Через поширення коронавірусу уряд встановив режим надзвичайної ситуації в Івано-Франківській області. Місто живе у карантинному режимі, людям рекомендують не виходити без зайвої потреби на вулиці, носити маски, рукавички та користуватися антисептичними засобами.
Втім, питання, чи необхідно носити маску досі обговорюється, а також медичні маски та антисептики все складніше купити в аптеках.
У МОЗ пояснюють, що маски варто одягати людям, які вже захворіли, для зниження ризику зараження інших в закритих приміщеннях. Здорову людину від коронавірусу маска не захищає, вона потрібна людям, які потенційно можуть заразити інших, а в умовах карантину ми всі стаємо потенційно інфікованими. Також вона зменшує відстань, на яку інфікована людина поширює збудника хвороби.
Головний санітарний лікар Віктор Ляшко на брифінгу пояснив, що респіратори варто використовувати медикам при контакті з хворими коронавірусом, особливо коли вони у реанімації і проводяться процедури, які передбачають виділення великої кількості біологічної рідини.
Для щоденного використання люди можуть придбати звичайні хірургічні маски, одноразові чи багаторазові, або ж зробити їх власноруч.
Варто розуміти, що одноразову маску потрібно змінювати кожні 2-3 години і не використовувати повторно.
- Перед тим як одягнути маску, обробіть руки спиртовмісним засобом або вимийте їх з милом.
- Одягніть маску так, щоб щільно прикривала ніс і рот
- Не торкайтеся маски під час використання; в разі дотику обробіть руки спиртовмісним засобом чи вимийте їх з милом.
- Як тільки маска стає вологою, замініть її на нову і не використовуйте одноразові маски повторно, рекомендує ВООЗ.
Як зробити маску в домашніх умовах?
Маску також можна пошити вдома. Найпростіша – варто-марлева пов’язка. Для її пошиття знадобиться: бинт, марля, ножиці, нитка з голкою, вата і ефірні масла (за бажанням).
Візьміть бинт і відріжте від нього 80 сантиметрів. Складіть відріз вчетверо і прошийте по краях. По кутах можна прив’язати 4 зав’язки по 60 см з цього бинта. Якщо можливості прошити маску немає, можна просто прив’язати зав’язки по кутах.
Щоб зробити захист більш ефективним, всередину можна покласти шар вати, але небагато. Інакше буде важко дихати, пише РБК.
Також маску можна пошити із тканини. Вам знадобиться: шматок бавовняної тканини, еластичний шнур або звичайна білизняна резинка, лінійка, ножиці, сантиметрова стрічка, булавки, олівець, гнучка пластикова смужка із дротом всередині.
Викроїть за наведеними розмірами 2 деталі маски або 1 деталь зі згином із припусками на шви 1 см. Крім того – ще дві смуги тканини для бейок (припуски на шви уже враховані у розмірах). У готовому вигляді маска матиме розмір 17 х 9 см (як готова медична).
Далі вам потрібно сформувати згини, сшити, вивернути цю маску, та пришити резинки, пише Бурда.
Як зробити в домашніх умовах антисептик?
Зараз, в умовах ажіотажу та паніки готові антисептики зникають з полиць магазинів та аптек. ВООЗ поділилася простим рецептом виготовлення антисептика в домашніх умовах. Інгредієнти для нього ви можете придбати у будь-якій аптеці.
На літр антисептика потрібно:
- етиловий спирт 96% — 833 мл
- перекис водню 3%— 42 мл
- гліцерин 98% — 15 мл
Змішайте інгредієнти, додайте до них дистильованої або кип’яченої води, кількість залежить від бажаної консистенції.
Отриманий розчин рекомендують розлити у кілька невеликих пляшечок, які зручно носити з собою. Готові герметично закриті пляшки потрібно відкласти на 72 години. ВООЗ рекомендує обробляти руки антисептиком не менше 30 секунд. Особливу увагу варто приділяти зоні під нігтями.
Нагадаємо, франківські спортсмени розповіли, як не набрати зайвих кілограмів під час карантину