Міфи про вакцину: яких фейків бояться українці

  • Міфи та фейки про те, що вакцина проти COVID-19 негативно впливає на щеплених та викликає серйозні проблеми зі здоров’ям, поширюють в інтернеті вже давно. Вони сіють між людей недовіру до вакцинації та сповільнюють темпи подолання коронавірусу.

    Найбільш поширені міфи спростовуємо разом із Миколою Стовбаном, виконувачем обов’язків гендиректора Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні, регіональним координатором із вакцинації.

    Безпліддя та імпотенція

    У соціальних мережах поширюють фейк, нібито вакцина спричинює безпліддя у жінок. У фейковій публікації йдеться, що вакцина, яку почали

    використовувати для щеплення британців ще 8 грудня, «навчить» імунну

    систему організму атакувати білок коронавірусу синцитин, який бере участь у формуванні плаценти. І це, у свою чергу, призведе до безпліддя у жінок.

    «Що не так із цим твердженням? – розмірковує Микола Стовбан. – Поговоримо в контексті вакцини Pfizer. У ній немає білків від самого вірусу. Натомість є молекула РНК, яка навчає організм боротися з хворобою. Якби твердження про синцитин було правильним, то кожна жінка, яка перенесла COVID-19, ставала б безплідною».

    За словами лікаря, вакцина пройшла кілька додаткових випробувань, і компанія Pfizer не помітила зв’язку між жіночим безпліддям та вакциною. Лікар наголошує, що немає жодних підстав стверджувати, що якась із вакцин впливає на фертильність жінок. Також виробники вакцин запевняють, що не було жодного випадку, коли  щеплення від COVID-19 спричинило імпотенцію.

    “Станом на сьогодні не отримували повідомлень про побічні реакції, пов’язані з еректильною дисфункцією в чоловіків. Водночас проводять дослідження, попередній результат яких свідчить про те, що таку проблему може викликати власне сам коронавірус”, – каже лікар.

    Липне копійка

    У мережі поширюються відео, на яких люди нібито зробили щеплення від COVID-19 і стверджують, що до місця вакцинації на руці можна прикласти магніт або копійку і вони триматимуться, мовляв, їх щось притягує. 

    “Насправді будь-яка вакцина від ковіду не містить металів або мікрочипів, які б могли притягувати метал, – каже Микола Стовбан. – Тільки AstraZeneca містить консервант хлорид магнію. Хтось може сказати, що магній є металом, але ж він не магнітний”.

    Лікар розповів, аби притягнути та підтримати постійний магніт у місці ін’єкції, потрібен один грам заліза. А обсяг доз вакцини від Pfizer – 0,3-0,5 міліграма. Тобто, якби вакцина все-таки містила магнітний інгредієнт, його кількість була б недостатньою для утримання тієї самої копійки.

    Чипування

    Як зазначив регіональний координатор з вакцинації, на сьогодні найменшою мікросхемою є RFID, яка в діаметрі складає 0,25 міліметра. 

    “Для того, щоб мікросхема з легкістю пройшла через голку, вона повинна бути менше 0,01 мм в діаметрі, – говорить Микола Стовбан. – Тобто введення таких пристроїв через голку неможливе”.

    Донорство крові

    Ще одним фейком, який поширюється в інтернеті, є те, що вакциновані від коронавірусу не можуть бути донорами крові. Це повна неправда, зауважує Микола Стовбан. Мовляв, на сайті американського Червоного Хреста чітко написано, що люди, які щепилися інактивованою вакциною від COVID-19, можуть здавати кров відразу після вакцинації.

    Вакцина змінює ДНК

    У людини є молекула ДНК, яка міститься в самому ядрі клітини й несе у собі генетичний код розвитку організму, та РНК, яка подорожує поза ядром. Деякі віруси, як, наприклад, коронавірус, складаються з РНК.

    “Щоб змінити геном, треба вплинути на саме ядро, де міститься ДНК. Але жодна РНК, ані наша власна, ані вірусу, не має доступу до ядра клітини й жодним чином не може змішатися з нашим геномом і вплинути на нього, – наголошує Микола Стовбан. – Мета щеплення полягає в тому, щоб натренувати нашу імунну систему давати відсіч патогену ще до його потрапляння в організм. Тобто навчити нас воювати з невидимим ворогом, щоб ми могли дати йому відсіч, коли він прийде”.

    Вакциновані втрачають зв’язок з Богом

    Увесь Фейсбук сколихнула теорія щодо того, що вакцина негативно впливає на зв’язок людини з Творцем, а люди можуть заразитися спайковим білком.

    “Ця теорія ще більш абсурдна, ніж ті, про які ми вже говорили, – сміється лікар. – На превеликий жаль, переконати людей у їхній відвертій неправоті неможливо, якщо вони самі цього не захочуть”.

    Микола Стовбан розповів, що спайковий білок коронавірусу відповідає за зв’язок вібріону. Це вільна вірусна частинка, яка зв’язується і проникає у клітину. Частина вакцин використовує цей білок як мішень для напрацювання антитіл. Однак заразити людину окремо спайковим білком практично неможливо, оскільки це лише одна малесенька складова частина власне того вірусу.

    “Стосовно того, що вакцина вбиває восьмий ген і закриває сенсори душі, які налаштовані на вібрації Бога, то, на мою думку, це повний абсурд», – наголошує лікар.

    Протипоказання до щеплень

    За словами регіонального координатора з вакцинації, станом на сьогодні єдиним серйозним протипоказанням до вакцинації є стійка алергічна реакція. Однак компоненти у вакцин різні, тому людина може підібрати собі ту, на яку не буде алергічної реакції.

    Ще одним протипоказанням, яке дозволяє відтермінувати вакцинацію, є хронічні хвороби в стадії загострення і температура понад 38. У таких випадках потрібно консультуватись із сімейним лікарем, який скаже, коли саме можна щепитися.

    “Також багато питають, чи можна вакцинуватися з автоімунними чи системними захворюваннями, – зазначає Микола Стовбан. – Так, можна, але тим пацієнтам, які лікуються імунодепресантами, рекомендується зробити щеплення за два тижні до початку цієї терапії”.

    Люди, в яких є схильність до тромбозів, можуть вакцинуватися, оскільки щеплення відбувається надтонкою голкою, а місце вакцинації потрібно притримувати дві хвилини.

    Також лікар зауважив, що люди похилого віку, в яких є серцево-судинні патології, діабет, ожиріння та онкозахворювання, мають щепитися в першу чергу, оскільки коронавірусна хвороба є небезпечною для них.

    Світлана ТИМЧУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!