«Люди мають виконувати указ президента і не питати»

  •  

    Минулого четверга в Івано-Франківському міському суді продовжився розгляд справи блогера Руслана Коцаби, якого звинувачують у державній зраді та зриві мобілізації в Україні. Судові засідання тягнуться вже півроку. За цей час було допитано 26 із 58-ми свідків. Цього разу суд вислухав ще чотирьох. Найбільше уваги прокурор акцентував на відеозверненні, в якому Коцаба закликав людей відмовлятися від мобілізації.

     

    27-й свідок

    Заступник начальника мобілізаційного відділу головного управління оборонного мобілізаційного формування. Свідок одразу попередив, що від імені генштабу говорити не уповноважений, тож говорив від себе.

    «На мій погляд, такі висловлювання підривають довіру суспільства до держави. Це порушення Конституції, – заявив він. – Що стосується закликів щодо незаконності мобілізації, то оголошення мобілізації належить до повноважень президента, що він і зробив. Тому висловлювання Коцаби, що мобілізація незаконна, не відповідають дійсності».

    Свідок визнав, що українці ухиляються від мобілізації. Причиною цього він вважає поширення у ЗМІ негативного ставлення до оборони держави. А щодо звернення Коцаби про мобілізацію сказав: «Особистого ставлення кожного громадянина я не знаю. Моє ставлення негативне, а за решту я відповідати не можу».

    На запитання захисників підсудного, чи відомі йому прізвища людей, які б відмовилися йти служити саме через відеоролик Коцаби, свідок відповів, що таких людей не знає.

    IMG_1240

    28-й свідок

    На час появи відеозвернення служив в АТО. В лютому йому телефонували дружина і друзі та розповідали про людину, яка закликає не йти на мобілізацію. Потім він приїхав і побачив це відео. «Мені це не сподобалося, – повідомив він. – Не можна так робити. Третя хвиля мобілізації, левова частка, – це Збройні сили України, які пішли на добровільних засадах, не ухиляючись від служби».

    Чоловік сказав, що такі, як він, будуть служити, доки треба, але наголосив, що це неправильно, коли його нема ким замінити. В АТО він з 19 листопада до сьогодні.

    «Як можна в той час, коли така важка ситуація в країні, розділювати людей? – риторично запитував він. – Їх, навпаки, треба об’єднувати. Бо ворог прийшов на нашу землю… Я думаю, що багато людей через такі заклики і не йдуть воювати».

    Втім, про конкретні приклади йому невідомо.

     

    29-й свідок

  • У січні виконував обов’язки калусько-рожнятівського комісара. Ролик на той час не переглядав, тому що роботи було багато. Люди телефонували і питали, обговорювали.

    «Ніхто з людей не написав заяви, що не хоче служити через таке відео, але ставили дуже багато питань, – підкреслив свідок. – Якщо раніше під час першої, другої і третьої хвиль мобілізації, людям було достатньо законодавства, то тепер доводилося давати багато відповідей. Я вважаю, що це неправильно. Люди мають виконувати указ президента і не питати».

    Свідок наголосив на тому, що коли вони вручали повістки вдома, то люди їх повчали, що це неправильно. «Думаю, що певна кількість людей, які побачили чи прослухали це відео, є слабохарактерні і у військкомат так і не з’явилися, бо не могли зрозуміти, на якому боці правда, – припустив свідок. –  А от ті, які приходили і розпитували, то тим я пояснював».

    На його думку, «слабохарактерні» ухилялися так, щоб не порушити законодавство. Або виїхали на заробітки, або десь переховувалися, щоб не отримати повісток.

    «Ви сказали щойно, що слабохарактерні ухилялися так, щоб не порушити законодавство. У вас є факти того, що це якось пов’язано з Коцабою? – запитала свідка захисник Тетяна Монтян. – Ви можете це довести? Може, їх щось інше спонукало? Наприклад, гори трупів в Дебальцевському котлі чи факти мародерства і дерибану Міноборони. Чому ви вважаєте, що це саме через ролик Коцаби?»

    «Я не вважаю, що всі, але певна кількість. На кожну людину щось певною мірою впливає. І цей ролик також якось вплинув», – відповів свідок і зауважив, що це лише його думка.

     

    30-й свідок

    Старший слідчий в особливо важких справах МВС. На той час, коли його допитувала прокуратура стосовно ролика Коцаби, був мобілізований, працював заступником обласного комісара.

    За його словами, перша, друга і третя хвилі мобілізації йшли добре. А вже четверта хвиля, починаючи з 20 січня, проходила погано. «Ситуація була плачевна, – сказав він. – Тому що поверталися люди на демобілізацію, розказували про обстановку і відношення. Військовозобов’язані аналізували те все і не мали бажання йти до війська».

    Прокурор попросив уточнити причину, чому люди не хотіли йти на мобілізацію. Свідок відповів, що, по-перше, через відомості від демобілізованих, а по-друге, через ЗМІ, зокрема телебачення та інтернет.

    Чи впливав на це ролик Коцаби, свідок не знає. На його думку, аби відповісти на це питання, треба провести соцдослідження.

    Тетяна СОБОЛИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!