Конкурсний добір

  • 19 лютого президент підписав закон, в якому прописана нова процедура призначення керівників закладів культури. Тепер кандидат на посаду керівника державного чи комунального закладу культури визначатиметься за результатами відкритого та публічного конкурсного відбору.

    Нова процедура призначення буде застосована і щодо тих керівників, з  якими контракт укладено на невизначений термін або у яких вийшов строк дії трудового договору. Всі інші директори закладів культури повинні прозвітувати про свою роботу і представити план розвитку довіреного їм об’єкту.

     

    Як це працює

    “Від 24 лютого діє закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури. Закон передбачає конкурсну процедуру призначення керівників державних та комунальних закладів культури… Керівник закладу культури буде призначатися лише на умовах проведення конкурсу терміном на п’ять років”, – розповідає Оксана Іванус, юрисконсульт управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА.

    До складу конкурсної комісії будуть входити представники трудових колективів, громадських організацій у сфері культури, які мають відношення до відповідного напрямку, представники засновника чи органу управління закладу – по троє чоловік від кожного. Водночас у законі є суперечності. “У законі вказано, що не може бути членом конкурсної комісії особа, яка є членом трудового колективу закладу культури, де проводиться конкурс на посаду керівника. Тобто одна частина статті суперечить іншій, і як вийти з цього, ми поки що не знаємо”, – зауважила юрист.

    Раніше призначення відбувалося на контрактній основі без конкурсу за рішенням засновника. Перепризначатися на посади будуть лише ті керівники, які працюють на умовах безстрокового контракту або у яких він закінчився.

    “У нас всі керівники прийняті на основі контракту. Тому до них ця процедура не може бути застосованою, тільки до тих, у кого закінчився контракт. Але слід зауважити, що обласна адміністрація не має прямого відношення до закладів культури по цілій області. У нашому підпорядкуванні 18 закладів культури комунальної власності області, стосовно яких ми є органом управління, і щодо них ми будемо застосовувати цю конкурсну систему”, – пояснює пані Іванус.

    За її словами, найближчим часом буде визначено керівника обласної бібліотеки для юнацтва, обласної наукової бібліотеки, музею Олекси Довбуша. Кандидати, які виявлять бажання і подадуть документи, будуть проходити конкурсний відбір на загальних підставах. “Протягом двох тижнів буде оголошено конкурс саме у цих трьох закладах”, – зазначила Оксана Іванус.

     kultura

    Час читати

    Директор Івано-Франківської обласної бібліотеки для юнацтва, що на вул. Незалежності, 12, Світлана Шаган розповідає, що її контракт закінчився 22 лютого. Наразі вона працює на умовах безстрокового контракту.

    Директор наголошує, що бібліотека, попри велику зацікавленість молоді інтернетом, тримається на плаву і намагається мати оригінальний підхід до читача. В еру комп’ютерних технологій про книгу не можна забувати. Мовляв, через велике навантаження у дітей болять очі, і вони повертаються до друкованого варіанта книги.

    “Ми проводимо камерні зустрічі (дискусії, діалоги, майстер-класи), щоб зацікавити молодь. Нинішні молоді люди непрості, мають свою думку. Щороку ми визначаємо найкращу книгу року за вподобаннями читачів і найкращого читача. Хотілося б створити інтернет-кафе, виставковий зал або центр психологічного розвантаження, щоб зробити заклад комфортнішим і доступнішим для молоді. Сьогодні непросто, але ми стараємося і робимо все можливе, щоб заклад працював і розвивався”, – розповідає пані Шаган.

    Працювати в бібліотеці пані Світлана Шаган почала 30 років тому. Прийшла простим бібліотекарем і пройшла всі кар’єрні щаблі від низу до верху. Була бібліотекарем, методистом, заступником директора, а тоді вже стала керівником. Жінка не розуміє, чому нині склалася така ситуація з продовженням контракту. Вона пройшла дві комісії обласної ради, які визнали її роботу позитивною, її контракт закінчився ще до вступу в дію нового закону, а зараз вона змушена проходити всі ці процедури призначення. Але все-таки планує подавати свою кандидатуру на конкурс і по-філософськи зауважує, що все у Божих руках.

    “Склалася така ситуація, що кандидатуру керівника обласної бібліотеки для юнацтва розглядали на засіданні профільної комісії обласної ради і визнали її роботу задовільною. Але рішення про призначення приймає сесія обласної ради, а Світлану Шаган на момент вступу в дію закону не було призначено, тому її кандидатуру будуть розглядати відповідно до нової процедури”, – коментує ситуацію Оксана Іванус.

    “Позиція органу управління культури – продовжити контракт зі Світланою Шаган як з досвідченим фахівцем у цій галузі. Ми працюємо в правовому полі. Конкурс ще не оголошено, рухаємося у тому напрямку, який нам прописано законом. Наразі керівник працює на своїй посаді, її ніхто не звільнив, вона продовжує виконувати свої обов’язки до того часу, доки не буде проведено конкурс і не буде визначено переможця, який буде затверджений рішенням сесії обласної ради”, – наголосив начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак.

     

    Музею – керівника

    Схожа ситуація склалася з призначенням директора Музею визвольних змагань в Івано-Франківську. Наразі його очолює Ярослав Коретчук, який прийшов на посаду понад п’ять років тому, у листопаді 2010-го.

    “Наразі призначень немає. Рішення затягнули ще з минулої депутатської каденції. Коли був попередній голова обласної ради, призначення не відбулося, а зараз опираються на чинне законодавство. Проте така процедура призначення не відповідає деяким моментам. Музей був створений товариством “Меморіал” та Івано-Франківською обласною радою, тому пріоритетною мала б бути думка членів товариства”, – зауважує член правління “Меморіалу” Богдан Борович.

    Коли пан Борович був міським головою Івано-Франківська, приміщення на вулиці Тарнавського, де розміщений музей, він передав на баланс товариства “Меморіал”. Крім того, члени товариства забезпечили надходження більшості експонатів, інтенсивно працюють над поповненням та збереження фондів музею, розвитком закладу.

    “Обласна рада попереднього скликання своєчасно не прийняла рішення про повторне призначення Ярослава Коретчука. Думаю, це питання скоро вирішиться і відбудеться офіційне призначення. Він позитивно зарекомендував себе на цій посаді, вступив в аспірантуру, пише наукову працю, щодо нього є певні вимоги, яким він відповідає”, – наголошує Богдан Борович.

     

    Звіт про театр

    Одним із найпопулярніших закладів культури на Прикарпатті є Івано-Франківський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Івана Франка. Нове життя театру почалося у 2008 році, коли його очолив Ростислав Держипільський. Відтоді багато чого змінилося, в першу чергу, репертуар і ставлення жителів області до театру.

    “Із того часу, коли я прийшов на посаду, театр якісно змінився. Повністю оновлено репертуар, із попередніх залишилася лише одна вистава, яка входить у золотий фонд театру, – “Дерева вмирають стоячи”. Оновлено акторський склад, залучено багато молоді, але й актори середнього та старшого покоління повністю задіяні у житті театру. Ми стали учасниками та переможцями багатьох фестивалів. Наприклад, минулого року на фестивалі “Молоко” в Одесі ми здобули гран-прі та приз глядацьких симпатій. Побували з гастролями за кордоном. Впродовж останніх двох років ми активно гастролюємо Україною”, – розповідає директор театру Ростислав Держипільський.

    За його словами, театр наразі працює над новими постановками, готує театралізований концерт до Міжнародного дня театру, що відзначається  наприкінці березня, та до фестивалю сучасних сценічних мистецтв “Час театру”, що пройде з 15 по 22 травня в Івано-Франківську. Щороку для фестивалю продумують окремий контекст. Минулого разу це був український контекст, цього року основною темою є людяність. Це стосується війни, переселенців, милосердя.

    Ростислав Держипільський зауважує, що його контракт переукладений у 2014 році терміном на п’ять років. Тому, згідно з законом, він лише має прозвітувати перед обласною радою про виконану роботу і представити план розвитку. Але навіть якщо б довелося проходити конкурс, цього він не боїться. Вважає, якщо заслуговує, то займе цю посаду. В іншому випадку шукатиме щось нове для себе.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!