Маніфест

  • Режисер: Джуліан Роузфельдт

    Напівбожевільний бомж, заслужений хореограф, шкільна вчителька, гламурна телеведуча, сувора домогосподарка, вдова на похороні… Тринадцять дуже різних персонажів, зіграних Кейт Бланшетт, зачитують фрагменти із знаменитих маніфестів, від «Маніфесту Комуністичної партії» до маніфесту кіноруху «Догма 95».

    «Маніфест» німецького відеохудожника Джуліана Роузефельдта демонструється в кінотеатрах, але більше підходить для арт-галерей, де стрічка спочатку експонувалася (прем’єра стрічки відбулася в найбільшому австралійському музеї «ACMI»). Це не кіно в звичному сенсі слова, а повнометражний арт-проект і одночасно спроба струсити пил зі знаменитих маніфестів і прочитати їх не як фрагменти історії мистецтва та політики, а як нестямні крики душі талановитих людей – як правило, молодих і неоперених, які ще тільки шукають своє «я».

    Створення гучного маніфесту – це завжди придумування собі маски, яка рідко відповідає тому, що вона приховує. Скільки шанувальників, які знають своїх кумирів за їхніми творами, при особистому знайомстві виявляли, що знаменитості зовсім не такі, якими хотіли б здаватися! «Маніфест» висвітлює цей контраст, вкладаючи відомі слова в не дуже вдалі уста. Так, наприклад, різко нігілістський маніфест дадаїзму представлений як промова дружини на похороні чоловіка. З одного боку, це шокує, оскільки на похороні зазвичай говорять зовсім в іншому тоні, а з іншого – дадаїзм виник як реакція на жахіття Першої світової війни, і асоціація його з похороном виявляє внутрішню суть маніфесту, який одночасно лютий і скорботний.

    Аналогічно, комбінуючи персонажів і пасажі, Роузефельдт то глибоко копає, то просто смішить – як, наприклад, у сцені, де вчителька читає дітям діловитий маніфест «Догми 95» (так знімати, так не знімати…), і ті старанно повторюють за нею, ніби розучують правила правопису. Чим більше ви знаєте про тексти, які постановник використовує, тим більше задоволення ви отримаєте від того, як він їх обіграє. Однак не потрібно бути знавцем, щоб оцінити соковиту поезію у прозі, яка часто цитується у маніфестах, і насолодитися асоціаціями, що виникли в голові відеохудожника.

    Ще один потенційний об’єкт захоплення – «хамелеонівські» здібності Кейт Бланшетт і те, як чітко окреслені її персонажі та наскільки виразно вони різняться між собою. Не всі вони діаметрально протилежні, як-от бомж і телеведуча, але навіть жінок із майже одного кола (скажімо, хореографа і арт-тусовницю) неможливо сплутати. Трохи інший одяг, трохи інша зачіска, видатна акторська майстерність – і в кадрі дві абсолютно різні людини! Звичайно, це заслуга не тільки актриси, але і того, хто нею керував.

  • Також фільм часом демонструє цікаві міські та індустріальні пейзажі, знайдені в Берліні, де стрічка створювалася. Деякі з них надзвичайно красиві, інші вражають брутальною потворністю, треті викликають асоціації з Росією (НДР більше немає, але її сліди збереглися). Наскільки нам відомо, у Роузефельдта не було можливості істотно добудовувати і перекроювати вибрані для зйомки місця, так що перо йому в капелюх за те, що він ці види знайшов і сфотографував. Інша річ, що все, перераховане вище, – «кіно не для всіх», яке вимагає глядацької співпраці і легко може приспати того, хто не готовий прислухатися і оцінювати. «Маніфест» – фільм для терплячих і зацікавлених, а не для тих, хто йде в кіно заради сюжету, драйву, емоцій та інших чеснот мейнстрімного оповідного мистецтва.

    ФЕЛІНСЬКИЙ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!