На Рожнятівщині проживає і працює унікальний майстер-пірограф Богдан Пилипів. Уже 15 років митець експериментує та відточує техніку «графіки вогнем». «Батько в мене столярував, а я в дитинстві не любив тим займатися. Мені дуже подобалося малювати. Колись говорив – в житті все буду робити, а столярувати не буду. Але, як кажуть, ніколи не зарікайся. Тепер дерево – це мій союзник, матеріал, який мені рідний, теплий, близький».
Митець годинами може працювати над роботою, виводить кожен штрих. Особливо любить працювати уночі, деколи спить лише 2-3 години на добу. На виготовлення картини може піти від декількох тижнів до трьох місяців. Задум майбутньої роботи виношує дуже довго, перебирає десятки варіантів. Його кредо: «У світі вподобань просто вміти – мало». Тому Богдан Пилипів не хотів бути просто добрим художником, адже таких багато, він прагнув творити щось особливе, те, що могло б зацікавити інших.
Художник розпочав свою стежку у творчості із випалювання по дереву. Згодом цей напрям назвали пірографією. Митців, які творять у цій маловідомій техніці, є всього декілька у світі. Майстер вогняного пера дуже багато експериментував із матеріалом (випробовував різні породи дерев) та самим інструментом (пером для графіки вогнем).
Життєвий шлях пана Богдана цікавий та досить непростий. За фахом він журналіст, тривалий час працював на ужгородському телебаченні. У 1990-х роках був чиновником, очолював відділ державного будівництва Рожнятівської РДА, проте не бачив себе часточкою того режиму, написав добровільну заяву на звільнення і виїхав до Італії на заробітки. В Італії важко працював, займався збіркою меблів, доглядав за престарілими, збирав оливки. Цей період став переломним моментом у житті пана Богдана, привів його до глибшого пізнання Бога.
Повернувшись в Україну, він багато працював. Серед робіт пірографа – твори на біблійну тематику, пейзажі, портрети відомих людей, політиків, копії праць всесвітньовідомих майстрів. Серед них – «Джоконда» Леонардо да Вінчі, «Мадонна з дитям, що спить» Себатьяна Кончі, портрети Тараса Шевченка, Іоана Павла ІІ, принцеси Діани, Дональда Трампа та інших. Чимало праць зберігаються у приватних колекціях за кордоном.
На цьому етапі творчості Богдан Пилипів від портретів та копій відомих художників перейшов до власних сюжетів. Новий цикл його робіт називається «Код жіночих таємниць». Це філософські роздуми про жіночу красу та буття. Він не припиняє експериментувати, зараз митець зацікавився кольоровою пірографією. Для цього він вимочує дерево і таким чином отримує зеленкуватий та червонуватий колір. Його дерев’яні полотна вирізняються глибиною, вони оживляють свого героя, мають схожий на 3D ефект.
Митець із унікальною технікою мав декілька персональних виставок у Польщі, Об’єднаних Арабських Еміратах, які відбулися на запрошення його закордонних друзів. Пірограф не бажає слави, але дуже хотів би, щоб його творчість стала відомою українцям.
Тетяна ПРИСЯЖНЮК