Вторинний ринок нерухомості Львова й Івано-Франківська запрацював тільки наприкінці травня 2022 року. До цього моменту тимчасово не провадив свою діяльність Державний реєстр речових прав на нерухоме майне. Тож офіційно купити або продати житло було неможливо.
Зараз з певними обмеженнями працює продаж вторинної нерухомості за довіреністю. Найбільш відчутний вплив це мало на людей, котрі виїхали за кордон ще в лютому 2022 року й хотіли продати своє помешкання у Львові або Івано-Франківську.
З початку повномасштабного вторгнення знищено житлової нерухомості приблизно на 40 млн кв. м. Тож очікувано, що попит на житло у Львові й Івано-Франківську зростатиме, оскільки представлені регіони наразі вважаються найбезпечнішими для проживання.
Вторинне житло у Львові й Івано-Франківську: яка ситуація зараз
Станом на зараз, як стверджує сервіс з онлайн-пошуку нерухомості DOM.RIA, середня ціна квадратного метра на вторинному ринку нерухомості у Львові складає 48 903 грн. При цьому купити квартиру в Івано-Франківську можна майже вдвічі дешевше — за 24 452 грн/м². Таким чином у Львові вартість житла зросла приблизно на 64%, якщо порівнювати з жовтнем 2021 року, а в Івано-Франківську — на 58%.
Попри те, що у Львівській області будівництво відновили майже 90% нових ЖК, а в Івано-Франківській — 92%, попит на первинну нерухомість стрімко знижується. Покупці не поспішають стикатися з потенційними проблемами. Йдеться про суттєве підвищення цін на будівельні матеріали, зростання заробітних плат, високі ризики недостатнього фінансування. Тож багато людей, включаючи переселенців, розглядають варіант купівлі саме вторинної житлової нерухомості.
Пропозиції з продажу вторинного житла стрімко впали по всій Україні. Найвідчутніше — саме у Львові (майже на 81% з довоєнним періодом). Пов’язано це з великою кількістю переселенців, які проживають безоплатно в рідних чи волонтерів або повноцінно винаймають квартири. Також люди не поспішають продавати житло, оскільки ситуація в країні ще не стабілізувалася.
Якщо говорити про Івано-Франківськ, то пропозиція впала приблизно на 63%. Попит саме на придбання також знизився з об’єктивних причин — десь на 31%. Це місто розглядають не всі переселенці, оскільки немає змоги швидко виїхати до Польщі, як, наприклад, у Львівській області. Саме тому попит на купівлю вторинної нерухомості у місті Лева знизився лише на 21%.
Скільки коштує квартира у Львові
Середня вартість квадратного метра житла на вторинному ринку нерухомості в серпні 2022 року складає 1 200$. Ситуація за конкретними районами виглядає приблизно таким чином:
- Галицький — 66 672 грн/м²;
- Личаківський — 52 979 грн/м²;
- Шевченківський — 50 493 грн/м²;
- Залізничний — 47 966 грн/м²;
- Франківський — 47 885 грн/м²;
- Сихівський — 44 135 грн/м².
Традиційно найдорожче житло у Львові — в центрі міста (Галицький район). Квадратний метр мебльованої 1-кімнатної квартири обійдеться приблизно в 75 108 грн, 3-кімнатної — 65 042 грн. Потенційні покупці віддають перевагу квартирам і будинкам, розташованим далеко від об’єктів критичної інфраструктури. Тому висока вартість житла спостерігається в таких мікрорайонах:
- Площа Ринок — від 74 985 до 85 174 грн/м². Продається чимало елітних апартаментів, які раніше здавалися в короткострокову оренду.
- Софіївка — від 76 208 до 144 673 грн/м². Один з найспокійніших і найдавніших мікрорайонів з пішою доступністю до центру. Межує зі Стрийським парком і сквером «Залізна Вода».
Середній ціновий сегмент представлений Личаківським, Шевченківським, Залізничним і Франківським районами. Пояснюється це розвиненою інфраструктурою. Найдешевше житло залишається на Сихові. Особливий попит мають 2-кімнатні квартири площею від 50 до 75 кв. м. Помітно впала ціна на вторинне житло, розташоване на вул. Науковій — до 35 007 грн/м². Пов’язано це з розташуванням поблизу Міжнародного аеропорту «Львів».
Скільки коштує квартира в Івано-Франківську
Вартість квадратного метра на вторинному ринку житлової нерухомості в Івано-Франківську складає 600$. Місто поділяють на 28 умовних мікрорайонів. Найдорожче житло в:
- Калинова Слобода — від 33 169 грн/м²;
- Коновальця-Чорновола — від 27 872 грн/м²;
- Майзлі — від 27 302 грн/м²;
- Будівельників — від 26 487 грн/м².
У самісінькому центрі середня вартість квадратного метра коливається в межах 27-29 тис. грн/м². Йдеться про квартири в історичному центрі Івано-Франківська, як-от площа Ринок у Львові.
Все, що знаходиться поблизу центру — середній ціновий сегмент. Наприклад, у мікрорайоні Гірка найдешевше коштуватиме 2-кімнатна квартира (від 23 186 грн/м²). Приблизно так само обійдеться купівля вторинного помешкання в житлових масивах Княгинин, Бельведер, Кант, Північний і Південний Бульвар. Квартиру з гарним краєвидом варто шукати на Набережній (від 23 390 грн/м²).
Бюджетне житло варто шукати на околицях Івано-Франківська: Загвіздя — від 15 525 грн/м², Городок — від 19 193 грн/м², Опришівці — від 20 374 грн/м², Позитрон — від 19 152 грн/м², Пасічна — від 21 393 грн/м².
Львів vs Івано-Франківськ: яка ситуація з цінами на оренду квартир
Лідером у гонитві за найвищими цінами на оренду квартир старого житлового фонду став Івано-Франківськ. Вартість підскочила майже на 128% з довоєнним періодом. Пов’язують це зі стрімким зростанням попиту, який склав 42%. Ситуація у Львові трохи краща, проте суттєво не відрізняється. Подорожчання склало 96%, а попит збільшився на 15%.
Зараз ситуація трохи стабілізувалася, а ціни повертаються до рівня довоєнних. Щоправда, з прив’язкою до курсу іноземних валют. Якщо в травні кількість пропозицій у Львові зменшилася на 66%, а в Івано-Франківську — на 73%, то в серпні цей показник став вдвічі меншим.
Експерти стверджують, що помітного здорожчання вторинної нерухомості в цих обласних центрах не прогнозується. Потенційних покупців цікавить лише те, чи матимуть вони змогу купити житло. Тож надто завищені ціни спровокують падіння попиту, що потім потягне за собою й зниження середньої вартості квадратного метра вторинної нерухомості у Львові або Івано-Франківську.