Це військові з важкими пораненнями рук та ніг.
П’ятеро військових, які лікуються у Першому добровольчому хірургічному шпиталі на Івано-Франківщині, долучилися до мандрівки печерами. Для бійців організували підземний маршрут.
Про це “Суспільному” повідомив керівник медзакладу Станіслав Онищук.
“Хлопці у нас довго лежать. Їм нудно весь час перебувати в палаті й бачити лише лікарів, медсестер, психологів та реабілітологів. Тому ми придумали, як перемикати їхню увагу від звичного режиму. Спочатку переживали, як все складеться. Але ми зауважили, що вони краще сплять, краще себе почувають, знаходять більше тем для розмов з іншими хлопцями, які лежать в палаті”, — каже Станіслав Онищук.
Що кажуть військові
Усі військові, які зголосилися на мандрівку, — з важкими пораненнями рук та ніг. Юрій Корнієнко мав поранення руки, очей та двох ніг, в яких і досі залишаються уламки. Втім він разом із 20-річним Ярославом Кузьмичем першими спустилися у печеру.
“У мене — поранення малогомілкової. Уламок пройшов “на виліт” і поламав кістку. Але спробую спуститися”, — говорить Ярослав Кузьмич.
Він одним з перших прийшов до підземного фінішу.
“Враження — дуже класні. Повітря холодне пішло аж в легені”, — ділиться враженнями від маршруту Ярослав Кузьмич.
Микола Рябовол — родом з Криворізького району. У Першому добровольчому шпиталі воїн — понад пів року. Боєць лікує праву руку, яку травмував під Бахмутом.
“Уламкове поранення важке — перебита кістка, нерв ушкоджений, сухожилля. Але в мені, напевно, є козацький дух: я вже стрибав з парашутом”, — говорить Микола Рябовол.
Крім мандрівок печерами, для поранених військовослужбовців проводять реабілітацію з кіньми, пропонують стрибки із парашутом, плавання з дельфінами, відвідини музеїв, театрів та арттерапію, кажуть керівник Першого добровольчого шпиталю Станіслав Онищук та психологиня Анна Галущак.
“Ми завжди радимося з медиками, що саме тим хлопцям, які перебувають у шпиталі, може бути корисним і прийнятним, щоб вони комфортно та без надмірного ризику подолали, і це було продуктивним для них”, — пояснює Анна Галущак.
З її слів, впродовж року такі види реабілітації провели для понад сотні військових, яких лікують у Першому добровольчому шпиталі.