Два роки тому у Калуському ліцеї №10 впровадили індивідуальний навчальний план. Тепер учні 10-11-х класів поглиблено вивчають ті предмети, які в подальшому здаватимуть на ЗНО.
Як на нововведення відреагували цьогорічні випускники та що думають про це освітяни, дізнавався «Галицький кореспондент».
«Жоден не нарікав»
У Калуському ліцеї №10 ще два роки тому впровадили індивідуальний навчальний план. Відтоді учні 10-11-х класів мають змогу обирати серед шкільних предметів (а всього їх вісім) ті, які вивчатимуть поглиблено. На вивчення інших предметів зменшено кількість годин, або ж кілька предметів об’єднують в один – інтегрований курс. Учнів старшої школи, які навчались у паралельних класах і хотіли вивчати поглиблено один і той же предмет, об’єднали в одну динамічну групу.
Щоб впровадити нововведення, спершу потрібно було отримати погодження у Міністерстві освіти та науки України. За словами директорки ліцею Тетяни Федорів, були деякі труднощі через відсутність навчальних програм та підручників з інтегрованих курсів.
Перед початком навчання за індивідуальним планом про нововведення спершу розповіли батькам. Керівництво закладу також обмінялося думками з цього приводу із класними керівниками та вчителями. Скрізь така ідея знайшла схвалення. Зрештою, за словами директорки, такої новації в освіті чекали вже дуже давно – понад тридцять років.
Учням така система навчання – на радість. Випускниця Вікторія Морис цього року закінчила 11-Б клас. У майбутньому хоче пов’язати свою професію із математикою, бо любить її змалку. «Хочу стати або вчителем математики, або економістом», – говорить вона. У ліцеї дівчина поглиблено вивчала математику та англійську мову (у динамічній групі). «У мене на тиждень було дев’ять уроків з математики та п’ять – з англійської мови», – каже випускниця.
«Мені до вподоби така система навчання, адже я мала змогу більше зосередитися на тих предметах, які здавала на ЗНО. Мама від такої системи навчання також у захваті», – говорить випускниця Вікторія.
«Наступного дня після вручення атестатів ми просили всіх випускників заповнити анонімні анкети. У них питали, чи комфортно було навчатися у ліцеї. Всі написали, що для них педагоги створили у закладі особливі умови навчання і за це вони їм вдячні. Жоден не нарікав на систему навчання. Хоча в 10 класі трохи хвилювалися, адже багато хто ще сумнівався у виборі майбутньої професії. Одинадцятикласникам було легше – вони обирали предмети для поглибленого вивчення більш свідомо і впевненіше», – зазначила директорка.
До репетиторів вже ходити не треба?
На думку випускників, безумовною перевагою такої системи навчання, яку впровадили у калуському ліцеї, стала можливість відмовитися від послуг репетиторів.
Скажімо, випускниця 11-А класу Андріана Цебій закінчила навчальний заклад із золотою медаллю і зуміла підтвердити високі результати, які отримала на державній підсумковій атестації, під час ЗНО. Андріана в майбутньому хоче стати лікарем, тому поглиблено вивчала у ліцеї біологію та хімію, а також ходила в динамічну групу з математики. «Тих знань, які я отримала у ліцеї, цілком достатньо, щоб не звертатися до репетиторів за допомогою. Я та мої однокласники розуміли, що працювати треба на результат, а не для того, щоб просто пересидіти урок», – наголосила вона.
«У тій же анонімній анкеті, яку роздавали наприкінці року випускникам, їх також запитували про те, чи достатньо вони отримали знань, навчаючись за індивідуальним планом, щоб скласти ЗНО на високі результати без допомоги репетитора. Майже всі підтвердили це, лише кілька учнів написали, що без репетитора не справились би, бо самостійно не вміють працювати, не вміють себе змусити. Таких – близько 22%», – говорить директорка ліцею.
Випускниця Романа Лизень, яка закінчила 11-В клас, також вважає, що здати ЗНО на високі результати цілком реально, адже у школі педагоги дають достатньо знань, але сама дівчина послугами репетитора все ж користувалася. «Я перейшла у ліцей у 10 класі, а раніше навчалась у сільській школі. До репетитора ходила тільки через те, щоб підтягнути свої знання і трохи адаптуватися», – каже вона.
Від самого процесу навчання дівчина в захваті: «Мені подобалось, що я можу сконцентрувати свою увагу на вивченні тих предметів, які мала здавати на ЗНО, і вчителі чудово нам все пояснювали», – додала Романа.
Ліцей – єдиний в області
«На нововведення, які впровадили у Калуському ліцеї №10, слід дивитися крізь призму реформи Нової української школи, яка зараз активно відбувається у початковій школі», – зазначає ректор Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Роман Зуб’як. За його словами, реформа не зможе обійти базову школу (з п’ятого по дев’ятий клас) та старшу. А для того, щоб у майбутньому старшокласники всіх навчальних закладів могли поглиблено вивчати предмети, які здаватимуть на ЗНО, пілотуються індивідуальні навчальні плани. До речі, Калуський ліцей №10 – єдиний заклад в області, де впровадили таку систему навчання.
«Зараз учні у старшій школі вивчають двадцять один предмет. Школярам буває важко зосередитися на чомусь одному серед цього розмаїття», – зауважив Роман Зуб’як.
Реформа НУШ передбачає, що старша школа стане трирічною і охоплюватиме 10-12 класи. На профільне навчання, коли учень зможе сам вибирати предмет, який поглиблено вивчатиме, заплановано перейти у 2027 році. Впроваджуватимуть його тільки там, де навчатимуться у старших класах не менше двохсот учнів. Для цього будуть створювати заклади з нуля.
Роман Зуб’як додає, що така система, крім плюсів, має ще й кілька мінусів. По-перше, якщо учень раптом усвідомить, що обрав не ті предмети, то зможе переобрати їх лише з наступного семестру. По-друге, буде складно з організацією навчання, адже наразі ніхто не готує вчителів, які можуть викладати інтегровані предмети, та й немає цілісних індивідуальних навчальних програм.
Марія ГРИЦКІВ