Франківка Вікторія Андрушевська колись мріяла стати дизайнером одягу, однак вбрання вона так і не шиє. Але каже, що її мрія все одно здійснилася – дівчина стала дизайнером спогадів. Вікторія створює картини, які в кожному домі стають сімейною реліквією, котра передаватиметься з покоління в покоління.
Йдеться про об’ємні спогади – скульптурні копії рук та ніг, де відтворені найменші лінії і згини, до яких можна доторкнутися через роки. Це можуть бути як дитячі ручки та ніжки, так і руки закоханих, наречених як подарунок на весілля чи на річницю. Жодне фото не має таких можливостей. Що може бути краще за можливість зупинити час?
На Франківщині наразі є лише кілька майстринь, які займаються цим професійно. Вікторія називає себе феєю зліпків і запевняє, що на такі цінні речі не варто шкодувати ні часу, ні грошей. Адже це одна з найкращих інвестицій, яка грітиме роками. Тим паче у творчій скарбниці Вікторії найбільше зліпків зроблених з ручок та ніжок дітей.
«Тоді я була в декреті. Гортаючи в інтернеті різні статті на тему «Що можна подарувати дитині на хрестини», я побачила зліпки, і то була любов з першого погляду, – усміхається дівчина. – Майстра у Франківську не було, тому я взялася робити їх самотужки з набору, який продається у магазинах. Попсувала багато матеріалу. А коли вже щось путнє виходило, то настільки захопилася, що пройшла навчання у досвідченого майстра з Луцька. Потім тренувалася на своїх дітях і на дітях знайомих. Чоловік одразу підтримав моє захоплення, бо знає, наскільки я творча. Відтоді минуло чотири роки, і я сміливо можу сказати, що досконало володію 2D та 3D-техніками зліпків».
Техніка 3D є більш унікальною та індивідуальною. Форма знімається шляхом нерухомої фіксації ручки чи ніжки у спеціальному одноразовому моделюючому гелі протягом 20-30 секунд. Це можуть бути кулачки, дульки чи відкриті долоньки. Зліпок вдається точнісінько тієї ж форми, як дитина тримала ручку чи ніжку, тобто виходить стовідсоткова копія. Зліпки 3D варто замовляти лише у майстра – без досвіду навряд чи щось вдасться.
У зняту форму Вікторія заливає скульптурний гіпс. Далі йде клопіткий процес обробки: сушіння, шліфування, покриття фарбою і лаком та подальше оформлення у картину. Весь процес займає 3-4 тижні.
Працює майстриня вдома, вся її квартира вже перетворилася на майстерню. Та коли підросте найменшенький п’ятимісячний синочок, дівчина мріє відкрити власну простору студію.
У всьому процесі складнощі іноді виникають лише з тим, що не всі дітки можуть непорушно сидіти під час зняття форми. Тому в хід ідуть креативні відволікання, нові іграшки, мультики, музика. Вікторія сміється, що має свої особливі прийоми. А часом доводиться влаштовувати справжнє розважальне шоу.
Клієнти звертаються до майстрині здебільшого завдяки «сарафанному» радіо, також вона веде сторінку у Фейсбуці та Інстаграмі. Загалом Вікторія вже виготовила приблизно дві сотні робіт.
Усі матеріали безпечні та гіпоалергенні. Тому знімати форму можна і найменшим. «Мами довіряють мені своїх малят ще з народження. Найменша дитинка, якій я робила зліпки, мала всього п’ять днів, також мрію зробити зліпок просто в пологовому будинку одразу після народження малюка, – каже Вікторія. – Я часто перечитую відгуки і плачу від щастя, що маю можливість дарувати радість батькам і їхнім дітям».
Наталя МОСТОВА