Майбутня мама із сигаретою: Чим куріння загрожує ненародженому малюкові

  • Для будь-якої жінки вагітність – це яскрава і радісна подія її життя. Однак для деяких майбутніх матусь настання цієї події стає серйозним випробуванням на силу волі і бажання зробити усе для ще не народженого малюка.

    Я кажу про тих жінок, які палили до вагітності і у яких постало питання про відмову від цієї згубної звички. Природно, найправильніше було б зовсім не починати палити, тоді і кидати не потрібно. Але не всі ми ідеальні.

    З чого почати?

    За статистичними даними, все більше жінок сьогодні палить постійно і пристрасть до тютюну з’являється у зовсім юних дівчаток – нині цигарками бавляться у віці 14-15 років. Палити чи ні – вибір кожного, але з настанням вагітності жінка несе відповідальність не лише за своє життя і здоров’я, але й за стан майбутнього малюка. У наш час на вагітних і без того впливає велика кількість негативних факторів, тому лікарі усього світу застерігають не випробовувати організм ще одним та відмовитися від нікотинової залежності при вагітності. Але не всім вдається перебороти в собі згубну звичку.

    Дехто шукає собі виправдання в міфічному «опуханні вух» або підвищеній нервозності. Крім того, вони посилаються на досвід якихось подруг, які спокійно курили всю вагітність і народили цілком нормальних, «здорових» дітей. Але це хибна думка. Провівши понад три сотні різноманітних досліджень, лікарі та вчені усього світу сходяться на тому, що куріння вкрай несприятливо позначається на перебігу вагітності і здоров’ї плода. Як саме? Спробуємо розібрати детально. Можливо, це допоможе комусь прийняти правильне рішення!

    Чому небезпечно палити вагітним?

    Всі несприятливі зміни в організмі жінок, які палять під час вагітності, можна розділити на три групи:

    – патології з боку материнського організму;

    – патології з боку внутрішньоутробного розвитку плода;

    – патології дітей у старшому віці.

    Варто пам’ятати, що протягом дев’яти місяців організм матері і плода існує як єдина система, тож коли жінка робить чергові затяжки сигаретою, дитину буквально огортає димом, як завісою. Як результат, виникає різкий спазм судин і гіпоксія тканин. При цьому на тлі куріння виникають проблеми головного органа вагітності – плаценти. Вона стає більш тонкою, гірше справляється зі своїми основними функціями. При цьому в жінки можуть виникати відшарування плаценти, що призводить до переривання вагітності, смерті плода або різкого уповільнення його розвитку.

    Якщо жінка курила до зачаття та в період вагітності, то, за даними вчених, різко зростає ймовірність викидня. А також відбувається підвищення пологової діяльності в термін, коли дитина абсолютно не готова до народження. У зв’язку із цим є ризик народити недоношену дитину.

    При курінні відбуваються порушення в діяльності організму, що впливають на становлення грудного вигодовування, знижують адаптаційні здібності малюків, тому частішають випадки серйозних хвороб новонароджених. Існує великий ризик народження дітей із видимими або внутрішніми вродженими дефектами, які приречені на страждання з самого народження. Крім того, діти матерів, які не розпрощалися із сигаретами, будуть відставати від інших дітей у фізичних і психічних показниках розвитку. Доведеними є факти несприятливого впливу нікотину при вагітності на кровообіг майбутньої матері, зокрема на дрібні судини, а також зниження засвоєння плодом кисню з крові. Нікотин також викликає спазми матки і погіршення кровопостачання плаценти – малюк перебуває в стані легкої задухи майже постійно.

  • Ще кілька аргументів проти тютюну

    Деякі факти про шкоду нікотинової залежності для вагітних маловідомі. Наприклад, канцерогени, що містяться в тютюновому димі, чинять різко гнітючий ефект на формування і подальшу функцію статевої системи малюків. Якщо народиться дівчинка, у неї буде знижена кількість яйцеклітин у яєчниках, у хлопчиків – формуються зародки подальших проблем із потенцією. Іншими словами, вони можуть стати безплідними. Куріння вагітної мимоволі прирікає плід  на роль пасивного курця, уже в утробі залежного від нікотину. У таких дітей закладається схильність до формування поганих звичок у ранньому віці: ще підлітками вони можуть пристраститися до сигарет і алкоголю (спрацьовує внутрішньоутробна пам’ять). При народженні такі діти можуть страждати від нікотинового голоду і можуть бути дуже вередливі, погано сплять. Крім того, при народженні вони не завжди можуть вчасно зробити перший вдих, тоді доводиться рятувати їхнє життя в реанімації.

    Не менш шкідливим є куріння і для самої майбутньої матері, якій вагітність буде даватися дуже нелегко, вона буде протікати з ускладненнями у вигляді ранніх токсикозів або формування пізнього гестозу. На тлі куріння можуть проявитися проблеми варикозного розширення вен, порушення травлення із закрепами або болями в животі, запаморочення і перепади тиску. Куріння також призводить до вираженого дефіциту аскорбінової кислоти (вітаміну С), що має наслідком формування таких патологій, як проблеми із засвоєнням білка, депресивні розлади та зниження імунітету.

    Якщо ви курили перед вагітністю

    Дуже часто куріння перед вагітністю і сама нікотинова залежність є однією з причин безпліддя. Вченими було доведено, що яйцеклітини жінок, які курять, мають меншу життєздатність. Це відбувається з вини поліциклічних вуглеводнів ароматичного ряду, які надходять із димом, що вдихається, зокрема в ділянку яєчників. У середньому здатність зачати дитину у жінки, яка палить, знижена вдвічі, ймовірність тим менша, чим частіше і більше курить майбутня мама. У жінок зі звичкою до паління набагато частіше виникають збої менструального циклу, у них часто бувають проблеми з овуляцією, можлива її відсутність і настання раннього клімаксу. Не менш шкідливим є також пасивне куріння перед настанням вагітності, особливо якщо від цієї звички страждає батько майбутнього малюка. Тоді шанси на успішне зачаття будуть ще менші, оскільки у чоловіків, які курять, послаблена еректильна функція, знижена кількість та якість сперматозоїдів.

    Паління в період планування вагітності

    Якщо пара планує вагітність, отже вона серйозно підходить до батьківства, і, природно, має постати питання про відмову від куріння. Важливо створити для майбутнього малюка найбільш здорові і повноцінні умови зачаття і розвитку. Основа планування – це приведення до ладу свого фізичного та емоційного здоров’я, поповнення всіх запасів організму і позбавлення від шкідливих звичок. Важливо відмовитися від сигарет обом партнерам: нікотин згубно впливає не лише на жінку, але й на чоловіка. А 50% генетичної інформації малюка – від тата. Якщо ж ні – здатність до зачаття знижується вдвічі навіть при процедурі ЕКО, оскільки відмирають яйцеклітини і погіршуються функції сперматозоїдів. Тому кидати курити треба ще ДО етапу планування або хоча б із його початком.

    Акушер-гінеколог

    КНП «Івано-Франківський МКПЦ»,

    Жіночої консультації №3

    Олена ЛУКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!