У 2020 році, згідно з експертними висновками, технічний стан моста через Бистрицю Солотвинську на вулиці Галицька в Івано-Франківську визначили як обмежено працездатний. Ще у 2019-му міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків наголошував, що слід зменшити навантаження на переправу. Минуло два роки, і за цей час ані капітального ремонту моста не зробили, ані реального обмеження проїзду транзитного транспорту не ввели. Днями у міській раді вкотре заговорили про міст та фури і затори на ньому.
Якийсь капець…
Спочатку цифри. Рівно за хвилину спостережень ми налічили пів сотні автомобілів, які рухалися по мосту у дві сторони. Нескладна математика дозволяє припустити, що за годину мостом проїжджає близько трьох тисяч автівок (або й більше): легкових, вантажних, великогабаритних… У цей же час нас минають десятки фур, тягачів із причепами, навантажувачів. І з такою швидкістю, що міст, у прямому сенсі слова, здригається під ногами. А ще щодня тут проходять тисячі пішоходів та рухаються сотні велосипедистів. І не дивно – це поки що єдине транспортне сполучення густонаселеного мікрорайону Пасічна з центром Івано-Франківська.
У серпні 2020 року Комісія з надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради прийняла рішення заборонити рух транспорту вагою понад 24 тонни на мості по вулиці Галицькій. Це було зумовлено тим, що червнева повінь підмила одну із опор моста. Також вирішили обмежити швидкість руху транспорту до 40 км за годину. Та з того часу мало що змінилося: знаки є, але їх вимог майже ніхто не дотримується.
Відтак минулого тижня на оперативній нараді міський голова Руслан Марцінків знову згадав про проблему.
«Це просто якийсь капець. Через одну – фура. І всі у Франківськ їдуть. Ну, що, ми не можемо побороти ті фури? Є якісь методи боротьби? Той міст впаде, а потім будемо бідкатися», – зауважив на нараді Руслан Марцінків.
У мерії вкотре пропонують обмережити рух по мості транзитного транспорту та спрямовувати його в об’їзд.
«Всі фури шурують на об’їзну дорогу. Що, їх не можна перехопити? Вже маємо рішення комісії з надзвичайних ситуацій, знаки поставили. Це одне місце, де треба проконтролювати, особливо у час-пік: зранку і ввечері. Бо фура заїхала, заглохла, зробила аварію, і все – місто стоїть. Там як виїхати, то кожна друга-третя – фура. І точно вони не їдуть в місто розвантажуватися. Щось придумати треба, але в межах закону», – наголосив міський голова.
Зокрема, він пропонує поставити шлагбауми чи рампи на в’їзді у місто перед мостом або збирати плату за проїзд.
«Ми розуміємо, що є проблема, адже фури з великим навантаженням важко проконтролювати і вони завдають шкоди і покриттю моста, і його конструкції. Логічно, що фури, які їдуть через місто транзитом, повинні їхати в об’їзд. І це не є забаганка міста, що ми так хочемо, бо міст є проблемним, а це є загальноєвропейська практика, коли великогабаритний транспорт їде об’їзними дорогами», – говорить заступник міського голови Михайло Смушак.
Чи буде цей міст, чи буде новий, транзитний транспорт має їхати об’їзними дорогами, а не через центр міста, вважає посадовець і додає, що на сьогодні єдиним органом, який може проконтролювати ситуацію, є поліція.
«Є і руйнація дорожнього покриття на вулиці Галицькій, особливо у спеку, і затори, і аварійні ситуації. Звичайно, не завжди винен водій фури, але коли стане фура, то утворюється затор. Якщо транзитних фур тут не буде, то завантаженість і самої вулиці (Галицька – авт.) зменшиться», – вважає Смушак.
Зробили все можливе
В Управлінні патрульної поліції Івано-Франківської області кажуть, що постійно патрулюють цей відрізок дороги і станом на зараз зробили все можливе, щоб обмежити рух транзитного транспорту.
«Перед мостом є знак обмеження, який вказує, що фури можуть їхати з дистанцією 20 метрів, а від початку року патрульними складено вже 97 постанов за порушення вимог дорожніх знаків, що обмежують рух», – пояснює речниця патрульної поліції Христина Мриглід.
Зокрема, перед мостом розміщений знак «3.15», який забороняє рух транспортних засобів, у тому числі їх причепів, загальна маса яких перевищує 24 тонни. Але є один нюанс: дія знака не поширюється на транспортні засоби, що обслуговують громадян чи належать громадянам, які проживають або працюють у цій зоні, а також на транспортні засоби, що обслуговують підприємства, які розташовані у місті. У таких випадках вантажний транспорт може в’їжджати у визначену зону.
«Проблема у тому, що ми не можемо заборонити проїзд усім фурам, оскільки є фури, які забезпечують діяльність, тобто возять товари у магазини. Якщо фура належить підприємству, яке розташоване у місті, тоді вони мають право проїзду. Проте якщо фура не має жодного відношення до Івано-Франківська, тоді можуть винести постанову, і в такому випадку патрульні рекомендують водію фури їхати в об’їзд через автобазар, через Павлівку», – пояснюють у патрульній поліції.
Також додають, при в’їзді в Івано-Франківськ розміщений великий знак індивідуального проєктування, який показує, як і куди правильно мають їхати у місто фури, не порушуючи правил.
Обмежено працездатний
Декілька разів на рік комунальне підприємство «Муніципальна дорожня компанія», на балансі якого перебуває міст, латає дорожнє полотно, заливає деформаційні шви, але капітальний ремонт моста зараз – це транспортний колапс і зупинка сполучення між мікрорайоном Пасічна та центром Івано-Франківська.
«У нас немає мостової бригади чи фахівців, які б займалися реконструкцією моста або його капремонтом. Для цього є спеціалізовані мостобуди. Коли ми виходимо навіть на якісь ямкові роботи, то одразу утворюються затори. Тому, думаю, поки не відкриється другий міст, на ремонт цього, я так розумію, ніхто не оголошуватиме ніякі тендери. Інакше ми створимо транспортний колапс, – пояснює головний інженер «МДК» Богдан Куртяк. – Виконати капітальні роботи ми фактично не можемо без закриття моста. Річ у тому, що конструкція моста розбірна і на стиках є шви й деформування. Відтак косметично ремонтуємо деформаційні шви – заливаємо їх чи емульсією, чи асфальтобетоном».
У 2020 році комунальне підприємство замовило експертизу. Виконав підприємець зі Львова. За результатами обстеженнями було складено висновок, що міст є обмежено працездатний.
«Був підмив опори. І якщо ми бачимо на верхній частині щось, то це не означає, що опора є підмита повністю. Нижче фундаменту, який видно над водою, йдуть палі. Несучу здатність вони виконують, – говорить головний інженер. – У результаті оцінювання стану моста, за відповідними критеріями, визначили його технічний стан на 4. Тобто це обмежено працездатний. Експлуатувати його можна, але була додаткова рекомендація, що потрібне підводне обстеження опор».
Експерти пропонували, знову ж таки, зробити гідроізоляцію швів, тротуарних конструкцій, тріщин деформаційних швів, захистити відкриті бетонні поверхні, а також обмежити навантаження на міст.
«Є руйнування підферменників, бетон кришиться, бо порушена гідроізоляція в частині першій моста – не над самою річкою. Це все видимі речі», – зазначають у Муніципальній дорожній компанії.
Дозування трафіка
Фахівець із безпеки дорожнього руху Андрій Коман каже, щоб розвантажити рух не тільки на мості, але і в мікрорайоні Пасічна загалом, у першу чергу, дійсно слід забрати із вулиці Галицької транзитний трафік.
«Маємо велику проблему заторів у мікрорайоні Пасічна, і у тому числі велику кількість транзитного трафіка на наявному мості через Бистрицю. Для того, щоб зняти і проблеми із заторами, і проблеми завантаженості моста, потрібно, в першу чергу, забрати транзитний трафік – пускати його по нашій великій об’їзній, яка йде через автобазар та Драгомирчани», – говорить фахівець.
Щоб досягти бажаного результату, за словами Андрія Комана, варто використати європейський досвід, за яким трафік «дозується» при в’їзді у населений пункт.
«Потрібно ставити світлофорні об’єкти на в’їзді у місто і за їх допомогою запускати туди ту кількість транспорту, яку може «переварити» вулично-дорожня мережа. І відповідно стримувати транзитний трафік, який безконтрольно заїжджає. Цього зараз не робить ніхто. Потрібно зробити так, що водіям було незручно їхати транзитом через Пасічну і далі – через місто по Надрічній чи Набережній. Транзитному трафіку повинно бути комфортніше об’їхати місто по об’їзній, ніж стояти в заторі при в’їзді на Пасічну», – пояснює фахівець.
Також Коман додає, що доцільно було б для вантажного транспорту, який обслуговує суб’єкти господарювання на території міста і повинен заїжджати у нього, створити логістичні центри та визначити коридори, якими мали б рухатися такі автомобілі.
«Великі компанії можуть мати логістичні центри і перевантажувати вантаж з великого транспорту у менший. А якщо є якісь підприємства, яким потрібно доставляти товар, то можна використати якийсь єдиний коридор підвозу цього товару до вулиць, де немає проблем із трафіком і немає моста. Умовно – вулиця Коновальця, скажімо. Тобто використовувати інший заїзд у місто», – додає Андрій Коман.
Марія ЛУТЧИН