Кредити стали невіддільною частиною життя багатьох громадян нашої країни. Це й не дивно, адже позика дає змогу придбати необхідний товар або замовити послугу майже миттєво, що інколи є питанням життя і смерті, а повернути борг згодом. Проте чи є кредити відкритою книгою та чи знаємо ми про них все, що мали б? Сьогодні ми розкажемо більше про позики та допоможемо вам визначитись з вибором кредитних умов.
Умови отримання кредиту
Як ми знаємо, кредит — це позика, видана кредитором позичальнику на певний строк під певний відсоток.
Приклад для кращого розуміння: ми взяли 200 тисяч гривень в кредит строком на 1 рік під 30% річних. Отже, маємо повернути 200 000 гривень тіла кредиту та ще 60 000 гривень відсотків по закінченню терміну в 1 рік. Сума відсотків розраховується з урахуванням саме річної ставки: якби ми брали той самий кредит на пів року, переплата склала б 30 тисяч гривень (30%/12 місяців = 2,5% — відсоток за 1 місяць; 2,5%*6 місяців = 15%).
Найвигідніші ставки по кредитах пропонують саме банки, проте вони запитують й більшу кількість документів та висувають більше вимог до позичальника. До таких вимог належать:
- Підтвердження джерела доходів (офіційне працевлаштування, власна справа тощо);
- Застава (для великих позик, у вигляді авто, нерухомості та інших цінностей);
- Страхування життя, працездатності та здоров’я позичальника;
- Документи, що посвідчують особу та РНОКПП;
- Перший внесок (для кредитів на житло та авто, в середньому 10–30% від загальної суми кредиту);
- Підтвердження трудового стажу (зазвичай від 1 року).
Водночас далеко не всі банки висувають до своїх позичальників жорсткі вимоги: наприклад, ви можете взяти кредит на сайті my.ukrsibbank.com для купівлі вживаного авто на суму до 300 тисяч гривень готівкою без застави та поручителів. Крім того, UKRSIBBANK надає й інші види кредитів з мінімальними вимогами та наднизькими ставками (від 0,01% річних).
Умови оплати позики
Успішно отримавши кредит, потрібно потурбуватись й про вчасну його сплату. Банки можуть нараховувати відсотки за двома методами — класичним (диференційованим) та ануїтетним. В першому випадку ви щомісячно сплачуєте різну суму, яка з плином часу зменшується (фіксоване тіло кредиту та постійно зменшувана сума відсотку). В другому ж ви платите фіксовану щомісячну суму, яка складається з постійно наростального тіла кредиту та зменшуваної суми відсотків.
Класичний метод є більш вигідним та дозволяє переплачувати менше, проте й довго платити платежі, що по сумі значно більші, ніж ануїтетні, що під силу далеко не кожному.
Ануїтетний застосовується майже всюди: за ним ви переплачуєте більше, проте й сплачуєте щомісяця фіксовану, завчасно відому вам суму.
Сплачувати кредит ви можете як використовуючи онлайн-сервіси та застосунки, так і термінали або каси. За несвоєчасну сплату може бути нарахований штраф і пеня, а тому старайтесь завжди вчасно розплачуватись по зобов’язаннях!