Компромісний вирок

  • У понеділок, 6 червня, відбулося друге та, як виявилось, заключне судове засідання у справі колишнього директора Прикарпатського юридичного інституту національного університету “Одеська юридична академія” Віктора Басая, звинуваченого в хабарництві. Суд визнав його винним, але звільнив від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обставин.

    А тепер розберемо все детально. Отож, високошанована людина на Прикарпатті, яка виховала чимало правників, сама піймалася на хабарі. 9 грудня 2015 р. Віктора Давидовича Басая затримали співробітники СБУ на одержанні неправомірної вигоди (7500 грн. і 300 дол. США) від двох студентів за допуск до зимової сесії.

    З того часу й почалася справа Басая, яку спочатку класифікували як хабарництво, але потім змінили формулювання на шахрайство, оскільки, за  документами, на час отримання хабара колишній директор юридичного інституту вже був звільнений зі своєї посади. Правда, у військовій прокуратурі цю інформацію спростовували і казали, що затриманий на хабарі все ж був директором інституту, а звільнили його «заднім числом».

    Цікавим у цьому контексті є такий факт: за статтею про хабарництво професору Басаю загрожувало від п’яти років позбавлення волі, а за новою статтею загрожуватиме максимум штраф у декілька сотень гривень.

    Після скандалу зі звільненням підозрюваного у хабарництві Віктора Басая, вже 30 березня, президент Національного університету “Одеська юридична академія” представив у Франківську в.о. директора Прикарпатського юридичного інституту. Ним став Василь Фелик, який у 2013-2014 роках очолював УМВС України в Івано-Франківській області.

    IMG_0989-800x600

    Справа Басая знаходилася у провадженні військової прокуратури Західного округу до середини березня 2016 року. Саме в цей час до Івано-Франківського міського суду надійшов обвинувальний акт про обвинувачення Басая В.Д. у вчинені злочину, передбаченого ч.2 ст.190 ККУ (шахрайство).

    Але виявилося, що міська феміда не може розглядати цю справу, оскільки під час ознайомлення з матеріалами справи було встановлено, що обвинувачений свого часу працював на посаді народного судді суду м. Івано-Франківська. Тому, згідно з чинним законодавством України, справа мала бути передана на розгляд іншого суду.

    4 квітня колегія суддів Апеляційного суду Івано-Франківської області, розглянувши клопотання державного обвинувача про передачу справи до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ для зміни територіальної підсудності – передачі справи на розгляд у іншу область України (яке підтримали також захисники Басая), прийняла рішення задовольнити його. Ще через місяць, 5 травня, нарешті стало відомо, який суд вирішить долю Віктора Давидовича. Щоб, як то кажуть, далеко не бігати, його справу направили у Долинський районний суд. Відповідну ухвалу затвердив Апеляційний суд Івано-Франківської області.

    IMG_0994

    2 червня в Долинському райсуді відбулося перше засідання у справі Басая. Представники звинуваченого у хабарництві професора наполягали на закритті кримінального провадження та апелювали до того, що їхній підзахисний переніс два інфаркти міокарда, онкологічне захворювання печінки та лікувався від діабету в Греції. “Всі документи засвідчують те, що протягом останніх п’яти років Віктор Басай сильно хворів”, – наголосив представник підсудного.

  • До того ж, адвокати згадали всі титули та звання, якими був нагороджений Віктор Басай, і разом з медичними довідками та копіями дипломів надали для ознайомлення суду позитивні характеристики з останнього місця роботи обвинуваченого.

    У зв’язку з цим усім, вони просили пом’якшити міру покарання стосовно їхнього підзахисного, наполягаючи, що йдеться про злочин середньої тяжкості. А оскільки Віктор Басай вперше притягується до кримінальної відповідальності за злочин легкої або середньої тяжкості, він може бути звільнений від відповідальності, адже на цей час він перестав бути суспільно небезпечним.

    Прокурор натомість заявив, що надані медичні довідки не можуть слугувати виправданням у вчиненні кримінального правопорушення, а також не є підставами звільнення від кримінальної відповідальності.

    Однак вже на другому судовому засіданні, яке відбулося 6 червня, суд ухвалив рішення задовільнити звернення захисників Басая та прямо у залі суду звільнити його від кримінальної відповідальності за вчинений злочин у зв’язку зі зміною обставин.

    Суд аргументував своє рішення відповідно до ст. 48 ККУ, згідно з якою особу, що вперше вчинила злочин легкої або середньої тяжкості, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час розслідування або розгляду справи в суді внаслідок зміни обставин вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

    Таким чином, Віктор Басай визнаний винним у скоєнні злочину, але не буде відбувати покарання. Чоловік, який тривалий час працював суддею в Івано-Франківській області та очолював два юридичних виші, значна кількість випускників яких працює нині у правоохоронних органах краю, обійшовся, як то кажуть, “малою кров’ю”.

    Максим ВЕПРИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!