У ніч на Івана Купала у селі Оболоня Долинського району знищили фермерське господарство Руслана Фіголя – невідомі зламали сімсот кущів лохини. Фермер підозрює у причетності до цього вандалізму представників місцевої влади, які неодноразово наказували йому забиратися геть або платити відсоток з продажу ягід.
«Галицький кореспондент» намагався з’ясувати, кому був вигідний напад на фермерське господарство і що насправді відбулося в ніч на 7 липня.
«Вклав у бізнес мільйон»
Долинянин Руслан Фіголь під час Революції Гідності отримав вогнепальне поранення, і йому надали ІІ групу інвалідності. Раніше чоловік їздив на заробітки за кордон, щоб якось прогодувати сім’ю – дружину і трьох дітей. Після поранення важкою фізичною працею займатися не міг.
Як поранений учасник Революції Гідності, Руслан отримав від держави фінансову допомогу – 700 тисяч гривень. На ці гроші у 2015 році він вирішив придбати кущі лохини і зайнятися фермерським господарством, щоб утримувати сім’ю. На двох гектарах землі у селі Оболоня Руслан посадив близько чотирьох тисяч кущів. Перед тим, як посадити лохину, необхідно, за словами чоловіка, щонайменше рік обробляти земельну ділянку. Також треба встановити систему крапельного поливу. Тож на перший урожай ягоди доводиться чекати.
«Вирощування лохини стало нашою сімейною справою. Це така собі фабрика під відкритим небом, і не доглядати за нею хоча б день – неможливо. Мусили всі працювати, щоб мати дохід. Загалом я вклав у цей бізнес приблизно мільйон гривень. З коштами допомагали і мама, і брат, і дружина вклала свої заощадження. Щоб обробити земельну ділянку, довелося купити трактор», – розповідає фермер.
Цього року Руслан очікував на щедрий урожай, але в його плани втрутилися невідомі особи, які зламали у ніч на Івана Купала сімсот кущів (із восьмисот) верхнього сорту лохини. «У ту злощасну ніч я ночував у кузові від вантажівки, що неподалік від земельної ділянки. Десь приблизно о восьмій годині зранку сьомого липня вирішив оглянути все. Цього літа ми мали проблему із птахами, які об’їдали ягоди, вже від п’ятої ранку їх доводилося відганяти. Але тієї ночі птахів не було. Пройшовши кілька кроків, я побачив, один зламаний кущ. Пішов далі – а там цілий ряд знищений!» – розповідав чоловік.
Тих, хто понищив кущі, на думку фермера, було щонайменше троє. Поблизу земельної ділянки залишилися їхні протоптані сліди. Невідомі порізали також колеса трактора, що стояв поблизу земельної ділянки.
Із верхніх сортів лохини, які вже дозріли і плодоносили, Руслан Фіголь із сім’єю мав намір зібрати урожай вже наступного дня, у понеділок.
На місце виїхали правоохоронці і того ж дня оглянули земельну ділянку.
Оборудки із землею
Ще у 2015 році, перед тим, як розпочати власну справу, Руслан Фіголь звернувся до землевпорядника Оболонської сільської ради Дмитра Блохіна і поцікавився, чи є вільна земельна ділянка в селі. За словами Фіголя, той сказав, що немає.
«Землевпорядник сказав, що у нього у власності є земельна ділянка, де я зможу вирощувати свої кущі лохини, а натомість платитиму йому оренду. Блохін відбив межі і сказав, щоб я починав обробляти земельну ділянку, а він підготує всі необхідні документи – договір про оренду землі», – розповідає фермер.
Фіголь впродовж року готував земельну ділянку до висадки кущів лохини, купив трактор, систему крапельного поливу, власне кущі, але справа із підготовкою документів про оренду так і залишалася на рівні обіцянки. Але землевпорядник заспокоював фермера: не хвилюйся, сміло сади кущі.
“Я платив йому за оренду землі 10 тисяч гривень – ту суму, яку вказав сам Блохін. Він (Блохін – ред.) розумів, що коли я посаджу кущі, то вже діватися мені буде нікуди і що я змушений буду залежати від нього. Тоді я не усвідомлював, на які йду умови, у той час саме проходив лікування. Та й ми були із Блохіним у добрих стосунках. Я йому щиро вірив», – говорить Руслан.
Коли ділянка вже була засаджена лохиною, її власник, за словами фермера, почав вимагати, окрім оренди, відсоток від продажу ягід.
“Я не міг тоді платити відсоток від продажі, бо вся сім’я була в боргах і ми важко працювали, щоб заробити копійку. Натомість дружина землевпорядника Ірина Блохіна прямо сказала мені: «Якщо не можеш платити відсоток, то забирайся звідси (з земельної ділянки – ред.). Я намагався з ними порозумітися. Підходив до голови Оболонської сільської ради Анатолія Куленича, говорив, що у мене із Блохіним така проблема, що той лише хоче з мене доїти і доїти гроші, а я хочу з ними підписати договір про оренду землі», – наголосив Руслан.
Потім, каже Фіголь, дізнався, що земельна ділянка, на якій він вирощував лохину, знаходиться за межами села і є власністю держави, а не Дмитра Блохіна. «Я подавав заяви (всього їх було чотири) в Оболонську сільську ради, Держгеокадастр з вимогою надати мені цю земельну ділянку у користування як інваліду війни (маю відповідне посвідчення). Але всі мої заяви голова сільської ради Куленич на розгляд сесії не виносив. Потім Ірина Блохіна заявила, що земельна ділянка перейшла їй у спадщину, але відповідних документів на підтвердження не мала. Тільки рішення сесії про те, що депутати Оболонської сільської ради передають землю у її користування», – зауважує фермер.
Торік Фіголь стосовно цього звернувся до правоохоронців. Справу кваліфікували як шахрайство, а самого Руслана визнали потерпілим.
Хто зламав?
На запитання, хто міг знищити сімейний бізнес, Фіголь відповідає категорично: «Ті люди, що виганяють мене із земельної ділянки. Голова сільради Куленич мені прямо казав: або ти платиш половину суми із продажу лохини, або ми звідси тебе виженемо – знищимо кущі і переоремо земельну ділянку. Погрози вже чую два роки», – розповідає він.
Сільський голова Оболоні Анатолій Куленич стверджує, що Фіголь самовільно зайняв земельну ділянку. На підтвердження цього, за його словами, він має відповідне рішення суду. Звинувачення у тому, що це він міг бути причетний до знищення бізнесу Руслана, відкидає. «Може, то він сам поломив кущі? Чому Фіголь мене звинувачує – не знаю”, – каже сільський голова.
Із землевпорядником Дмитром Блохіним «Галицькому кореспонденту» поспілкуватися не вдалося. За словами сільського голови Оболоні, він наразі у відпустці.
Треба сказати, що земельні ділянки у селі Оболоня на вагу золота: це приміське село і до районного центру Долини – рукою подати. Це ласий шматок для тих, хто хоче побудувати тут особняк.
Секретар земельної комісії Оболонської сільської ради Євген Микульський каже, що, на жаль, земельні ділянки в Оболоні дістаються тільки потрібним людям, які мають вплив, а депутати сільської ради приймають рішення на сесії із грубими порушеннями, навіть без кворуму. Він наголошує, що досі не бачив генерального плану села, Куленич його просто не показує.
Новий генеральний план не можуть розробити уже три роки, а сільський голова приймає усі важливі рішення одноосібно. «Людям, які хочуть отримати земельну ділянку, Куленич дає відписку, що нібито її нема, і знаходить сто причин для відмови», – зауважив Микульський.
Тих, хто міг знищити бізнес Руслана, правоохоронці і досі шукають.
Марія ГРИЦКІВ