Сьогодні, 26 травня, в Івано-Франківському обласному управління лісового та мисливського господарства відбулась нарада з приводу встановлення об’ємів лісогосподарських робіт – рубок, відновлення та іншого.
За словами Романа Олійника, першого заступника начальника ОУЛМГ, щороку за угодами з “Ліспроектом” лісгоспи актуалізують матеріали лісовпорядкування – вносять зміни, які відбулися протягом року, а також планують нові заходи.
“В нас за останній час відбулось дуже багато змін. Вчора Верховна Рада прийняла два закони у нашій сфері – з поправками, внесеними президентом, тож немає сумніву, що вони скоро вступлять в дію. Нові санітарні правила забороняють суцільні рубки в багатьох категоріях, тепер є цілий ряд погоджень, які треба отримати в ОДА при призначенні таких рубок. Вони займали значну частку в об’ємах лісозаготівель. Цьогоріч з того об’єму, який заготовляли в попередніх роках по санітарних рубках – а це 280-400 тисяч кубометрів – залишиться всього 8-10% по масі. Тобто можна сказати, що санітарні рубки стали такими, якими й повинні бути – винятковими, вимушеними заходами, коли іншим способом ніяк не можна забрати пошкоджену вітром, шкідниками чи ще якимось способом деревину”, – розповів Роман Олійник.
Посадовець додає: управління постійно змушене триматись золотої середини, маневруючи між збереженням лісів та забезпеченням інтересів підприємств і підприємців, які вносять суттєвий вклад в економіку області. А таких на Прикарпатті тисячі – це і заготівельники, і продавці, і деревообробники.
На противагу зменшенню суцільних рубок, в регіоні суттєво зросте кількість вибіркових. Більше деревини заготовлятиметься прохідними рубками, рубками догляду та прорідженнями. Заплановано, що об’єми проріджень та прохідних рубок зростуть у два рази – саме їх потребує природа, щоб ліси не засихали. А кількість вибіркових рубок зібльшиться аж у сім разів – за словами лісівників, це та система господарювання, якої прагнуть досягнути цивілізовані гірські країни на кшталт Австрії та Швейцарії.
Втім, не всі з присутніх були налаштовані оптимістично. Директор фірми “Торо”, яка займається оптовою торгівлею ягодами та грибами, вказав на проблеми з нелегальними вирубками та обробкою.
“В кожному селі є по три-чотири, якщо не десяток нелегальних лісопилок. Пиляють в сараях, на городах, і ніхто з цим не бореться. Тут прозвучала цікава цифра – в області на 15% зросла кількість незаліснених площ. А це ж катастрофа! Куди подівся ліс з цих площ? Тому говорити, як ми гарно бережемо природу, некоректно. З кожним роком ми закуповуємо все менше і менше”, – сказав чоловік.