Квартал «Центральний»: почути думку громади

  • 12 вересня цього року в Івано-Франківську провели громадські слухання стосовно будівництва нового кварталу «Центральний» на вулиці Мельника в Івано-Франківську, яке розпочне будівельна компанія «Спілка забудівників».

    Під час зібрання обговорили багато актуальних питань: побудову житлових та соціальних об’єктів, облаштування громадського простору, створення багаторівневої паркувальної зони, будівництво підземного паркінгу, щоб двори нового кварталу були безпечними, зеленими та вільними від автомобілів. Більшість із цих ідей та планів інноваційні, сучасні і перспективні.

    На слуханнях зібралося чимало людей, отже питання створення нового кварталу цікаве для жителів Івано-Франківська. Присутні уважно слухали про перспективу побудови «Центрального» на вулиці Мельника, у самому центрі Івано-Франківська, де наразі розміщені старі недобудовані бетонні конструкції. Тут колись планувалося створення розважального центру, проте завершено його так і не було. У такому вигляді об’єкт перебуває уже майже 10 років, на території ростуть дерева, бігають тварини, будівля за ці роки занепала.

    «Півроку тому визначальним пріоритетом в Івано-Франківську став розвиток транспортної інфраструктури, адже в європейському місті не можна інакше. Кількість автомобілів постійно збільшується, зростає навантаження на центр. Відтак заговорили про створення багаторівневої парковки, яка б вирішила проблему, розвантажила центр. Влада розглядала проекти у різних куточках міста. Ми запропонували вирішення проблеми, представили його громадськості. Проект передбачає реконструкцію і добудову колишнього розважального центру, який має приблизно 18 тисяч кв. метрів. Там будуть торгові площі, розважальні заклади, буде забезпечено майже весь замкнутий цикл торгово-виробничих послуг населенню, яких воно потребує. А в окремій частині буде створено багаторівневу парковку модульного типу на 5 поверхів, яка вміщатиме до трьохсот автомобілів», – розповів присутнім представник БК «Спілка забудівників» Тарас Лутчин.

    До ста паркувальних місць «Спілка забудівників» готова віддати міській владі, щоб вона розподілила їх між малозахищеними верствами населення, учасниками та ветеранами АТО, іншими категоріями населення. Відтак люди зможуть залишити тут свої авто і відчувати, що держава про них піклується. А ще водій, який залишив авто на стоянці на термін, що не перевищує одну годину, за паркування не платитиме, кажуть забудівники.

    Квартал «Центральний» спроектований за новим в Івано-Франківську принципом. Це означає, що жодних автомобілів у внутрішніх дворах не буде – усі вони будуть розміщені у підземному паркінгу, а також на парковці довкола кварталу. Кожен автовласник матиме визначене місце, де зможе залишити своє авто, піднятися ліфтом у своє помешкання або вийти на вулицю. Визначена кількість місць на парковці буде відведена для гостей мешканців будинків. Усе це необхідне для того, щоб двори у кварталі були безпечними – тут будуть дитячі майданчики, зелені насадження, зони відпочинку, громадський простір.

    «При розробці житлових приміщень ми намагалися допомогти людям створити позитивний мікроклімат у їхніх помешканнях, у просторі довкола, реалізувати соціальну інфраструктуру, яка б задовільнила потреби найвибагливіших жителів. Усі наші пропозиції, побажання та плани врахував всесвітньо відомий архітектор Віктор Зотов, який здійснював проектування кварталу. Тут також планується створення актового залу без колон, якого наразі в Івано-Франківську немає. На території облаштуємо дитячий садочок – центр дошкільного розвитку. Він відрізнятиметься від наявних у місті навчальних закладів, адже викладання тут здійснюватиметься за ізраїльською програмою. У цьому центрі дошкільного розвитку закладена чимала соціальна складова, загалом, така складова передбачена для багатьох об’єктів у новому кварталі», – продовжує Тарас Лутчин.

    Дві частини кварталу перетинатиме нова вулиця, яка поки що називається Проектна. Це основна вимога від міської архітектури, щоб не збільшувати навантаження на вулиці Мельника та Коновальця. Відтак потоки пасажирів та транспорту рівномірно розподілятимуться між цими трьома вулицями, щоб не створювати заторів у центрі міста. Ширина її така ж, як і паралельних вулиць. У кварталі заплановано облаштування кількох зупинок громадського транспорту для зручності жителів.

    Ще один аспект будівництва нового кварталу «Центральний» – ревіталізація приміщень заводу «Промприлад» і створення там масштабного громадського простору. Наразі потужності заводу у повному обсязі не використовуються, частина площ здана в оренду, інша – продана. Крім того, не зовсім доречно у центрі європейського міста зосереджувати виробничі потужності, тож мова йде про те, щоб завод винести на окраїну обласного центру. Відтак вільний простір планують трансформувати у сучасне мистецьке інноваційне середовище, де молодь зможе себе реалізувати.

    Представник громадської організації «Тепле місто» Олександр Шевченко розповів присутнім про новий простір, який планують облаштувати на базі заводу. Оскільки завод є діючим, там працюють люди, створені робочі місця, його слід перенести зі збереженням потенціалу і потужностей. Якщо Івано-Франківськ має намір розвиватися, слід створювати інфраструктуру, адже місто на багато років відстало від прогресу. Щоб молодь залишалася у місті, не їхала у столицю або інші великі міста, виникла ідея створення інноваційного центру.

    «Нині найважливішими для розвитку суспільства є освіта, мистецтво та нові види економіки. У Європі ревіталізація промислових об’єктів уже давно не новина. Наразі чіткої моделі роботи таких об’єктів в Україні немає. Ми перебуваємо на етапі дослідження разом із західними партнерами. Прагнемо знайти розуміння того, чим живе регіон і як краще реалізувати його потенціал. «Промприлад» – не єдиний завод в Івано-Франківську, який розміщений в межах міста і питання якого відкрите. Питання, що робити з промисловими територіями, від цього залежить розвиток обласного центру», – зауважує Шевченко.

    Реалізація проекту розглядається комплексно, з урахуванням того, куди винести завод та як зробити його компактним і раціональним. Для цього вивчаються виробничі потужності підприємства, щоб зрозуміти, як у подальшому воно має працювати. Це дозволить розвантажити центр міста від промисловості, а сам завод розмістити так, щоб максимально використати площу та потужності виробництва, створити зручні логістичні канали. Такі напрацювання щодо ревіталізації промислового об’єкта можуть бути застосовані до будь-якого іншого підприємства, тож активісти наголошують, що не прив’язуються виключно до заводу на вулиці Мельника, хоча саме у центрі міста такий простір буде доречним та актуальним.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    14341426_962404563882450_806526539_n

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!