Так там хочуть покращити свободу слова.
Компанія Meta оголосила про зміну того, як модерується контент у її соцмережах: Facebook, Instagram, Threads.
Про це повідомив очільник Meta Марк Цукерберг, передає Суспільне Культура.
За його словами, компанія хоче повернутися до “фундаментальної відданості свободі слова”.
“За останні роки ми розробили дедалі складніші системи для керування контентом на наших платформах, частково у відповідь на суспільний і політичний тиск щодо модерування контенту.
Якими б добрими не були наміри, обмеження з часом розширилися до такого рівня, що ми робимо забагато помилок, розчаровуємо наших користувачів і надто часто заважаємо свободі висловлювання, яке прагнемо забезпечити. Занадто багато нешкідливого контенту зазнає цензури, занадто багато людей помилково потрапляють у «в’язницю Facebook», і ми часто надто повільно реагуємо, коли вони це роблять”, — сказав Цукерберг.
Як у X: замість незалежного фактчекінгу — примітки спільноти
Програму перевірки фактів запустили 2016 року — цим займалися незалежні фактчекінгові організації. Однак, за словами Цукерберга, програма працювала не так, як очікували, (принаймні у США) і нібито стала інструментом для цензури.
“Експерти, як і всі інші, мають власні упередження та погляди. Це виявилося в тому, що деякі робили вибір щодо того, які перевіряти факти та як”, — каже бізнесмен.
Тож тепер Meta запроваджує новий підхід, схожий на той, який Ілон Маск запустив у X (раніше — Twitter) після купівлі соцмережі. Водночас саме після того, як власником соцмережі став Маск та запровадив нові правила, платформу критикують за поширення теорій змов та мови ненависті. Зокрема, через це X покинули видання The Guardian та Берлінський кінофестиваль.
Спершу програму фактчекінгу скасовують у США, а натомість запроваджують Community Notes (“Примітки спільноти”). Це означає, що спільнота сама вирішуватиме, які публікації вводять в оману та потребують додаткового контексту. В Meta вважають, що такий метод буде ефективніший за фактчекінг та “менш схильний до упередженості”, а також це буде можливість висловитися людям із різними поглядами.
Після запуску програми Meta не буде писати власні примітки чи вирішувати, які примітки показувати. Згідно з заявою, писати та оцінювати користь приміток будуть самі користувачі.
На Community Notes у США планують перейти протягом декількох місяців, вдосконалювати програму хочуть протягом року. Коли ця програма запрацює в решті світу — поки невідомо.
Під час перехідного періоду Meta обіцяє, що буде використовувати менше “нав’язливих попереджень” про наявність додаткової інформації.
Послаблення обмежень на низку тем
Meta послабить обмеження щодо таких тем, як імміграція та гендерна ідентичність, які, відповідно до заяви компанії, є предметом частих політичних дискусій та дебатів.
На впровадження цих змін обіцяють витратити декілька тижнів.
Компанія продовжить використовувати автоматизовані системи модерації контенту, однак обмежить теми, яких стосуватиметься модерація. Це тероризм, сексуальна експлуатація дітей, наркотики та шахрайство. Так стане менше контенту, який опускатимуть у стрічці через порушення правил.
А от менш серйозні порушення політики Meta мають виявляти самі користувачі та повідомляти про них, лише після цього соцмережі будуть вживати якихось заходів.
У межах цих змін компанія перемістить групи довіри та безпеки, які пишуть правила щодо контенту та модерують контент, з Каліфорнії до Техасу та інших регіонів США (яких саме — не уточнюють). Зазначимо, що Техас традиційно підтримує на виборах представників Республіканської партії, а Каліфорнія — Демократичної. Ймовірно, таке переміщення пов’язане з перемогою Дональда Трампа, який є республіканцем, на виборах.
Персоналізований політичний контент
Meta вважає невдалим рішенням зменшувати кількість політичного контенту з 2021 року. Тож у стрічки Facebook, Instagram і Threads повертатимуть політичний контент, але “з більш персоналізованим підходом”. У компанії обіцяють, що розширять можливості, щоб люди контролювали, скільки такого контенту хочуть бачити.
Чому ці зміни відбуваються зараз
Марк Цукерберг оголосив про зміни у модерації контенту якраз незадовго до того, як Дональд Трамп 20 січня перейме повноваження президента США. А раніше республіканець неодноразово критикував “обмеження свободи слова” у соцмережах.
Крім того, сторінки Трампа у Facebook та Instagram призупинили після того, як він підтримав штурм Капітолія 6 січня 2021 року. Профілі відновили 2023 року, але з певними обмеженнями, у липні 2024 року ці обмеження зняли.
Трампа також блокували у Twitter, але доступ до облікового запису відновили 2022 року після того, як Ілон Маск придбав соцмережу. Маск підтримував Дональда Трампа на президентських виборах 2024 року, а після перемоги Трамп пообіцяв бізнесмену посаду голови Департаменту ефективності уряду.
Крім того, Марк Цукерберг критикував Білий дім за каденції демократа Джо Байдена за нібито тиск на Meta, вимагаючи цензурувати певний контент про COVID-19. Цукерберг також зазначив, що Facebook “тимчасово знизив” рейтинг новини про вміст ноутбука сина президента Гантера Байдена після попередження від ФБР про те, що Росія готує дезінформаційну кампанію проти родини президента. Зараз Цукерберг вважає, що цю історію не слід було занижувати в рейтингах.
Як пише TechCrucnh, схоже, що Meta хоче застосувати “більш відсторонений підхід” до модерації контенту на тлі нової політичної хвилі. А Марк Цукерберг показує, що зацікавлений у співпраці з адміністрацією Трампа, а не у боротьбі проти неї. Наприклад, нещодавно Meta звільнила керівника відділу зв’язків з громадськістю Ніка Клегга та замінила його республіканцем Джоелем Капланом, який вісім років працював в адміністрації Джорджа Буша молодшого. Також Каплан став керівником відділу міжнародних справ.
Читайте також: Собаки, які лікують: у надвірнянській лікарні чотирилапі реабілітують військових