В Івано-Франківську планують знову заборонити продаж алкогольних напоїв у нічний час. Такий багаторічний намір міської влади цьогоріч врешті знайшов підтримку в законодавстві України. Чиновники переконані, що ці зміни зроблять життя франківців спокійнішим. Кому заборонять продавати алкоголь і що робитимуть з порушниками – дізнавався «Галицький кореспондент».
Заборона гарна й нова
Перші спроби заборонити у Франківську продавати алкоголь були ще в 2010 році. Хвилюючись за здоров’я нації та демографічну ситуацію, таку ідею запропонував депутат міськради, голова ради підприємців при міському голові Петро Строїч. Деякі підприємці, як здавалося спочатку, зовсім були не проти зменшити на вулицях міста кількість випивак у нічний час, зраділи «нічному сухому законові» й мешканці.
Однак згодом, мабуть, підрахувавши збитки, власники закладів почали протестувати і навіть оскаржували відповідне рішення міськради в суді. Бо коли влада вирішила заборонити продаж алкоголю в закладах, розміщених ближче, ніж за 50 метрів від території освітніх, спортивних, культурних і медичних закладів та культових споруд, під заборону потрапили популярні кафе й ресторани, серед відвідувачів яких навряд чи знайшлися б нічні пияки.
Відтак суд зобов’язав скасувати рішення міськради. Але тепер на сторожі «тверезого розуму» став президент. У березні ц.р. Петро Порошенко підписав закон, що надає право сільським, селищним та міським радам самостійно обмежувати продаж алкоголю у межах їх адміністративних територій. Недоторканим, щоправда, залишається ресторанне господарство, але цілодобові магазини, тимчасові споруди та столики біля кіосків права на нічну торгівлю оковитою не матимуть, якщо так вирішать депутати.
Заступник міського голови Богдан Білик згадує, що колись підприємці судилися з владою і вибороли собі дозвіл на продаж алкоголю, однак тепер усе законно. Він каже, що, зважаючи на міські реалії, такі зміни просто необхідні.
«Насправді рішення міськради не мало під собою ґрунту, і підприємці мали повне право його оскаржувати. Зараз законодавство України дозволяє органам місцевого самоврядування обмежити продаж алкоголю, і ми вирішили цим правом скористатися. Досвід інших міст показує, що це зменшить кількість нетверезих на вулицях міста, буде спокійніше у нічний час», – зазначає Білик.
У правильності цього рішення чиновник впевнений і гадає, що вже на наступній сесії міськради його мають підтримати депутати.
Звідки брати гроші
Незважаючи на те, що Івано-Франківськ хоче стати «тверезим» містом, певні недоліки такого обмеження бачать і самі чиновники. Богдан Білик пояснює, що перекладаючи деякі функції на місцеву владу, центральні органи, вочевидь, не думали про інші закони, які вони приймали. До прикладу, одним з плюсів децентралізації є надходження в місцевий бюджет коштів з підакцизних товарів, зокрема алкоголю.
«Бюджети отримують кошти з таких товарів, як тютюнові вироби, алкоголь та паливо. Зараз місцева влада обмежуватиме продаж алкоголю, і це, однозначно, позитивний крок, але у бюджети надходитиме менше коштів. У той самий час на 15% зменшили також податок на доходи фізичних осіб. Відтак ми, маючи надходження з горілки і сигарет, втратили 55 мільйонів до бюджету. Хоча наш інтерес – саме у створенні робочих місць, а не в збільшенні реалізації спиртних напоїв», – пояснює заступник мера.
Та, попри певні негативні нюанси, міська влада готова впроваджувати «нічний сухий закон». Свої переваги тут знайшли і підприємці, адже навіть додатковий заробіток не завжди врятує від нетверезих нічних гостей.
Ростислав Кукурудз займається підприємницькою діяльністю вже багато років, і хоча його магазин реалізує алкоголь, повністю підтримує це рішення. «Я вважаю, що заборонити продавати вночі алкоголь – це добра ідея. Можливо, вона і вплине на бізнес деяких підприємців, але ж у всіх нас є діти. Подивіться, хто переважно купує алкоголь у пізній час. Це ще не свідомі люди, молодь, яка п’є дешеве пиво чи вино», – наголошує підприємець.
Кукурудз розповідає, що магазин у центрі міста часто має проблеми через любителів оковитої. Кілька днів тому, наприклад, нетверезі відвідувачі намагалися зайти до магазину, будучи в такому стані, що до них викликали «швидку». Тому він думає, що з новими правилами у місті справді стане спокійніше.
Контроль і санкції
Заборона на нічний продаж спиртних напоїв не стосуватиметься місцевих кафе, ресторанів, нічних клубів, а лише магазинів, супермаркетів, МАФів. Наразі влада шукає додаткові способи боротьби з «наливайками» і закладами, які продають алкоголь незаконно, адже саме вони спробують активніше розгортати свою діяльність.
Богдан Білик зазначає, що після прийняття рішення скличуть комісію, де з відповідними органами та «Муніципальною вартою» шукатимуть варіанти вирішення цієї проблеми. За його словами, з підприємцями йти на контакт нескладно, адже виконком приймає рішення про нічний режим роботи, діяльність нових закладів тощо. Та якщо підприємці до нових правил ставляться з розумінням, то впливати на «наливайків» можна буде лише штрафами та численними перевірками.
Впевнений, що місту ця заборона піде на користь, і керівник КП «Муніципальна варта» Богдан Кухарук. Він вважає, що кількість людей, які вживають алкоголь, не зменшиться, але спати франківці точно зможуть спокійніше.
«Звісно, люди пити після такого обмеження не перестануть. Але ми бачимо, як часто бувають конфліктні ситуації з нетверезими біля цілодобових магазинів у нічний період, і якщо алкоголь не продаватимуть – цей показник зменшиться», – переконаний Кухарук.
Чи буде після такого рішення більше роботи «Муніципальній варті», керівник сказати не може, бо запевняє, що вони і так постійно займаються виявленням точок незаконного збуту алкоголю, яких у місті є дуже багато.
Можна сказати, що навіть попри певні прогнозовані мінуси від такого рішення, зробити Франківськ більш «тверезим» уночі хочуть майже всі. А практика покаже, чи буде ця заборона нарешті дієвою і чи не спробують підприємці знову скасувати її через суд, як попередню. У той же час всім відомо, що «заборонений плід – солодкий». Хоча нічний продаж алкоголю тепер буде не лише на совісті підприємців, але й загрожуватиме штрафами та обмеженням роботи.
Марта БАРАНЕЦЬКА