Купівля квартири: що варто знати про ринок нерухомості

  • Попри всі загрози воєнного часу, люди готові вкладати гроші у житло. Що треба знати, купуючи квартиру?

    Купівля нерухомості — це досі одна з найкращих форм інвестування. Попри всі загрози воєнного часу, люди готові вкладати гроші у житло. Що треба знати, купуючи квартиру? Ми зібрали поради, які допоможуть вам оминути підводні камені у цій відповідальній і серйозній справі.

    Якщо ви давно мріяли купити житло у Києві — зараз якраз вдалий час для цього. Ціни на нерухомість у столиці зараз на 15-20% нижчі, ніж до початку повномасштабного вторгнення. Фокус подорожчання змістився на західну частину України — Львів, Ужгород, Тернопіль. Зниження ціни особливо стосується вторинного ринку житла у Києві.

    Що впливає на вартість квартири? 

    Це, звісно, загальні чинники — інфляція, карантин, війна. Сюди входить і сезонний фактор: у зимово-весняний період на ринку нерухомості досить млявий рух. 

    Ціна залежить і від технічних характеристик: стану квартири та будинку, площі, планування. Обов’язково враховують район, де розташований будинок. Крім того, роль відіграють обставини і мотиви продавців. Найпоширеніші серед них такі:

    • Час, протягом якого квартира виставлена на продаж;
    •  Терміновість;
    • Незнання цін на ринку.

    Так, наприклад, якщо людина не може продати квартиру вже кілька місяців, то доводиться знизити ціну. Або ж хоче продати дуже швидко, тоді також поставить ціну трохи меншу, ніж реальна вартість. Буває, що власник суб’єктивно підходить до оцінки і “завищує планку”.

    Пересічний покупець не може знати всіх нюансів, які визначають ціну квартири. Через це на першому етапі варто заручитися підтримкою агента з нерухомості. Звичайно, ви мусите заплатити за його послуги, але фахівець завжди адекватно оцінить вартість помешкання і забезпечить вас від можливих ризиків.

    Вивчаємо документи 

    Коли ви оглянули квартиру і вирішили, що вам все підходить, настав час перевірити, чи все гаразд із документами на цю нерухомість. Які тут можуть бути перешкоди?

    1. Прописані неповнолітні;
    2. Прописані дорослі, які мають право власності на частину житла;
    3. Квартира під арештом або під заставою;
    4. Є величезні борги за комунальні послуги;
    5. Будинок аварійний і його планують знести.

    Тому на цій стадії вже слід підключати нотаріуса, який вивчить усі мінуси та плюси майбутньої угоди. Він також складе список документів, які повинні підготувати обидві сторони, а тоді ретельно перевірить документи та особу продавця. Адже тут також може підстерігати неприємність. Наприклад, дані паспорта відрізняються від даних у праві власності. Або ж продавець визнаний недієздатним, і угода пізніше може бути оскаржена його родичами чи опікунами. 

    Довіряй, але перевіряй

    Рієлтори застерігають, що за останній рік почастішали випадки шахрайства у продажах за довіреністю. Тому якщо вам пропонують таким чином купити чудову квартиру за смішною ціною або не дають часу на роздуми й вивчення документів — скоріш за все, вас намагаються обдурити. 

    В будь-якому разі, якщо хочете купити квартиру за довіреністю, ви маєте удвічі пильніше вивчити документи. Слід знати, що довіреність, засвідчена в Україні, дійсна 1 місяць, а засвідчена за кордоном — 2 місяці. Можливо продовжити строк дії цього документа, але тут теж є суворі вимоги.

    Якщо власник помер або підписав документ під примусом — довіреність недійсна. Це лише деякі ризики купівлі квартири за довіреністю, тож варто бути дуже обережним.

    Розпоряджайтеся своїми коштами розумно і пам’ятайте, що завжди краще заручитися підтримкою фахівців. 

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!