Нещодавно минуло два роки, відколи Михайло Ковтун офіційно очолив обласне комунальне підприємство “Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича”. Взятися за цю роботу його спонукало бажання розкрити туристично-рекреаційний потенціал Дністровського каньйону і вберегти Дністер від знищення через будівництво каскаду із шести гідроелектростанцій.
Про плани перегородити Дністер греблями та утворити водосховища стало відомо ще у 2016 році. Тоді Михайло та його колеги-науковці організовували зустрічі з громадами придністровських сіл, щоб пояснити ризики цього проєкту. «Десь на цій хвилі більшість людей дізнались про мене», – каже прикарпатець.
Родом Михайло з Тлумача, а його мама – з Ісакова. До цього села він часто їздив у дитинстві, і ці поїздки для нього були не засланням, а гарними вихідними на берегах Дністра посеред природи. Здобувши вищу освіту, Михайло почав викладати у Галицькій академії на кафедрі туризму, працював у відділі виховної роботи. Разом зі своїми студентами він організовував екскурсії, піші походи, концерти, фестивалі. А згодом – і сплави по Дністру та різноманітні екологічні акції. «Мені поталанило робити те, що мені до душі», – усміхається чоловік.
Михайло не розуміє, як можна не любити Дністер. Каже, що кожна мандрівка цією річкою приносить нові гарні враження так само, як під час кожного підкорення Говерли щоразу бачиш щось нове: хмаринку, кущик або квітку. «Коли роблю обхід території на Дністрі, завжди знаходжу щось нове. То цвіте якась рідкісна рослина, то прилітає новий птах… До цього треба ставитися з повагою і берегти. Тому моя основна місія – навчити людей жити в гармонії з природою», – наголошує Ковтун.
Михайло вважає, що екологічна свідомість у місцевих мешканців почала проявлятися, вони нарешті зрозуміли, що Дністер повинен бути чистим. Щоб підтримувати це розуміння, проводяться різні екологічні акції. Зокрема, 14 вересня одна з них буде приурочена до Дня чистих берегів. Її проведуть не лише в усіх придністровських селах, інші громади теж закликають долучитися до прибирання. Адже від навколишнього середовища залежить наше здоров’я та майбутнє.
Займається Михайло також розвитком туристичного потенціалу придністровських сіл. «Проблема наших туристів у тому, що вони приїжджають, просто пливуть по Дністру і зупиняються, де заманеться. Часто вони навіть не здогадуються, що поряд є унікальний водоспад, музей чи пам’ятка архітектури», – каже Ковтун.
На жаль, багато цікавих об’єктів не мають відповідної реклами. Тому Михайло із колегами почали знімати промоційні ролики про всі придністровські села, аби показати їхню красу.
«Я люблю свою роботу. Що б не сталося, я завжди буду з Дністром, бо йому потрібно допомагати», – зауважив на завершення Михайло Ковтун.
Людмила ОЛЕНЮК