У селищі Перегінському, що на Рожнятівщині, ще у часи СРСР був створений дитячий зразковий фольклорно-етнографічний ансамбль “Маленькі бойки”. Минули десятиліття, а колектив функціонує і нині. У наші дні ансамбль виступає перед президентами, отримує численні перемоги та визнання на всеукраїнських та міжнародних фестивалях і навіть бере участь у телевізійних проєктах.
Творчість несе історію
У 1988 році «Маленькі бойки» заспівали свою першу пісню. Керівницею ансамблю тоді була заслужена працівниця культури, на жаль, нині вже покійна Марія Подорожнюк. І вже через два роки за високу виконавську майстерність колектив отримав звання “зразковий”.
У травні 1997 року керівницею «Маленьких бойків» стала Наталія Шпак. Ось уже протягом 24 років душу і серце вона вкладає у цей колектив та в українську пісню. Про життя цієї жінки можна сказати так: жодного дня без пісні. Її систематична праця з дітьми є життєвою необхідністю для неї і дає високі результати. Адже різні вправи та вивчення нотної грамоти сприяють творчому росту колективу.
Нині юні артисти вивчають різні фольклорні твори, українські народні пісні та пісні сучасних композиторів. До складу колективу входять діти віком від 6 до 15 років. Всього колектив налічує 37 учасників. Діти виростають, одне покоління згодом змінює інше.
“За час створення колективу багато зроблено, – розповідає керівниця ансамблю, заслужена працівниця культури України Наталія Шпак. – Діти добре знають народні звичаї та обряди. Стараємося вміло будувати композиції, вплітаємо у них нові фольклорні твори”.
Колектив “Маленькі бойки” є гордістю не лише Перегінської ОТГ, але й цілої Рожнятівщини. Цей ансамбль – приклад невтомної праці і відданості рідній землі. Адже творчість цих дзвінкоголосих дітей несе в собі маленьку історію нашого славного минулого та велику енергетику сучасного, що не може залишити байдужим жодне українське серце.
Вони неперевершені
Наталія Шпак, керівниця цього дитячого зразкового фольклорного колективу, невтомно працює над пошуком автентичного репертуару. Її донька, співкерівниця ансамблю Ганна Чічак, активно допомагає разом зі своїми вихованцями стилізувати репертуар колективу, винести його на сцену і, таким чином, пропагувати величне народне мистецтво пісні, танцю і традицій бойківської культури.
Кожна співанка, гаївка, колядка, щедрівка, а також тематичні обряди, звичаї та вірування живуть у серцях дітей з раннього дитинства. Окрасою незліченних районних та обласних мистецьких заходів впродовж років є виступи “Маленьких бойків”. Вони неперевершені – саме таку оцінку завжди давали фольклористам з Перегінського журі різноманітних конкурсів як в Україні, так і за її межами. І це не тільки думка поважного журі – глядацька аудиторія на кожен художній виступ «бойків» реагує особливо емоційно, нагороджуючи їх схвальними оплесками.
“Найбільше щастя для мене як керівника – це розуміти, що діти, учасники колективу “Маленькі бойки”, не просто талановиті і розумні, а ще й уміють любити серцем, вміють допомагати іншим, радіти перемогам і своїм, і чужим, – каже керівниця ансамблю Наталія Шпак. – Я горджуся тим, що солісти колективу були учасниками дитячих телепроєктів “Крок до зірок”, “Голос. Діти”.
Найкращі традиції фольклору
Слід зазначити, що “Маленькі бойки” намагаються зберегти манеру виконання та місцеву діалектичну говірку, стародавні обряди, які з роками втрачають своє первісне значення в сучасному суспільстві. Ці діти пишаються історією свого краю, пропагують мистецтво бойків, які проживали на Прикарпатті, зокрема у Перегінському.
Про цей колектив відомий український режисер Олесь Янчук зняв документальний фільм. Також свій фільм про “Маленьких бойків” зняв і відомий французький режисер Вінсент Мун.
“Був період карантинних обмежень через COVID-19, і діти не могли виступати на сцені, – зазначає Наталія Шпак. – Учасники ансамблю дуже скучили за глядачами, за публікою. Бо коли співають “Маленькі бойки”, їхній спів не може залишити байдужим жодне українське серце. Коли співають ці діти, то відчуваю гордість за юнь, яка увібрала в себе найкращі традиції фольклорного мистецтва і несе в собі частинку української історії та культури”.
До речі, приємною несподіванкою для колективу з селища Перегінське стало запрошення виступити з новорічно-різдвяною програмою перед п’ятим Президентом України Петром Порошенком, його родиною та гостями у резиденції в Гуті Богородчанського району. Хоч з того часу пройшло декілька років, але і діти, і керівниця досі пам’ятають той день, бо не кожному випадає така зустріч. Тоді на всю Гуту лунали старовинні бойківські колядки, більшість з яких було записано у Перегінському від старожилів.
Мар’яна ЛОКАТИР