Інформаційний аналітик – не надто популярна і все ще рідкісна професія в Україні. Та саме таке ремесло обрав іванофранківець Ігор Ткач. Каже, що зацікавився аналітикою, бо перед ним завжди стоїть завдання – давати відповіді на два питання: що відбувається насправді та якими є причинно-наслідкові зв’язки. Мовляв, його робота нагадує постійне розгадування ребусів. Вона потребує вивчення контексту і обстановки. «Журналісти перекладають важкі речі на просту мову. А я ж ніби кросворди розв’язую і пояснюю їх іншим», – зауважує Ткач.
Ігор зізнається: знання того, що зараз відбувається в Україні, не додає оптимізму. Але реалії не сховаєш, а люди повинні розуміти ситуацію такою, як вона є. І його робота – доступно це все пояснювати. «Для мене головне – любов до складних завдань. Звісно, трапляються невдачі, але перемоги від цього стають ще солодшими», – пояснює аналітик.
Колись Ігор хотів стати вчителем. Та, на жаль (чи на щастя), вчителювати в якомусь конкретному закладі йому не судилося. А от інформаційною аналітико професійно займається вже дев’ять років. Все, чим займався до того часу – роботу в університеті, аспірантуру, громадську діяльність – він називає «підготовчим етапом».
До речі, наукову діяльність в університеті Ігор Ткач облишив, бо на кафедрі вважали, що він занадто довго пише дисертацію. «Мені стало нецікаво працювати там, де тебе підганяють. Та сьогодні я вдячний всім, хто долучився до того, що я покинув все і не змарнував багато років у вічній боротьбі з колегами по кафедрі», – сміється аналітик.
Він зауважує, що через зацікавленість політикою і виборами він також отримував долю негативу від своїх університетських колег. Відколи отримав свободу, дуже любить і цінує її.
Тепер найчастіше Ігорю доводиться аналізувати різноманітні телевізійні ефіри та публічні виступи. Особливо любить робити деконструкції політичних ток-шоу. «Часто трапляється так, що інформація має кілька планів. І всіх їх треба розглянути», – акцентує він.
Особливого вивчення, на думку Ігоря Ткача, на сьогодні потребують державні та муніципальні документи. Медіапростору також необхідний постійний аналіз інформаційної війни. А на місцевому рівні треба аналізувати публічну діяльність виборних осіб.
Хоча робота в Ігоря нелегка, він знаходить багато плюсів у ній. Перший – працювати можна вдома, якщо там тихо і спокійно. Звичайно, він мусить бути присутнім на багатьох заходах, тож часто буває в роз’їздах. Та Ткач не бачить у цьому нічого поганого.
«Зрештою, якщо я правильно аналізую, то жінкам подобаються розумні чоловіки. Трохи самовпевнено, але вже як є», – із посмішкою підкреслює Ігор.
Людмила ОЛЕНЮК