Крав, брав, хабар вимагав

  • Уже за кілька днів, наприкінці квітня, комітет постійних представників Європейського Союзу розгляне питання надання безвізового режиму для України, після цього своє остаточне «так» має сказати ще Рада міністрів ЄС. Шлях до безвізу виявився довгим і складним для України. Однією з основних умов була ефективна боротьба з корупцією на всіх рівнях: у владі, органах правопорядку, бюджетних установах, чиновницьких кабінетах.

    На це виділялися окремі транші, створювалися нові структури, проводилися реформи, вносилися зміни до законів. Правоохоронні органи, імовірно, теж почали працювати ефективніше, адже щотижня або й частіше на їхніх ресурсах публікується інформація про тих, хто спокусився на неправомірну вигоду. «Галицький кореспондент» вирішив підбити підсумки боротьби з корупцією на Прикарпатті за останні два місяці, які, на жаль, виявилися особливо врожайними на хабарників.

    Той, що звільняв від суду

    11 квітня на сайті Національної поліції з’явилося повідомлення про затримання начальника сектору кримінально-виконавчої інспекції обласної пенітенціарної служби в Івано-Франківській області. Чоловік вимагав від місцевого жителя 500 доларів США. Обіцяв звільнити від відповідальності за невиконання судового рішення у вигляді громадських робіт.

    Дії посадовця підпадають під статтю 368 Кримінального кодексу України – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою. За це передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльність на строк до 3 років з конфіскацією майна.

    Ті, що невчасно заповнили декларації

    Дії посадових осіб, які невчасно заповнюють декларації, розцінюються як корупційне правопорушення.

    Наприкінці березня працівники управління захисту економіки в Івано-Франківській області виявили та скерували в суд протокол про адміністративне правопорушення щодо голови районного суду. Жінка отримала дохід на суму понад 300 тис. грн., а це перевищує 50 мінімальних зарплат. Про таке поліпшення матеріального становища суддя зобов’язана була письмово повідомити в НАЗК впродовж десяти днів.

    Правоохоронці розцінили правопорушення як таке, що пов’язане з корупцією, відповідно до ч. 2 ст. 172-6 КупАП: порушення вимог фінансового контролю – неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

    Таке ж порушення на початку року зафіксоване і стосовно міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, який забув повідомити в НАЗК про придбання автомобіля.

    Та, що роздавала землі в Карпатах

    У квітні обласною прокуратурою скеровано до суду обвинувачення щодо директора держпідприємства, яка також була начальником одного з відділів Держкомзему. У березні 2010 р. посадовець видала та підписала державні акти на право власності на 12 земельних ділянок загальною площею 3,67 га, які перебували в постійному користуванні Карпатського національного природного парку, завдані збитки оцінили у 6 млн. 85 тис. грн. Ще 60 тис. грн. держпідприємство перерахувало приватній структурі за товар, який не постачався. Кримінальне провадження відкрите за ч.1, 2 ст. 364 ККУ – зловживання владою або службовим становищем та ч.1 ст. 366 – службове підроблення.

    Та, що продавала роботу

    6 квітня під час отримання хабара у закладі харчування затримано юрисконсульта державного санаторного закладу Яремче. За 8 тис. 100 грн. посадовець обіцяла сприяти у прийнятті на роботу. Уже наступного дня прокуратура Івано-Франківської області повідомила юрисконсульту про підозру за ч. 2 ст. 369-2 ККУ – зловживання впливом.

    Той, що перераховував гроші на вітер

    Головного лікаря Богородчанської районної лікарні судитимуть за зловживання службовим становищем. Посадовця звинувачують у тому, що він, уклавши договір з приватною структурою на постачання для лікарні теплової енергії, погодив і підписав акти надання послуг за завищеною ціною та перерахував їй 390 тис. грн. державних коштів. Кримінальне провадження ведеться за ч. 2 ст. 364 ККУ – зловживання владою або службовим становищем.

    Та, що впливала на суддів

    Наприкінці березня обласна прокуратура повідомила про підозру 41-річній правозахисниці, яка вимагала та отримала 300 доларів США неправомірної вигоди. Адвокат обіцяла матері свого підзахисного вплинути на суддю Коломийського міськрайонного суду при прийнятті рішення на користь її сина. Затримали юристку в її офісі під час передачі коштів. Розслідування кримінального правопорушення ведеться за ч. 3 ст. 369-2 ККУ – зловживання впливом.

    Ті, що купували дороге обладнання

    У 2015 році службові особи Івано-Франківської обласної клінічної лікарні під час проведення державних закупівель придбали обладнання для рентгенкабінету за завищеною ціною. До того ж, потреба у проведенні тендеру не була обґрунтована, а пропозиції конкурсних торгів не відповідали умовам поданої документації. Збитки оцінюють у понад мільйон гривень. Кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення розпочато за ч.2 ст. 364 ККУ – зловживання владою або службовим становищем.

    Той, що підписував фальшиві акти

    Екс-начальника Рогатинського районного управління освіти, який водночас є і депутатом районної ради, звинувачують у привласненні бюджетних коштів. 22 жовтня 2015 р. посадовець уклав договір підряду на роботи з капітального ремонту санвузла Черченської загальноосвітньої школи. Роботи виконано не було, але чоловік підписав акт про їхнє виконання і незаконно передав 60 тис. грн. У серпні 2016 р. посадовець підписав документи на виконання робіт з укладання бруківки на території Рогатинської загальноосвітньої школи, вартість яких завищена на 10 тис. грн. Ще одна справа про розтрату посадовцем 55 тис. грн. нині перебуває в суді. Ці кримінальні правопорушення підпадають під ч. 3 ст. 191 ККУ – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем та ч. 1 ст. 366 – службове підроблення.

    Той, що продавав право на зброю

    У квітні на хабарі погорів старший інспектор сектору контролю за обігом зброї поліції Івано-Франківської області. Капітан вимагав 9 тис. грн. за сприяння в оформленні документів на травматичну зброю жителю, який не мав права на володіння нею. Правоохоронці задокументували передачу авансу – однієї тисячі гривень та затримали інспектора у приміщенні управління під час отримання решти хабара. Кримінальне провадження розпочато за ч. 3 ст. 368 ККУ – одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище.

    Той, що встановлював таксу на гектари

    Керівника управління Держгеокадастру Івано-Франківської області також звинувачують в отриманні неправомірної вигоди. Чиновник систематично вимагав гроші з фермерів за передачу в оренду сільськогосподарських угідь, встановив таксу – 100 доларів США за один гектар. Посередником у справах виступав родич посадовця, який проживав з ним в одній квартирі. Чоловіків спіймали, коли ті вимагали 22 тис. грн. та 400 доларів з агропідприємця за надання в оренду 15 гектарів земель. За місцем проживання спільників правоохоронці вилучили понад 24 тис. доларів США та 55 тис. гривень. Кримінальне провадження ведеться за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.

     

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!