Комунальні маніпуляції

  • Нещодавно Івано-Франківська обласна рада створила нове комунальне підприємство «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича» зі статутним капіталом у мільйон гривень. Поряд з цим, два неефективні комунальні підприємства вона ліквідовує, а їхні борги перед різними інстанціями погашатимуться з обласного бюджету. «Галицький кореспондент» вирішив з’ясувати, чим займаються ці комунальні підприємства облради.

    КП на мільйон

    9 грудня минулого року обласна рада створила КП «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича». До наглядової ради підприємства увійшли заступник голови облради Сергій Басараб, заступник голови постійної комісії облради з питань екології та раціонального природокористування Олександр Матусевич, депутати облради Михайло Королик, Микола Кузьма та Богдан Станіславський. Статутний капітал затверджений у розмірі 1 млн. грн. для розвитку підприємства.

    На нове КП покладено функції управління територією природно-заповідного фонду та збереження унікального природного комплексу вздовж ріки Дністер. Воно також займатиметься розвитком туризму, куруватиме рекреацію, оздоровлення та наукову діяльність на території заповідника. Ландшафтний парк включатиме територію Тлумацького і Городенківського районів загальною площею понад 19 тис. га. Адміністрація КП розміщуватиметься у Тлумацькій РДА, у його штаті працюватимуть еколог та земельник.

    15 лютого на черговому засіданні постійної комісії облради з питань екології та раціонального природокористування обговорили питання призначення керівника КП «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича». Претендували на цю посаду два кандидати – Богдан Станіславський, висунутий фракцією «Самопомочі», та Ігор Шумега. Кандидати коротко представили себе, а також розповіли про своє бачення напрямків розвитку підприємства, яке мали намір очолити. Обидва претенденти здалися членам комісії достойними, проте на розгляд сесії слід було подати одного.

    Необхідність вибору відпала на наступному засіданні комісії, коли «Самопоміч» відкликала свого кандидата. На найближчому засіданні сесії облради депутати мали б призначити керівника підприємства.

    комунальні маніпуляц

    Два проти одного

    Юридичних осіб Івано-Франківської обласної ради загалом 110. Це комунальні підприємства, установи, організації у різних галузях та сферах діяльності. Комунальних підприємств облради є 11, хоча ця цифра змінюється, бо одні створюються, інші ліквідовуються.

    За словами начальника управління майна спільної власності територіальних громад області Івано-Франківської обласної ради Василя Даниша, від початку діяльності облради сьомого демократичного скликання депутатами створене одне комунальне підприємство – «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича» і два ліквідовано. Перше рішення про ліквідацію торгового дому «Галичина» було прийняте минулого року. Створено ліквідаційну комісію, яку очолює Віталій Костишин. «Західбудсервіс» – друге КП, яке мають намір ліквідувати обласні обранці.

    «Західбудсервіс»

    24 листопада минулого року на засіданні комісії облради з питань соціально-економічного розвитку її голова Остап Дзеса переконував присутніх, що  «Західбудсервіс» мертвий уже давно і цю структуру треба ліквідовувати. Працівникам і надалі нараховується зарплата, хоча підприємство не функціонує, а коли його ліквідують, обласній раді доведеться виплачувати людям заборгованість. У лютому депутати оголосили про намір ліквідувати це КП, заборгованість якого склала 400 тис. гривень.

    «Нам необхідно створити ліквідаційну комісію, яка має вивчити питання і діяти за процедурою. Якщо підприємство має активи, вони продаються, погашається заборгованість, в першу чергу з заробітної плати, податків», – зауважує Василь Даниш.

    За даними пошуково-аналітичної системи YouСontrol, керівником КП «Західбудсервіс» з 2012 р. є Олександр Зайченко. Підприємство також має податковий борг – 209 тис. грн. Наприкінці минулого року до міського суду з клопотанням про надання дозволу на проведення виїзної позапланової документальної ревізії у рамках кримінального провадження щодо зловживання службовим становищем працівниками КП «Західбудсервіс» звертався слідчий Головного управління поліції. Проте суд у клопотанні відмовив.

    ТД «Галичина»

    «Торговий дім «Галичина» – давня болячка обласної ради. Минулого року депутати приймали рішення про виділення 243 тис. грн. для погашення заборгованості підприємства за газ. Остап Дзеса наголошував, що підприємства як такого не існує вже багато років і від руйнації необхідно вберегти споруду, де воно розміщувалося.

    «Рішенням сесії мене призначили головою ліквідаційної комісії торгового дому «Галичина», – розповідає керівник управління з експлуатації майна Івано-Франківської облради Віталій Костишин. – Я зібрав комісію, куди входили і колишні працівники торгового дому – в. о. директора Мирослав Кучірка і головний бухгалтер».

    Щоб почати процедуру ліквідації, необхідно провести інвентаризацію. Від часу зборів минуло кілька місяців, жодної інформації від представників ТД «Галичина» немає – вони це ігнорують, зазначає голова ліквідаційної комісії. Тим паче, що вони там уже не працюють: Кучірка, попередньо звільнивши бухгалтера, був звільнений розпорядженням голови облради.

    «Наразі у мене є документи про борги підприємства перед бюджетом. Станом на 1 січня 2017 р. це 917 тис. грн. Із листа від Державної виконавчої служби України я дізнався, що підприємство має борг перед податковою – майже 55 тис. грн. та 27,5 тис. грн. Міський суд їх зобов’язав виплатити підприємцю Сілецькому 40 тис. грн. Рішенням Господарського суду треба сплатити ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» 31 тис. грн. та окремо 135 тис. грн.», – розповідає Костишин.

    Голова ліквідаційної комісії каже, що оскільки жодних документів йому не надали, він сам витребував їх з різних інстанцій. Зокрема, дізнавався у податковій про звітність працівників КП. «Вони здавали звіти на покійника – Петріва. Мали електронний ключ і таким чином це робили», – заявляє Костишин.

    ТД «Галичина» безпосередньо підпорядковувалося департаментові фінансів Івано-Франківської ОДА, хоча засновником його була облрада. Призначення керівника здійснювала обласна рада, а оперативне керування – ОДА. Віталій Костишин каже, що підприємство повинно бути або державним, або комунальним, і не розуміє, як воно було і таким, і таким. Його ліквідовують уже багато років поспіль, і це теж не зовсім зрозумілий момент. Наразі шукають аудитора. Після проведеної перевірки документи будуть передані в Господарський суд для прийняття рішення про ліквідацію.

    ТД «Галичина» нині перебуває в стані припинення. Підприємство розміщене в Івано-Франківську на вул. Василіянок, 62А. У 2015 р. його активи складали 2 млн. 702 тис. грн. Керівником КП значиться Ігор Петрів.

    Ігор Северинович є серед засновників ще кількох об’єктів, зареєстрованих за тією ж адресою. Наприклад, ТзОВ «Транс-Плюс», керівником якого є вищезгаданий Мирослав Кучірка. У 2017 р. підприємство здебільшого здійснювало постачання продуктів Івано-Франківському національному медичному університету.

    ТзОВ «Агроторговий дім «Галичина» також має у складі засновників Ігоря Петріва. І діє за тією ж адресою. Товариство має податковий борг, активи його у 2015 р. складали 2 млн. 300 тис. грн. Керує підприємством Петро Мостовий, який разом з Мирославом Кучіркою є засновниками ТзОВ «Транс-Плюс МВК». Підприємство також «любить» тендери і займається постачанням продуктів у державні заклади, зокрема у медуніверситет.

    Прізвища Ігоря Петріва, як і Мирослава Кучірки, фігурують у списку засновників ще одного ТзОВ – «Регіональне агентство документального забезпечення державних закупівель», діяльність якого наразі припинено.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!