За довгий час розвитку медицини ми дізналися безліч речей, які допомагають нам не захворіти або ефективніше боротися із захворюваннями. Однак не всі медичні поради, які ми знаємо, мають під собою реальну основу.
Морква може поліпшити зір. Морква дійсно містить багато вітаміну А, який позитивно впливає на зір людини, але в дуже рідкісних випадках.
Один із найвідоміших міфів з’явився в середині минулого століття. Вважається, що початок йому поклав винахід британцями нового радара під час Другої світової війни. Щоб приховати цю інформацію, поширили чутку про те, що льотчики цієї країни можуть краще бачити завдяки спеціальній дієті, в яку входить морква.
Є й захворювання, яке викликається нестачею вітаміну А в організмі. Це куряча сліпота (нічна сліпота). Якщо ж у людини немає проблем з цим вітаміном, то посилене вживання моркви не поліпшить зір.
Небезпека щеплень. Щеплення завжди ставали предметом дискусії багатьох людей. Знаходилися і ті, хто вважав, що щеплення робити не просто не потрібно, а навіть небезпечно, особливо маленьким дітям.
Один із найпоширеніших міфів – щеплення перевантажують імунну систему дитини. Наукові дослідження довели, що це не так. Адже щодня діти зазнають впливу кількох сотень сторонніх речовин, і на кожну з них імунна система дає свою реакцію. Також багато хто боїться щеплень через те, що в них входять солі алюмінію і сполуки з вмістом ртуті. Однак вони не становлять ніякої небезпеки, оскільки речовини використовуються тільки для того, щоб запобігти росту бактерій і грибків. У щепленні ця доза настільки мала, що не може завдати шкоди організму.
Противірусні засоби рятують від застуди. Розвінчання цього міфу базується на тому, що немає доказової бази того, що противірусні препарати рятують від застуди. Звичайно ж, ефективність цих препаратів доведена при грипі типу А, проте дослідження свідчать, що вони майже ніяк не впливають, наприклад, на ГРВІ. Випробування окремих противірусних препаратів досі засекречене.
Коли потрібно приймати знеболювальні препарати. Є люди, які вважають, що приймати знеболювальні потрібно тільки тоді, коли біль вже не можна терпіти. Ймовірно, вони просто не хочуть зловживати лікарськими препаратами. Однак доведено, що знеболювальні краще приймати, коли біль ще слабкий і не розвинувся. Так вони подіють набагато краще. Хоча найкраще приймати знеболювальні до того, як біль з’явиться, коли ви знаєте, що він неминучий. Наприклад, якщо у вас проблеми з суглобами, а ви плануєте якусь фізичну роботу, від якої вони болітимуть.
Читання при тьмяному світлі викликає проблеми із зором. Існує міф про те, що якщо довго читати при тьмяному світлі, зіпсується зір через біль в очах. Дійсно, якщо довго читати при поганому освітленні, біль в очах таки з’явиться. Звичайно, це пов’язано з тим, що очним м’язам доводиться напружуватися, щоб розібрати написи. Однак таким чином наші очі просто не можуть нормально сфокусуватися і стають більш сухими, і це нічим не загрожує. Але вважається, що таке читання може спричинити короткозорість. Недавні дослідження підтвердили, що у людей, які читають і довго фокусують погляд на близько розташованих предметах, частіше розвивається короткозорість. Оскільки не було тривалих досліджень, факт розвитку цього захворювання від читання при тьмяному світлі не підтверджений.
Монітор комп’ютера шкодить очам. Довгий час після появи комп’ютерів вважалося, що тривале перебування за комп’ютером псує зір. Звичайно, потрібно стежити, щоб було хороше освітлення, і робити невеликі перерви, аби очі відпочивали. Саме ці речі можуть нашкодити зору. Однак міф пов’язаний із радіаційним випромінюванням від моніторів. Дослідження показали, що комп’ютерні монітори не завдають значної шкоди очам, оскільки випромінюють дуже маленьку кількість нешкідливої радіації (ікс-промені та ультрафіолет). Тобто в довгостроковій перспективі очам від комп’ютера нічого не загрожує. Небезпека існує від електромагнітного поля старих електронно-променевих моніторів. Однак більшість людей використовують рідкокристалічні монітори, тому боятися нема чого.
Хрускіт пальцями спричиняє артрит. Раніше людей, які люблять хрустіти кісточками пальців, лякали артритом, який, мовляв, через таке заняття розвивається в старості. Але вчені довели, що ніяких негативних наслідків хрускіт пальцями не викликає. Опубліковане в 1998 році Дональдом Ургером дослідження підтверджує безпечність цього заняття. Більше 60 років він щодня хрустів кісточками виключно лівої руки і за весь цей час не знайшов ніякої різниці між станом обох рук. Навіть в останні дні життя він не виявив ніяких змін. Однак нешкідливим це заняття є тільки в тих випадках, коли під час хрускоту немає нападів болю і бажання цієї дії не викликане неприємним відчуттям у суглобах. Якщо ж такі симптоми наявні, краще звернутися до лікаря.
Через цукор діти стають гіперактивними. Такий міф беруть на озброєння деякі батьки, щоб не давати своїм дітям занадто багато солодкого. Він пов’язаний з тим, що для дітей торт або якісь незвичайні цукерки – це вже радість. Також їх прийнято дарувати на свята, коли дитина вже дуже збуджена. Звичайно ж, надмірне вживання солодощів призводить до проблем із зубами, становить небезпеку ожиріння і діабету. Але воно ніяким чином не робить дитину гіперактивною. Поки що жодне дослідження не підтвердило цю інформацію. Навпаки, в 1995 році були опубліковані 23 наукові розвідки, здійснені з 1982 по 1994 рік, які довели відсутність впливу цукру на поведінку дітей.
Наталя Мостова