27 липня в Івано-Франківську відбулася зустріч з народним депутатом та головою фракції “Голос” у Верховній Раді України Сергієм Рахманіним. Також участь у дискусії взяв керівник Івано-Франківського осередку партії «Голос» Володимир Тищенко.
Нардеп спілкувався з франківцями про кризу в Україні та дискутував про можливі шляхи виходу з неї. На його думку, криза є як у політиці, так і в економіці, культурі та в соціальній сфері.
“Очевидним є те, що обрана влада є неспроможною адекватно реагувати на складні виклики, які виникають щодня. Верховна Рада IX скликання більш, ніж наполовину була наповнена людьми, які щиро сподівалися, що будуть дивитися у корінь проблеми. Але за рік вони цього не навчилися”, – каже нардеп.
Сергій Рахманін стверджує, що вперше за часи існування незалежної України влада не розуміє усіх масштабів проблеми та системи реагування на загрози. Всі законопроєкти та рішення приймаються на основі двох речей: необхідності зробити гарну картинку та намагання створити швидкий документ, який можна легко подати. Голова фракції “Голос” наголошує, що влада – це завжди система, певна сукупність речей. Неможливо рухати країну вперед, коли не маєш системного погляду.
“Будь-яке рішення обов’язково пов’язане з іншим, кожен законопроєкт передбачає зміну до інших законів. Ці речі є очевидними. Але теперішня влада цього не навчилася. Їхні спроби робити політику визначаються вмінням створити картинку і реакцію на виклик. Системності у цієї влади немає”, – стверджує нардеп.
Сергій Рахманін переконаний: ця система поки що не валиться завдяки двом речам – інерції та певній кількості ентузіастів. Він стверджує: якщо влада не знайде собі помічників, які підкажуть, що робити, то сьогоднішні кризи будуть здаватися дитячими забавками порівняно з тими викликами, які з’являться вже завтра.
“Шкода, що люди довірилися людині, яка не має уявлення про світ, про політику, державу, а знання її обмежувалися інформацією з Інтернету і картинок”, – каже нардеп.
Керівник Івано-Франківського осередку партії «Голос» Володимир Тищенко також наголошує, що у будь-якому питанні повинен бути системний підхід.
«Громади мають говорити про проблеми. Ми бачимо, що питання вирішуються тоді, коли люди виходять на вулиці. Яскравий приклад – обмеження роботи ресторанів та закриття спортзалів через карантин. Поки люди не вийшли на мітинг, питання не вирішилося. Так не має бути! Політики в опозиції мають чітко заявляти про шляхи розв’язання проблем, а влада повинна дослухатися», – додав Тищенко.
Сергій Рахманін говорить, що ставлення українців до влади загалом є негативним, і на це є об’єктивні причини. Одна з причин – відсутність власної тривалої державотворчої історії, на яку можна було б опертися. Країна була розшматована різними імперіями, переживала скрутні часи, голодомори та війни. В українців було завжди відчуття того, що немає усталених правил та інституцій, тому й не було поваги до них. А щоб вони з’явилися і завоювали свою прихильність, мають минути роки. Саме тому, на думку нардепа, таке упереджене ставлення до влади в українському суспільстві триватиме ще довго.
“Депутатів не люблять найбільше і не любитимуть дуже довго. У 2014 році ми поволі почали робити те, що мали б робити ще у 1991 році. Ставлення до влади є генетично ворожим, бо в українців була звичка, що влада є чужою. Вона могла бути кращою і ближчою чи гіршою і дальшою, але завжди була не нашою, нав’язаною. Це була чужа влада, з якою вчилися співіснувати, але ховалися за парканом. На жаль, за майже 30 років нам так і не поталанило з очільниками України”, – каже голова фракції.
Як вважає Сергій Рахманін, для того, щоб влада стала своєю і ближчою, необхідні певні кроки з її боку. Серед них – процес децентралізації, який почався ще кілька років тому і міг би стати найбільш успішною реформою в Україні.
“Ця реформа могла б стати найбільшим успіхом влади Зеленського, але цього не сталося. Цю реформу майже провалили і навіть не довели до логічного завершення те, що розпочинали не вони. З одного боку, ми пройшли процедуру створення ОТГ, і це дало можливість громадам самостійно розпоряджатися грошима, які вони отримають. Ця система добре би прижилася, якби закрили кілька питань. Серед них – внесення змін у Конституцію, щоб скасувати ті речі, які реформа не передбачала. Державні адміністрації та районні ради – це зайві ланки, які ніхто не прибрав. Яким чином районні ради будуть втручатися у процес отримання коштів районами – питання відкрите”, – говорить політик.
Народний депутат також зауважує, що є проблема у районуванні. На його думку, щоб уникнути конфліктів з громадянами та правильно перекроїти карту України, треба було вислухати думку громади, а не зацікавлених людей. Але навіть попри це, був зроблений важливий крок: сьогодні у громад з’явиться можливість розпоряджатися власними коштами на вирішення нагальних проблем.
“Якщо цей експеримент виявиться успішним, то це буде “наріжним каменем” до побудови довіри людей до влади”, – прогнозує Сергій Рахманін.