Невдовзі на вулиці Мельника в Івано-Франківську на базі уже не функціонального заводу «Промприлад» облаштують унікальний громадський простір, якого до цього часу у місті не було. Він буде частиною кварталу «Центральний», який у найкоротший термін розпочне створювати будівельна компанія «Спілка забудівників». Тут і двори, зелені та функціональні, без автомобілів, а відтак і без небезпек та загазованості, які вони спричиняють; і сучасне житло, спроектоване з врахуванням найновіших європейських тенденцій. А ще масштабна інфраструктура, яка задовольнить потреби жителів міста.
Проектування кварталу «Центральний» здійснював архітектор із Києва зі світовим іменем Віктор Зотов. На території заплановане будівництво кількох споруд на два, три, чотири, сім, вісім та дев’ять поверхів. Першочергове планування, зокрема щодо кількості поверхів у будинках, було дещо іншим, та на кінцевому етапі внесено певні корективи. Перепад різних висот невипадковий, це створює полегшене сприйняття реалій, розширює простір і дозволяє сонячним променям безперешкодно проникати в оселі мешканців.
Планування внутрішньодворового простору проводили дуже ретельно і виважено. З огляду на негативний досвід Києва, архітектор мав намір забрати всі автівки із двору. Для цього створять підземні паркінги.
«У столиці машини скрізь, і це жахливо. Найперше, за що ми взялися при проектуванні, – це підземний паркінг і відгородження двору від руху транспортних засобів. Навіть якщо з’явиться шлагбаум і заїде хтось один, за кілька днів там почнуть паркуватися й решта. Позиція відгородити двір доволі принципова», – розповів Віктор Зотов.
На перших поверхах будинків, які виходитимуть вікнами на вулиці міста, будуть розміщені об’єкти громадського обслуговування.
“Дуже важливо створити додатковий якісний сервіс для жителів міста. І не лише комерційного характеру, а й освітнього та культурного”, – наголошує архітектор.
Квартал доволі великий, просторий і місткий. Відтак його поділили на чотири двори. Житлові внутрішньодворові простори будуть неоднаковими, можуть суттєво відрізнятися один від одного за рахунок елементів дизайну та ландшафту. У дворах планують посадити великі дерева, деякі зелені насадження будуть розміщені у діжках. По всьому периметру лавочки, дитячі споруди. Кожен під’їзд буде облаштований пандусами, що суттєво полегшить в’їзд і виїзд для людей з обмеженими можливостями, для матерів з візочками, а також для власників велосипедів та самокатів.
Велику частину простору поміж будинками архітектор запропонував облаштувати із дошки. Таке рішення є доволі незвичним для міста, але водночас дуже цікавим та екологічним. Квартири перших поверхів із терасами через невеликий зелений буфер з’єднуватимуться із публічним простором двору. І загалом, двори мають намір створити таким чином, щоб вони були красивими, функціональними і сучасними.
Квартал «Центральний» буде розміщений на вулиці Мельника. Наразі тут стоїть технологічно застарілий, закинутий завод «Промприлад». Відповідно до детального плану території, більшість споруд колишнього виробничого підприємства знесуть, а ті, що залишаться, трансформують у культурний простір.
«Ми запропонували залишити наявну будівлю заводу, адже вона прекрасна. Тут каркасна конструкція, яку можна підлаштувати під будь-яку функцію. Крім того, наявний нині простір більший, ніж був би, якби його зруйнувати і збудувати ще раз. Тож безглуздо було б ламати прекрасні каркасні будівлі і створити «кладовище цегли», як зараз багато де робиться. Крім того, якщо виникне потреба, його можна буде переобладнати. Як показав світовий досвід, ревіталізація промислових зон, практика підлаштування уже наявних конструкцій наразі дуже поширена у різних країнах. Тож сподіваюся, що і Франківськ на прикладі «Промприладу» йтиме тим самим шляхом», – висловлює думку Зотов.
Головна особливість цього простору у тому, що понад 30 тисяч квадратних метрів будуть функціонувати як громадський простір, де реалізуватимуться культурні ініціативи, а бізнес працюватиме настільки, щоб забезпечити життєздатність проекту. І він якісно відрізнятиметься від інших ініціатив, налаштованих на споживання.
Соломія ЯРОШ