Маневри навколо землі

  • Після смертельних баталій на сході України, вдома учасників АТО можуть спіткати дещо інші баталії – за обіцяні їм державою земельні ділянки чи квартири. Навіть на патріотичному Прикарпатті, де героїв зазвичай шанують, земельні чи квартирні питання для них вирішуються непросто.

    Навесні минулого року «Галицький кореспондент» вже досліджував специфіку розподілу земельних ділянок між атовцями і виявив, що деякі особи, які мали тільки формальне відношення до антитерористичної операції, отримали землю, тоді як ті, хто насправді тримав оборону під шквальними обстрілами проросійських сепаратистів, не могли дочекатися обіцяного.

    Щоб з’ясувати, яка ситуація з виділенням землі або наданням житла воїнам в Івано-Франківську та приміських селах зараз, редакція розіслала інформаційні запити у відповідні органи місцевого самоврядування. І ось що нам відповіли.

    zemlya

    Приміські села

    Починаємо огляд з Крихівців, оскільки саме у цьому селі наприкінці листопада відбулося зібрання воїнів АТО за участю сільського голови та представника однієї з компаній забудовників, де прозвучала цікава ініціатива з уст останнього. Головною темою зборів було вирішення квартирного питання для бійців АТО та їхніх сімей, і представник компанії забудовника запропонував надати крихівецьким атовцям 10 однокімнатних квартир безоплатно. Але натомість попросив їхньої підтримки на громадських слуханнях щодо зміни генерального плану Крихівців і забудови території біля озера. Там, де раніше були заплановані триповерхові котеджі, забудовник хоче звести багатоквартирний будинок. Наскільки нам відомо, це єдиний випадок, коли забудовник сам виступив з пропозицією надати житло учасникам АТО, хоча, як бачимо, не зовсім безкорисливо.

    На наш же інформаційний запит, який ми направили у Крихівецьку сільську раду, прийшла відповідь, що на території села є дві сім’ї, які понесли втрати, і 60 учасників АТО, які звернулися до виконкому про виділення землі (або житла). У відповіді також зазначено, що «ці заяви будуть розглянуті після затвердження генерального плану с. Крихівці та детального плану території в районі садового товариства «Керамік», вул. Лугова». Але ні слова не сказано про те, коли може бути затверджений генплан і за який час бодай орієнтовно розглянуть заяви. Конкретики у відповіді обмаль.

    У Вовчинці, на щастя, загиблих учасників АТО немає. До сільської ради із заявами про виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва тут також звернулися 60 учасників АТО, з яких тільки 22 місцеві. Дев’ять осіб вже отримали обіцяні ділянки під житлове будівництво. У відповіді на наш запит сказано, що «на даний час сільською радою замовлено проект Детального планування території (ДПТ) на земельній ділянці, що розташована в урочищі «Гора». Після затвердження ДПТ комісія сільської ради з питань виділення земельних ділянок зможе рекомендувати сесії проводити персональний розподіл цієї території».

    За виділенням землі атовцям Угорники, мабуть, найбільш передове село. У відповіді на запит повідомляється, що «10 серпня 2015 року рішенням 32-ї сесії затверджено детальний план території житлової садибної забудови масив «Рінь». А вже 10 вересня було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо виділення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків господарських будівель та споруд. Усі учасники АТО, яких у селі 22, отримали земельні ділянки. Наразі виготовляються проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.

    Виконавчий комітет Хриплинської сільської ради повідомив, що в селі проживають 18 учасників АТО, сімей загиблих атовців немає. До сільської ради подали заяви про надання земельних ділянок вісім осіб, рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою отримали семеро. Один учасник АТО отримав ділянку в забудівельному масиві «За Довбушкою», а шестеро – на вулиці Меживодівська. Восьмий претендент отримав житловий будинок з метою подальшої приватизації земельної ділянки на вул. Автоливмашівська, 11.

    Цікаво, що на початку минулого року у Хриплині не все було так гладко. Колишній сільський голова Роман Качмарик ніяк не хотів видавати землю пораненим бійцям, посилаючись на її відсутність, хоча це не відповідало дійсності. 30 січня «Правий сектор» провів привселюдну «люстрацію» сільського голови, і буквально за місяць земля дивовижним чином знайшлась.

    У Микитинцях ситуація схожа на ту, що в Угорниках. До виконкому Микитинецької сільради надійшло 19 звернень від учасників АТО та членів їхніх родин щодо надання земельних ділянок. Наразі всі звернення задоволено. Зокрема, виділено 11 земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства безпосередньо учасникам АТО та вісім земельних ділянок – членам їх родин. Також повідомляється про те, що «на території с. Микитинці у запасі сільської ради відсутні вільні земельні ділянки зі статусом «для будівництва і обслуговування ж/б».

     

    Обласний центр

    З міської влади нам відповіли, що розпорядженням міського голови від 04.09.2014 р. №330-р був створений Координаційний комітет допомоги учасникам АТО, які постраждали під час бойових дій, та членам їх сімей. З коштів міського бюджету 14-ти родинам загиблих учасників АТО виділено одноразову грошову допомогу. 1110-м учасникам АТО (з них 70-ти пораненим) або членам їх сімей надано матеріальну допомогу на загальну суму 1 млн. 505 тис. гривень.

    Також у місті надаються пільги на оплату за житлово-комунальні послуги учасникам АТО, членам їх сімей та членам сімей загиблих в АТО коштом міського бюджету в розмірі 100% в межах норм споживання. 22-ом інвалідам війни, які брали участь в АТО, пільги стовідсотково відшкодовує держбюджет. 697-ом учасникам бойових дій в АТО відшкодовується 75%, а 25-ти членам сімей загиблих в зоні проведення АТО – 50% з коштів державного бюджету.

    10 грудня виконкомом Івано-Франківської міськради прийняв рішення №675, згідно з яким надав сім квартир сім’ям загиблих військовослужбовців та інвалідам I-II груп, які безпосередньо брали участь у проведенні антитерористичної операції. Всі вони вже отримали ордери на квартири.

  •  

    Підводні камені

    Земельне питання ще цікаве тим, що проблемою може бути не тільки виділення ділянки, а й її придатність для того чи іншого виду діяльності. Так, 5 грудня, відбулось ще одне зібрання учасників АТО, де обговорювалася ситуація з ділянками під садівництво, які надаються в Тисменицькому районі поблизу Івано-Франківська.

    Заступник голови правління «Обласної спілки учасників АТО» Тарас Кузь, зокрема, зазначив, що там є 219 ділянок, надано 184 дозволи, але виникли певні нюанси. Організація, яка готувала документи на землю, перебуває на ліквідації і, власне, не може зробити обіцяного – надати потрібні документи для отримання ордерів на земельні ділянки.

    Інша, не менш важлива проблема – це якість тих ділянок. Оскільки не були враховані особливості ландшафту, то з 219-ти ділянок виділених загалом, тільки 110 є придатними для обробітку. «Ви бачите на карті рівний і гарний квадрат, а в реальності отримуєте пагорб», – сказав Тарас Кузь.

    Скоріше за все, при розробці плану земельних ділянок у Державному земельному комітеті не сильно звертали увагу на особливості ландшафту чи сам тип ділянки. «Вам можуть виділити ліс, реальний ліс з 10-12-метровими деревами. Ви самі ту територію не розчистите», – додав координатор інформаційного центру учасників АТО Володимир Веркалець. Тому перед тим, як підписувати згоду на отримання земельної ділянки, варто особисто перевірити, чи не кота в мішку вам хочуть підсунути.

    Крім того, існує можливість втрати будь-яких претензій на отримання землі. Якщо людина пише відмову від земельної ділянки у зв’язку з її незадовільним станом, то потрібно обов’язково вказати, що вона відмовляється лише від конкретної ділянки, а не від земельної ділянки взагалі.

     

    Ще спосіб

    В Україні існує програма кредитування будівництва житла на селі під назвою «Власний дім». Особливість цієї програми полягає в тому, що людина, яка постійно проживає в селі і працює там або в межах одного району, може отримати кредит на 20 років під 3% річних від суми отриманого кредиту на час сплати на продовження вже розпочатого житлового будівництва в розмірі 100-200 тис. гривень.

    З наступного року до цієї програми хочуть активно залучати учасників АТО та військовослужбовців. Зокрема, для них передбачені певні пільги у кредитуванні. В особливий період, який зараз триває в Україні, вони звільняються від сплати відсотків за кредитом та нарахувань за прострочені платежі на час дії цього періоду.

    Насамкінець зазначимо, що, як говорять самі бійці та члени їх сімей, ситуація з виділенням земельних ділянок та квартир у нашій області більш сприятлива, ніж в інших регіонах. «Увага влади поки що достатня. Спочатку волонтери більше допомагали, а зараз також відчувається підтримка держави», – зазначив Тарас Кукуляк, солдат 80-ї десантно-штурмової бригади.

    Зрештою, те, що щось таки в цьому напрямку робиться, видно і з нашого невеличкого дослідження. Проте залишається ще багато запитань стосовно швидкості та прозорості процедури. Тож ми продовжимо стежити за цим процесом, аби допомогти зробити його максимально відкритим і дієвим.

    Максим ВЕПРИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!