Міністерство юстиції України заборонило нотаріусам переоформляти закладену за кредитами нерухомість з банків і факторингових компаній на третіх осіб. Про це йдеться в листі №3 / 28 / 1172, пишуть Вісті.
«Ні фізична, ні юридична особа, якщо вона не є банком, не мають права бути іпотекодержателями за договором іпотеки, який забезпечує виконання зобов’язання за кредитним договором», – випливає з документа.
Юристи пояснили, що заборона з’явилася після низки перепродажів фінустановами квартир і будинків.
«Останнім часом таких випадків стає все більше, факторингові компанії і Фонд гарантування вкладів (через ті ж факторингові компанії) стали активно продавати закладене майно іншим людям. Причому зі значною уцінкою – на 30-50%, квартири дістаються незрозумілим особам. І є підозри, що це люди, близькі до працівників Фонду і компаній. Все частіше їм діставалося за копійки елітне житло в центрі Києва. Але більше не буде», – зазначив у розмові адвокат Ростислав Кравець.
Найчастіше закладену по іпотеці нерухомість продають за допомогою факторингових компаній в двох випадках.
Перший: коли мова йде про продаж самому позичальникові. «Він домовляється з банком про списання частини боргу в разі повного погашення кредиту: наприклад, людина віддає 40% заборгованості, а 60% банк йому списує і вивільняє з-під застави житло. За буквою закону, в цьому випадку він повинен зі списаної суми заплатити податок. Щоб цього не робити, угоди проводять через факторингову компанію, яка спочатку викуповує нерухомість і тільки після уцінки продає її за заниженою ціною людині – за 40% вартості», – уточнив керуючий партнер ЮФ «Можаєв і Партнери» Михайло Можаєв.
Але останнім часом більш поширена друга – загарбницька – схема, при якій проблемний позичальник навіть не знає, що Фонд або банк-кредитор перепродали через факторингову компанію закладену нерухомість третій особі.
Нагадаємо, НБУ проведе стрес-тестування ще 40 банків.