Мандрівна студія переосмислення літературної класики «ПереФарбований Лис» завершила просвітницький тур в Івано-Франківську.
Одна зустріч – одна гра – один твір української літератури. Така концепція дозвіллєвих активностей, створених київськими освітянкою Валентиною Мержиєвською і психолгинею Марією Діденко, лягла в основу літературних ігор. 18-19 листопада вони пройшли у Івано-Франківську.
Літературні ігри – формат унікальний, нічого подібного Валентина і Марія раніше не зустрічали. Ігри народилися як розвиток практики читання, перечитування і переосмислення української літературної класики – найближчої для нас, українців. Вже два роки Валентина і Марія ведуть подкаст «Перефарбований Лис», де обговорюють прозу і поезію – вже вийшло близько 100 випусків.
https://linktr.ee/repainted.fox.podcast
Цього року «ПереФарбований Лис» виграв у конкурсі культурно-мистецьких проєктів від Українського інститут книги, спрямованих на організацію і проведення заходів з промоції читання, у категорії «Створення тренду читання як дозвілля, читання для навчання», згідно з яким зреалізував мандрівну студію навкололітературних ігор. Ведучі відвідали 6 міст і завершили тур в Івано-Франківську – саме тут 18-19 листопада пройшли фінальні «лисячі ігри».
«В суботу грали в «Мафію» за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» в просторі альтернативної школи Kaizen. Alternative Learning. І це вперше гра завершилась перемогою розбійників. Попри те, що селянам вдалось одного з них вигнати з села», – розповідає співведуча ігор та співавторка подкасту «ПереФарбований Лис» Валентина Мержиєвська – «Цього разу гравці дуже надихнулись сюжетними лініями твору і підозрювали у злочинах виключно персонажів за їх ролями в романі: виганяли п’яниць і гуляк, які переважно виявилися мирними (а не «мафіозо» – прим.авт.). Але усі відігравали персонажів дуже щиро і талановито, що принесло чимало задоволення».
Наразі в арсеналі проєкту 4 дійства: окрім вже згаданої «Мафії» за романом Панаса Мирного, є словесно-рольова гра за «Кайдашевою сім’єю» Івана Нечуя-Левицького, гра-медитація на тему вигорання і відновлення за «Intermezzo» Михайла Коцюбинського та буріме за віршами українських поетів. Валентина і Марія кажуть, що «в ігри» проситься іще цілий ряд творів, зокрема «Тореадора з Васюківки» Всеволода Нестайка, тож проєкт матиме розвиток. Його аудиторія – освітяни як загальноосвітніх, так і альтернативних шкіл, активні батьки, працівники бібліотек, керівники гуртків та усі, хто працює із дітьми, школярі старше 14-ти років і молодь та усі, хто любить грати, «легко імпровізує і має творчу іскру».
Ось і на другу гру у неділю у франківський простір «Між Іншим» прийшли учасники із різним бекграундом: інструкторка йоги, громадський активіст, кураторка читацького клубу, студент університету нафти і газу та інші. Ця гра стала особливо, підкреслює Валентина: «По-перше, в ній взяли участь четверо чоловіків, що дуже приємно підрівняло гендерний баланс – чомусь концепт навкололітературних ігор приваблює здебільшого жінок. По-друге, серед гравців не було жодного викладача літератури! І гра виявилась напрочуд психологічною. Гравцям вдалося вловити чимало інсайтів: підсвідоме уникання жінок, прагнення чоловічої солідарності, спроби повернути контроль над власним життям, опір середовищу і зародження почуття провини».
Валентина і Марія дякують теплому місту Івано-Франківську за гостинну зустріч і Український інститут книги за підтримку мандрівного туру. І запрошують усіх бажаючих стати амбасадорами проєкту, щоб проводити подібні ігри самим. «Онлайн-зустріч для амбасадорів плануємо вже в перших числах грудня», – ділиться планами Валентина Мержиєвська і пропонує слідкувати за новинами у соцмережах «ПереФарбованого Лису».
https://www.facebook.com/repaintedfox