В Івано-Франківську студенти-іноземці з ІФНМУ вийшли на акцію протесту під стінами свого університету. За їхніми словами, на ліцензійному іспиті з загальної лікарської підготовки КРОК-2 з ними повелися несправедливо: до тестів майже не були включені профільні питання, натомість було дуже багато питань з курсу екології та гігієни.
«Не грайтеся з нашими життями»
Акція протесту відбулась 27 травня біля Івано-Франківського національного медичного університету. Обійшлось без банерів та плакатів, а оголошення про мітинг з’явилося щойно напередодні увечері. На протест зібралося кілька десятків студентів-іноземців з країн Африки та Азії. Вони виступили проти несправедливості при здачі підсумкового іспиту КРОК-2.
За словами студентів, на екзамені майже не було заявлених наперед для підготовки тем – зокрема, з вакцинації та профілактики, але було багато питань, яких вони взагалі не проходили під час навчання, і таких, що стосуються інших розділів медицини.
«На сайті іспиту було чітко сказано: зверніть увагу на теми вакцинації, профілактики та онкоскринінгу. Ми так і зробили. Крім того, читали буклети з питаннями попередніх років – з 2008 до 2018. Однак у п’ятницю на екзамені в нас було лише одне питання з вакцинації, натомість було багато питань з гігієни і екології. Це несправедливо – перевіряти наші знання з медицини питаннями з інших тем, які ми вивчали лише в загальних рисах. Питання на тесті були дуже «дивні», ми навіть англійською не знали деяких слів. Ми переживаємо за те, які будуть наші результати, бо якщо не здамо КРОК-2 – будуть великі проблеми», – пояснив Ісідор Опара, студент-медик шостого курсу.
Іноземні студенти просять знизити прохідний бал іспиту з 60.05 до 50.05, щоб виправити ситуацію. Якщо іспит вони не складуть, їм треба буде повторно вчитися ще один рік, після чого знову здавати КРОК. Для цього доведеться ще раз повернутися у рідну країну і знову отримати візу, бо ж вона видається на чітко визначений строк.
«Серед запитань на іспиті було й таке: якщо працівниця завагітніє і піде у декретну відпустку, то який відсоток зарплатні вона буде отримувати? Там були варіанти – 100%, 90%, 80% і так далі. Але ж ми лікарі, звідки ми це маємо знати?” – обурюється Ісідор.
За його словами, адміністрація університету підтримує студентів, а викладачі добре навчають. Але проблема в центрі тестування, адже його схеми і методичні посібники для підготовки до іспиту не включають запропонованих ним же питань.
Викладачі ІФНМУ вийшли під стіни університету та намагались переконати студентів не влаштовувати акцію, а піти на переговори з дирекцією. Студенти спершу не погодились і вимагали зниження прохідного балу на іспиті, який вже склали. Але згодом все-таки зайшли до лекційної аудиторії для діалогу з керівництвом університету.
«Ми серйозно готувались до іспиту, вивчали питання попередніх років, але, як виявилося, марно. Нам роздали дуже багато питань, які були дуже «закрученими» і складними, а часу подумати не було, декому з нас навіть не дали дописати роботу. Але суть навіть не в цьому. Іспит КРОК призначений для того, щоб працювати в Україні. А у нас немає такого наміру – ми хочемо працювати в Індії чи в США, де треба буде здавати вже їхні екзамени. В цьому іспиті для нас просто немає ніякого сенсу”, – зауважила студентка Дханія.
Її позицію підтримали інші студенти-протестувальники. Осей Бонсу сказав, що така здача екзамену була нечесною і виглядала як спроба пожартувати над іноземними студентами.
Університет за студентів
Для дискусії з керівництвом ІФНМУ перший проректор Ганна Ерстенюк зібрала невдоволених студентів у лекційній аудиторії, вислухала претензії і пояснила, що питання на КРОК вибирає центр тестування, після чого їх передають в університет. Вона також запевнила, що ІФНМУ захищатиме своїх студентів і дослухається до їхньої думки.
«Ми почули вас і ваші претензії. Ви можете записати і передати в ректорат питання, які викликали у вас сумніви, ми їх надішлемо на перевірку. Проведуть експертизу. А ніяких додаткових балів ми нараховувати не можемо – це може зробити лише центр тестування, бо лише він знає ваші оцінки», – відповіла студентам Ганна Ерстенюк.
Перша проректорка додала, що університет не може ніяк вплинути на бали чи на прохідну планку. Центр тестування, за її словами, може лише перевірити питання, і якщо їх визнають некоректними – бали студентів зростуть. Це можна буде зробити найближчим часом. Крім цього, викладачі випускних кафедр проведуть аналіз буклетів, за якими студенти здавали іспит – тож інформацію про відповідність питань до заявлених вимог матимуть і в університеті.
Ганна Ерстенюк пояснила, що така ситуація зараз не лише в Івано-Франківську, а й у всій Україні – в інших університетах медичного напрямку зараз теж є схожі випадки. Проблема у тому, що, на відміну від, наприклад, запитань до іспиту в поліції на водійські права, база запитань до КРОКу є закритою і проаналізувати її неможливо.
Ісідор Опара зазначив, що вилучення некоректних питань не вирішить всю ситуацію. Також студенти обурились, що під час складання іспиту в аудиторії не було годинника, тож вони не могли оцінити, скільки часу залишилось до кінця. Це їм теж пообіцяли перевірити і з’ясувати.
«Минулого року після здачі КРОКу ваші колеги також наступного дня прийшли до мене і сказали, що не здали. А потім виявилось, що наш університет опинився на першому місці в Україні за цими результатами. Тож ваші страхи можуть бути абсолютно марними. Але якщо у вас є питання до екзамену, то ми все неодмінно перевіримо», – підсумувала Ганна Ерстенюк.
Дмитро Соломчак, декан факультету підготовки іноземних громадян, повідомив, що на факультеті навчається 265 студентів з різних країн і їхню думку обов’язково врахують.
«Вони склали одну частину державного екзамену – КРОК-2 «Лікувальна справа». Результати будуть десь через два тижні. Зараз ніхто не може сказати, чи коректними були питання, чи ні. Студенти повинні вибрати питання, які їх не влаштовують, і надіслати на перевірку в центр тестування. Якщо там побачать якусь некоректність, то питання вилучать і отриманий бал зросте. Минулого року так і було, ситуація була аналогічною – і деякі питання вилучили. Це відбувалося в різних університетах України. Але, звісно, цей іспит ніколи не був простою справою», – зазначив Дмитро Соломчак.
Тарас ВОЛОШИН