Наприкінці минулого року міський голова Івано-Франківська доручив фінансовому управлінню розробити план жорсткої економії коштів. Він, зокрема, радив скорочувати, де можна, працівників, ні в якому разі не збільшувати штати та, за можливості, перейти на інші форми оплати праці. Однак, незважаючи на це, в Івано-Франківську створюється новий департамент охорони здоров’я, який потребуватиме чималого фінансування.
Складається враження, що у виконавчому комітеті міської ради посади створюються не відповідно до запиту, а тому, що потрібно прилаштувати певну людину чи контролювати ту чи іншу структуру.
Наприклад, у 2011 р. стараннями фракції «Свобода» управління архітектури ліквідували та створили департамент. Відтак очільник управління Ігор Гаркот позбувся посади, а керівником департаменту став член виконкому від ВО «Свобода» Олег Гаркот, який згодом погорів на хабарі.
Коли ж міським головою став Руслан Марцінків, то департамент архітектури та містобудування також ліквідували, створивши натомість департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини. На оперативній нараді мер зачитав заяву головного архітектора міста Володимира Гайдара, який просив звільнити його за згодою сторін, а керівником нового департаменту призначили Дмитра Нижника.
Окрім того, наприкінці грудня 2015 р. Марцінків повідомив про ліквідацію управління освіти та науки і створення департаменту з аналогічною назвою. Відповідно, Наталія Микула позбулася посади, а керівником нової структури призначили свободівця Ігоря Смаля.
А 28 січня 2016 р. керівником ТРК «Вежа» призначили пластуна Тараса Зеня. У проекті рішення передбачалося «звільнити директора Олену Третяк» і замість неї «призначити Тараса Зеня». Але в останній момент Третяк вирішили не звільняти, а Зеня зробити генеральним директором.
Здається, схожа історія відбувається і зі створенням департаменту охорони здоров’я.
Не погано і не добре
Потребу створення нового департаменту міський голова пояснює необхідністю рівномірного розвитку всієї медицини у місті. Мовляв, зрозуміло, що головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк, який одночасно виконує обов’язки і начальника управління охорони здоров’я, завжди буде більше тягнути ресурси для цієї лікарні, тоді як для міста також важливий розвиток поліклінік, дитячої медицини, пологового будинку.
«Мова не про те, що хтось не справляється з роботою, а про те, щоб розвиток був динамічний в усіх напрямках. На мою думку, керівник міської лікарні добре справляється зі своїми обов’язками і для розвитку лікарні це позитив. Але якщо людина очолює цю лікарню, то навіть підсвідомо тягне на свій бік. Це не погано, але й не добре», – пояснює Марцінків.
Окрім того, мер запевняє, що створення нового департаменту пов’язане ще й з реформою, яка передбачає іншу систему управління медициною. «Зважаючи на те, що ми отримали поліклініку №5, хочемо зробити ще заклад для самотніх пенсіонерів, де вони зможуть перебути зиму і отримати медичну допомогу, здійснювати реформу медицини, то такий департамент є потрібним. Я вважаю, що це позитивно позначиться на роботі всіх медичних закладів», – продовжує він.
Міський голова стверджує, що найбільшою проблемою зараз є призначення керівника департаменту, який має жити цією роботою, горіти нею і спрямовувати її на розвиток дитячої медицини та поліклінік. Адже саме ці заклади після реформи залишаться на міському забезпеченні і мають бути в належному стані.
Він наголошує, що призначення керівника відбудеться на основі конкурсу. І разом з тим каже, що зараз вже розглядаються різні кандидатури з Івано-Франківська та області. «Дивимось на фаховість, на те, як будуть сприймати керівників, щоб людина мала авторитет у медиків. Поки що не можу сказати, що це за кандидатури. Ми їх оприлюднимо, коли буде конкурс», – зазначає мер.
Також Руслан Марцінків переконаний, що департамент охорони здоров’я, який уже найближчим часом буде створений і складатиметься приблизно з п’яти працівників, не потребуватиме багато коштів з бюджету: «Сьогодні медицина споживає близько 400 млн. гривень, тому, думаю, на цих п’ятьох осіб не так багато коштів піде».
У мерії зауважили, що новий департамент створюється відповідно до рішення міськради про зміну в структурі її виконавчих органів, що було ухвалене на сесії 21 жовтня минулого року. Тоді структуру виконавчих органів доповнили пунктом про управління охорони здоров’я. Але вже зараз створюють департамент.
Неминуча річ
Тарас Масляк зауважує, що в Івано-Франківську вже існує управління охорони здоров’я, яке він очолює одночасно з ЦМКЛ. «Я виконую обов’язки головного лікаря ЦМКЛ і начальника управління охорони здоров’я міста, – каже він. – Дуже тішусь, що мені вдалося непогано спрацювати на цій посаді. Думаю, що ця посада призвела ще й до величезної економії коштів, бо нове управління на своє прожиття буде витрачати мінімум 3-5 мільйонів. Якщо порахувати, то ми за 10 років зекономили 50 млн. для жителів міста».
Разом з тим, Масляк відзначає, що створення нової структури пов’язане з реформою медицини і зміною періоду історії. А тому в цьому не винні ані мер, ані депутати. «Я думаю, що це неминуча річ для того, щоб департамент був одним із замовників послуг на медичну допомогу. Це питання розглядалося ще минулого року, і добре, що влада дослухалась. І поки ще немає в державі чіткого формування територіальних медичних округів, то місто не створило ніякого департаменту», – додає він.
Згідно з новою реформою, Івано-Франківська область має ділитися на територіальні медичні округи. Однак ще достеменно не відомо, скільки їх у нас буде. Якщо буде три округи, то ЦМКЛ як вторинна ланка медицини буде надавати послуги екстреної медичної допомоги приблизно 700 тисячам осіб, якщо поділять на п’ять округів – то 450 тисячам. Відтак вторинна медична допомога (ЦМКЛ, пологовий будинок тощо) вийде з підпорядкування міської влади. А місту залишиться тільки первинна ланка – поліклінічні заклади і сімейна медицина та, мабуть, стоматологія. Реформу впроваджуватимуть приблизно через півроку.
Тарас Масляк з розумінням ставиться до нових віянь. «Я за те, щоб з мене зняли багато повноважень, бо відповідаю в місті на сьогоднішній день і за народження, і за смертність, і за кардіохірургію. Я з розумінням ставлюсь до того, що створюється новий департамент. Влада це робить в розрізі державницьких потреб, тому тут немає «хочу» чи «не хочу». Мер дуже добре зробив, що не створив поки що цього департаменту. Коли буде розпорядження уряду, будуть утворені територіальні медичні округи, тоді й можна його створювати. Добре, що мер не прислуховувався до того, що йому шептали на вухо, а послухав якоюсь мірою мене. Я за це йому дуже вдячний, бо дурниць наробити найлегше».
Також головний лікар сказав, що на начальника департаменту подаватися не буде, бо вважає, що на цю посаду мають йти молоді прогресивні люди з, можливо, кращим баченням розвитку охорони здоров’я. «Я задоволений і дуже пишаюсь тим, що пропрацював начальником управління охорони здоров’я майже 10 років. Думаю, що немало зробив для жителів міста не тільки в ЦМКЛ, але і в усіх інших закладах: дитячій лікарні, пологовому, поліклініках, хоч деякі заступники мера говорять, що я не достатньо вкладав зусиль», – говорить Масляк.
За його словами, основними показниками роботи кожного керівника та якості медицини загалом є народжуваність, дитяча смертність і смертність від інфаркту міокарда. За цими показниками наше місто є одним з найкращих в Україні, а дитяча смертність у ньому є найменшою в Європі. «Я зміг зібрати дуже гарну команду головних лікарів, які справді переживали за здоров’я населення. Звісно, той, хто не працює, не має і скарг. В нас було багато різних ситуацій, але суттєвих промахів за час моєї роботи практично не було. Івано-Франківськ є одним з найкращих в Україні за всіма показниками. Я горджусь тим, що працював у цей період», – резюмує Тарас Масляк.
Наталя КОЗАК