Лазерна гармата, роботи, розумна теплиця: у Франківську обрали кращих винахідників серед школярів

  • Цьогоріч багато винаходів підлітків стосуються підтримки війська й відновлення країни.

    Пластикова цегла, лазерна гармата, розумний будинок, екофарби, різдвяний павук з макаронів, вивчення вітрового режиму для енергетики, розумна теплиця на автономному живленні, робот, який контролює навколишнє середовище, зелений клас, мобільний фільтр для очищення води і багато інших винаходів презентували учні 7-11 класів у Міжнародному конкурсі учнівської молоді “Врятуймо планету разом”.

    Сьогодні, 25 квітня, в Центрі освітніх інновацій підбили підсумки конкурсу на кращого винахідника, пише “Галицький кореспондент”.

    Як зазначає очільниця Центру освітніх інновацій Марія Починок, такий конкурс в Івано-Франківську проводять уже шостий рік поспіль. Цього разу свої винаходи подали понад 87 підлітків з України та світу: Чехія, США, Канада, Румунія, Великобританія, Італія. Проєкти презентували у трьох номінаціях: еколого-натуралістичний, художньо-статичний і науково-технічний. Останній зібрав найбільше проєктів.

    Оцінювали винаходи івано-франківські науковці та представники Міносвіти.

    У фінал конкурсу пройшов 61 учасник, який виборював звання “Винахідник року – 2025”.

    Перемогу здобув 16-річний франківець Микола Шеремета. Він виготовив зброю на лазерному модулі, яку можна використовувати для навчання в тирі. Замість куль зброя стріляє лазерним променем, але при цьому з характерним звуком пострілу. Вже з наступного навчального року винахід Миколи використовуватимуть у його навчальному закладі на уроках захисту України.

    «Ця зброя – компактна і безпечна, при цьому дозволяє опанувати принципи влучної стрільби, базові навики поводження зі зброєю», – каже хлопець.

    Також у нього є ідея цікавого вдосконалення пристрою: аби коли влучаєш в десятку – звучав гімн України, в девʼятку – популярна патріотична пісня і т.д. Микола навчається у фаховому коледжі електронних приладів, відвідує гурток роботехніки. Вперше взяв до рук паяльник ще у вісім років, тоді ж сам змайстрував ліхтарик. У майбутньому бачить себе конструктором, інженером. Каже, йому подобається мислити нестандартно і знаходити оригінальні рішення.

    Також обрали призерів у кожній з трьох номінації.

    Одна з них, 17-річна франківка Вероніка Панашенко, здобула визнання в науково-технічному напрямку. Вона презентувала проєкт, який може допомогти вирішити проблему дронів на оптоволокні. Коли вони вибухають, оптоволокно опиняється на землі – це унеможливлює рух машин, а тварини заплутуються і потрапляють у пастку, як пояснює юна винахідниця. Дівчина розробила змодельовану штучним інтелектом концепцію спеціалізованої броньованої машини, яка оснащена телескопічним маніпулятором. Він не лише збирає оптоволокно, але й розміновує. Окрім цього, задіюється дрон з інфрачервоним сенсором, який фіксує теплові сигнали, адже існує ризик, що в оптоволокні можуть заплутатися тварини. Зібране волокно транспортують на безпечну станцію, де сортують і подрібнюють – далі його можна застосувати для будівельних матеріалів, адже має чудовий армувальний ефект.

    «Ідея такого проєкту прийшла мені ще пів року тому, – розповідає Вероніка, — коли побачила фотографію свого знайомого з фронту. Там була військова машина вся в оптоволокні. Я тоді подумала, що з цим треба якось боротися».

    Дівчина любить конструювати ще змалку, відвідує гурток з математики, захоплюється акторством і режисурою. В майбутньому хоче вивчитися на лікаря.

    Семикласницю Владиславу Тимків з Івано-Франківська відзначили в художньо-статичній номінації. Дівчина презентувала дослідження кодування українських імен у вишивці.

    «Мені завжди було цікаво що означають символи на вишитих сорочках, – каже Владислава. – Почала багато вивчати про українські орнаменти, знайшла мобільний додаток з «вишиваною» абеткою, яка допомагає створити власний вишиваний код».

    Головний переможець конкурсу отримає подарунок – планшет вартістю до 10 тис. грн. А переможці в кожній з трьох номінацій також отримають нагороди – грошові сертифікати.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!