Користь продуктів бджільництва є беззаперечною, адже лікувати може навіть мертва бджола. Однак про чимало цілющих властивостей цих препаратів знає далеко не кожен. Окрім того, дуже важливими є правила їхнього споживання. Про ліки з природної аптеки розповідає досвідчений пасічник, керівник бджологосподарства «Карпатські бджоли» Володимир Кіс.
Пилок
Пилок-обніжку (так називають пилок, який приносять бджоли на ніжках) пасічники збирають, влаштовуючи «перешкоди» для бджоли – таким чином вона скидає частину принесеного квіткового пилку у спеціальний лоток.
Цей препарат можна сміливо назвати таблицею Менделєєва, адже він містить 27 мікроелементів. Багатий пилок і на фітогормони, бактерицидні речовини, вітаміни групи В, вітаміни С, Е, К. Особливо багато пилок містить рутину (вітаміну Р), який є потужним зміцнювальним засобом для стінок капілярів, таким чином захищаючи від інфаркту, інсульту, гіпертонії, вегето-судинної дистонії, ішемічної хвороби серця.
Пилок вживають при захворюваннях печінки і підшлункової залози, використовують при анеміях. Він також нормалізує діяльність нервової системи.
Зібраний пилок зберігає свої властивості протягом року. Вживати його потрібно два рази на день по 1 чайній ложці. Обов’язково змішувати з медом у пропорції 1:3 та розсмоктувати під язиком.
Варто зазначити, що свіжий пилок не повинен хрустіти на зубах.
До речі, часто в аптеках продають штучний пилок. Але він зберігає високу алергічну здатність. Адже алергію може викликати квітковий пилок, що розноситься вітром, але бджоли, збираючи його, додають трохи нектару і ферментів, які знищують алергени. Також у штучному пилку немає спеціальних гормонів, які виділяють бджоли. І найголовніше – штучний пилок розфасований у желатинових капсулах, які треба ковтати. А будь-який продукт бджільництва засвоюється лише зі слиною.
Перга
Перга, або бджолиний хліб, – це перероблений квітковий пилок, який бджоли на задніх лапках приносять у вулик, вигодовуючи ним своїх личинок. Турбуючись про потомство, бджоли підбирають пилок різних видів, створюючи букет мікроелементів. За три дні маса личинок збільшується в кілька разів! Саме тому перга має виняткову цінність для організму, адже такою біологічною активністю на сьогодні не може похизуватися жоден продукт у світі. Перга насичена мінеральними елементами: калієм, магнієм, залізом, кальцієм, а також вітамінами А, С, Р, Е.
Перга підвищує гемоглобін, нормалізує артеріальний тиск, роботу щитовидної і підшлункової залоз. При інсультах після вживання перги кровообіг у мозку покращується.
Як і всі продукти бджільництва, пергу треба вживати натще або хоча б за дві години після їжі. Її необхідно розсмоктувати під язиком, і ні в якому разі не запивати водою впродовж півгодини після прийому. Разова доза препарату – 1-2 г (це 4-6 горошин). Споживати вранці та ввечері.
Забрус
Це воскові кришечки запечатаних медових стільників, які зрізають перед відкачуванням меду. Забрус є потужним протиінфекційним та антисептичним засобом, найбільше помічний від недуг лор-органів.
Цей препарат потрібно жувати 4-5 разів на день по столовій ложці. Володимир Кіс розповідає, що медики однієї з дитячих лікарень досить часто купують у нього забрус, оскільки цей продукт дає чудові результати під час лікування гаймориту.
Складники забрусу також покращують обмін речовин, позитивно впливають на кровообіг.
Прополіс
Цей препарат ще називають бджолиною смолою. Бджоли збирають прополіс з різних видів дерев та використовують для дезінфекції вулика.
Прополіс є потужним антисептиком. Лікує рани, як внутрішні, так і зовнішні, шкірні захворювання, виразки шлунку і дванадцятипалої кишки, запальні гінекологічні недуги, геморой, грип, нежить.
Але з цим препаратом треба бути обережним, оскільки завелика доза може вбити мікрофлору кишечника. Здебільшого прополісні настоянки готують на спиртовій основі.
Воскова міль
Воскова міль – це єдиний організм, личинки якого здатні перетравлювати бджолиний віск. Тому екстракт личинок воскової молі дає чудові результати у лікуванні туберкульозу. Протягом шести місяців можна вилікувати цю недугу, але препарат має бути правильно приготованим, а також його необхідно правильно вживати.
Паличка Коха покрита воскоподібною речовиною, тому й лікування туберкульозу є таким важким. Лікам непросто вдається знищити туберкульозну паличку саме через її воскову оболонку. А личинки воскової молі виробляють фермент церазу, що здатен знищити воскову оболонку.
Окрім цього, під час першого ж вживання екстракту личинок воскової молі знижується артеріальний тиск на 15%. Також препарат зарубцьовує внутрішні рани, тому ефективний при інфаркті.
Підмор
Це тіла мертвих бджіл. У хітиновому покрові мертвих бджіл є гепарин і гепароїди, які здатні зупиняти запальні процеси, покращувати стан судин, систему крові, стабілізувати артеріальний тиск.
У фармакології витрачають великі кошти, аби отримати гепарин. Тоді як значно дешевше і доступніше використовувати тіла мертвих бджіл.
Однак варто пам’ятати, що підмор придатний до вживання лише у свіжому вигляді. Якщо відчувається тухлий запах, то це вже трупна отрута. Нормальний сушений підмор має запах смаженого насіння.
Застосовують підмор у вигляді зовнішніх припарок та настоянок для внутрішнього вживання.
Записала Наталя МОСТОВА