згідно з Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до 1 липня 2016 р. в усіх багатоквартирних будинках мають бути створені об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, або ж ОСББ. Відтоді вже не ЖЕК, а самі мешканці повинні забезпечувати належне утримання свого будинку та прибудинкової території. Дахи, ліфти, прорвані труби і каналізація, під’їзди – все це лягає на мешканців будинку. Тож якщо вони не піднатужаться, вже зовсім скоро можуть залишитися біля розбитого корита в буквальному значенні цього слова. Часу до закінчення «житлово-комунальної революції» залишається все менше.

    Ця реформа може мати три різних результати. Перший, найкращий – це коли мешканці конкретного будинку є активними. Вони створюють ОСББ, обирають голову, який і займається питаннями утримання будинку. Він шукає відповідні компанії чи фахівців та організовує усі необхідні роботи.

    Другий варіант – коли мешканці з якихось причин, небажання чи відсутності часу, ОСББ не створюють, а знаходять управляючу компанію, укладають з нею договір, і вона займається утриманням будинку. В Коломиї переважно так роблять заможні мешканці нових будинків. Через малу кількість квартир у будинку та зайнятість вони не мають бажання і часу займатися такими справами. Тому просто шукають та платять фірмам, які спеціалізуються на утриманні будинків.

    Ну, і третій варіант – найгірший. Це коли мешканці будинку через пасивність або байдужість так і не змогли створити ОСББ. У такому разі міська рада сама призначає для такого будинку управителя. Однак, як кажуть фахівці, якість обслуговування такого будинку може бути дуже низькою.

     

    Ніхто нічого не знає

    Судячи з того, як проходить «житлово-комунальна революція» у Коломиї, наймасовішим її результатом може стати третій. Процес утворення ОСББ у райцентрі йде дуже повільно. З одного боку, самі люди не надто активні, з іншого – немає сприяння влади. Навпаки, у деяких випадках вона навіть пхає палиці в колеса. Як, наприклад, у випадку з ОСББ «Валова, 59».

    За словами його голови Михайла Романюка, одразу після створення ОСББ він звернувся до міської влади з проханням передати на баланс прибудинкову територію та земельну ділянку, яка була затверджена міськвиконкомом згідно з планом забудови. Однак, як виявилося, міська влада без відома жильців змінила цільове призначення ділянки, що мала б відійти до ОСББ, і продала її за смішну, до того ж, суму. Жителі будинку вважають це рейдерським захопленням землі з боку міської влади і судяться з нею. А поки йдуть суди, тут начебто хочуть будувати торговельний комплекс. «Якщо це буде зроблено, то будинок залишиться без пожежного заїзду, – каже Романюк. – Ось така допомога з боку міської влади».

    Про недостатню організаційну допомогу з боку міської влади говорить і інший голова ОСББ Андрій Ганущак. На його думку, «комунальна революція» іде зі скрипом, бо ніхто не знає, що робити і як робити. «З боку міської влади ніякої дієвої допомоги немає. Все на плечах голів ОСББ: поки не вибігаєш, поки не випросиш – нічого не буде. Такого, щоб ти прийшов, запитав, отримав відповідь чи допомогу в оформленні документів, – немає», – каже Ганущак.

    Нова коломийська влада пояснює повільний хід реформи тим, що у структурі міської ради не було і немає відповідних фахівців. Тільки на першій сесії новообраної міськради депутатський корпус підтримав ідею запровадження посади радника міського голови з питань житлово-комунальної реформи. Він, за словами першого заступника міського голови Коломиї Сергія Коцюра, відвідуватиме збори мешканців будинків та допомагатиме створювати ОСББ, що зробить процес реформи ефективнішим.

    Загалом, як каже перший заступник міського голови, створення ОСББ – необхідний процес, та закон запізнився років на 25. Така політика призвела до поганого стану багатьох багатоквартирних будинків. Тому міськрада дуже зацікавлена в тому, аби у коломиян все пройшло легко і правильно, згідно з юридичними та технічними вимогами.

    «Саме створення  ОСББ, – наголошує Коцюр, – дає можливість утримувати будинок у хорошому стані та навіть провести у ньому капітальний ремонт». Для цього міська рада долучилася до багатьох програм. Наприклад, зараз діє ПроООНівська програма, в якій беруть участь вісім ОСББ, що мають можливість здійснити ремонти, спрямовані на енергозбереження їхніх будинків, де дольова участь об’єднання складає всього 5%.

    Також, за його словами, є пропозиції про надання пільгового кредиту товариствам співвласників від державних банків на енергоефективні заходи, де 40% компенсовує держава, а відсотки за кредитом планується сплачувати з міського бюджету.

    images

    ЖЕКи залишаються, але втрачають монополію

    Чи не головним досягненням реформи її ініціатори вважають ліквідацію «радянських» ЖЕКів. Тепер обслуговуванням багатоповерхівок будуть займатися приватні компанії. Це, як зазначають фахівці, демонополізує ринок та призведе до покращення якості комунальних послуг.

    Замість прихованого тарифу, в який входять послуги, що не надаються, мешканці самі вирішуватимуть, скільки, за що і кому платити. А для тих будинків, де ОСББ створено не буде, міськрада проводитиме конкурси серед компаній, які спеціалізуються на наданні комунальних послуг.

    Важливим елементом реформи у Коломиї, як запевнив міський голова Ігор Слюзар, буде створення міської аварійної служби за прикладом Львова. Ця установа буде займатися вирішенням нагальних проблем та ліквідацією раптових аварій.

    У Коломиї найбільшим комунальним монополістом є «Житлоінфоцентр». Після реформи це комунальне підприємство в нинішньому вигляді не залишиться, однак і ліквідовувати його ніхто не буде. Воно і далі існуватиме і, як переконує його директор Василь Михайлищук, братиме участь в усіх конкурсах, які оголосить міська рада, та перемагатиме, оскільки має суттєві переваги над приватними компаніями.

    «Кожен будинок повинен укласти договір із якоюсь організацією, яка має його обслуговувати. Йдеться по прибирання, вивіз сміття, утримання ліфта, освітлення та інше. Для цього потрібна техніка та кваліфіковані спеціалісти. На сьогодні це є тільки у «Житлоінфоцентрі», – переконує Михайлищук. – Ми маємо всі належні дозволи і ліцензії і максимально надаємо послуги своїми силами для здешевлення послуг (ліфтери, вивезення ТПВ, пічники-сажотруси). В той час як управитель (управляюча компанія) буде збільшувати вартість послуг на суму своєї зарплати».

    Керівник «Житлоінфоцентру» каже, що в Коломиї є й інші організації, які обслуговують ОСББ, однак вони не мають власної техніки та спеціалістів. Вони просто їх наймають і за посередництво беруть гроші. «Між іншим, до нас неодноразово звертаються мешканці коломийських ОСББ, які з нами договору не мають, але в разі патової ситуації ідуть саме до нас, – додає Михайлишук. – Нещодавно в одному з ОСББ у ліфті застряла родичка голови цього ОСББ. То він просив, щоб ми допомогли, хоча, повторюю, договір з нами вони укладати не хотіли. Така ж ситуація була зовсім недавно і з каналізацією в іншому ОСББ, вони також до нас телефонували. Тож насправді ЖЕКи нікуди не зникнуть, вони просто змінять назви і продовжуватимуть працювати».

     

    Маневрування на ринку

    Працюють у Коломиї і альтернативні «Житлоінфоцентру» приватні компанії. Керівник однієї з таких компаній Назар Федорук пояснив, що відмінність між ЖЕКом і управляючою компанією в тому, що ЖЕК одночасно є управляючою компанією і виконавцем, тобто він сам собі замовляє і сам виконує роботи. Це робить його монополістом, і ціни на свої послуги він встановлює сам, часто необґрунтовано. А приватна управляюча компанія працює іншим чином.

    «Ми займаємось виключно юридичною та організаційною роботою, а всі послуги замовляємо у інших компаній, – каже Федорук. – Це дозволяє, по-перше, оперативніше працювати, по-друге, знаходити кращу і якіснішу послугу і, по-третє, маневрувати на ринку. Нам легше пристосовуватися до законодавчих чи інших змін».

    «Чисто управляюча компанія добра ще й тим, – продовжує він, – що люди чітко знають, скільки і за що заплатять. Тобто тарифи прості і прозорі. Ми укладаємо договір, у якому чітко написано, які саме роботи і які послуги хочуть мешканці, і тільки за них вони платять. Якщо компанія не надала послугу або зробила це неякісно, голова ОСББ може не підписати акт виконаних робіт і не заплатити їй. А у випадку з ЖЕКом ніхто не знає навіть, скільки він заробляє».

    Ось так на сьогодні відбувається житлово-комунальна реформа у Коломиї. Реформа, від успіху якої багато залежить, як буде виглядати місто у майбутньому. Поки що і влада, і самі коломияни не надто активні, а часом відверто байдужі. І тим, і тим, напевно, слід активізуватися, бо не спам’ятаємось, як опинимося біля розбитого корита. В буквальному значенні слова.

    Віктор ФІТЬО

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!