Сьогодні, 3 липня, лікарі Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні розповіли про тиск на них та відсутність матеріально-технічної бази у закладі.
Так, головний дитячий хірург ОДКЛ, ветеран АТО Михайло Глагович та головний уролог Богдан Зіняк, якого нещодавно поновили на посаді зібрали прес-конференцію.
Михайло Глагович розповів, що проблема назріла не зараз, а триває протягом багатьох років. Відділення хірургії в обласній дитячій лікарні обслуговує всіх дітей нашої області та частково сусідніх областей. Рівень надання медичної допомоги знаходиться на дуже високому рівні. В рік виконуються близько 2 000 операцій.
«Протягом 15 років матеріальна база зовсім не поповнюється. На періодичні звернення до головного лікаря Ростислава Котурбаша та до керівника Департаменту охорони здоров’я закінчуються нічим. Нам доводиться самим купувати собі хірургічні інструменти, а за інші інструменти і мови нема. Є інструменти ще з 1998 року, – продовжує він. – Під час медичної наради на запитання до першого заступника директора департаменту Миколи Стовбана, коли нарешті буде вирішуватися питання покращення матеріальної бази, він відповів, що на хірургічне відділення є дуже багато скарг. Але коли почали розбиратися, що ж це за скарги, то не виявлено жодної».
Тому, каже Глагович, колектив вирішив, що таке безпідставне звинувачення є приниженням їхньої честі та гідності. Тому лікарі спершу звернулися в Департамент, але оскільки відповіді так і не було, то вони подали до суду. Справа вже слухається близько п’яти місяців.
«Суть справи зводиться до того, що представник департаменту може просто вибачитися перед колективом і почати конструктивну розмову. Натомість йдуть постійні погрози від керівництва. Таке враження, що ми живемо в кріпосному ладі і лікарі не мають права на власну думку, а мусять тільки виконувати розпорядження. Не йде мова про будівництво хірургічного корпусу про який вже йде давно мова, а про покращення матеріально-технічної бази. Це ж не для лікарів, а для дітей нашої області», – пояснює завідувач хірургічного відділення.
Його колега, завідувач відділення урології Богдан Зіняк розповів, що вже понад 30 років працює дитячим урологом і за останні 15-20 років не було нових надходжень медтехніки. Каже, завдяки тому, що лікарі вміють трохи ремонтувати інструменти, діти поки що від того не страждають.
«Я просто спитав Стовбана, чому не порушуються питання про постачання нової апаратури. Одразу полилися звинувачення, що я займаюся не своїми завданнями і що до нас пришлють перевірку. Мене образило те, що людина, яка ще не стала керівником департаменту почала з обману, бо ніяких скарг не було. На кожному кроці, ми натикаємося на опір і супротив. Ніхто не хоче нам допомогти», – підкреслює Зіняк.
За його словами, операційний стіл, ремонти в палатах та деякі інші інструменти – все це куплено за спонсорські кошти. «Лозунг «Все найкраще дітям» в нашій області недієвий. Цей конфлікт би не розвинувся, якщо б пан Стовбан вибачився чи зробив нам крок на зустріч. Тому ми подали в суд, але справа затягується», – додав лікар.
Михайло Глагович зазначив, що це просто один випадок, але питання системне. Тому воно вийшло вже на такий рівень, що лікарі вже не можуть мовчати. Мовляв, як тільки окремо починають звертатися лікарі з проханнями оновити матеріально-технічну базу, то розпочинаються індивідуальні розмови. Їх викликають чи в Департамент, чи до головного лікаря і кажуть, якщо щось не подобається, то пишіть заяви на звільнення.
«Ми з таким не згідні. Кожен громадянин має мати право на свою думку. Забезпечення умов праці – питання, яке дуже гостро стоїть в нашій області. Порівняно з іншими областями, в нас все залишається без змін. Зараз наш Департамент кілька місяців без очільника, конкурс не оголошується. Нам цікаво, хто буде керувати медициною і чи ця людина буде йти на зустріч лікарям», – каже Глагович.
Він наголошує, що звертався до головного лікаря Ростислава Котурбаша, але в них досить напружені відносини через питання про матеріально-технічну базу. Каже, як тільки лікарі виступають проти чогось, то їх одразу ж починають викликати до керівництва.
Лікарі розповіли, що їм доводиться просто говорити батькам, що потрібно купити з ліків для операції, адже їх просто немає.
«Можливо вам потім доведеться звернутися в обласну дитячу лікарню зі своїми дітьми, але ми вам не зможемо допомогти. Прийде час, коли ми не зможемо відремонтувати ті інструменти, які є, а нової апаратури немає. Нам спихають серіограф, який був в обласній лікарні. Його відремонтували і перепродали, але від нього йде дуже велике опромінення. Ми не розуміємо, в які двері вже стукати, аби на наше хірургічне відлуння звернули увагу», – підкреслюють медики.