Мешканці селища Ланчин, що на Надвірнянщині, бояться ходити та їздити через аварійний міст. Коли по ньому проїжджає вантажівка, то пішоходи просто втікають. Уже декілька років люди добиваються ремонту моста і навіть перекривали у відчаї дорогу…
Поки хтось не постраждає
Щодня по мості через річку Слобожниця в смт. Ланчин на дорозі державного значення Делятин-Раківчик проїжджає чимало транспорту. Однак його вигляд відверто жахає. Тротуари на мості майже зрівнялися з проїжджою частиною, ями на якій нещодавно засипали щебенем і розрівняли. Ходити такими тротуарами досить небезпечно. Під ногами у плитах – величезні діри, з яких видніється арматура, а огородження від річки місцями просто немає. Подекуди, щоб люди не впали у воду, поставили дерев’яний паркан, який зовсім не викликає довіри. Знизу цей міст виглядає також не краще. Неозброєним оком помітно, як він просів, а палі майже повністю оголилися.
Депутат Ланчинської ОТГ Василь Іваночко розповідає, що міст в аварійному стані ще з 2008 року, коли велика повінь підмила опори. З того часу мешканці постійно звертають на нього увагу влади, але результату немає. Тож перед Вербною неділею обурені люди навіть перекрили дорогу. Після того дорогу на мості підсипали щебенем, однак проблеми це все одно не вирішило.
«Страшно по ньому йти. А якби, не дай Бог, автобус з людьми їхав і провалився? Ми говоримо це голові постійно і подаємо звернення. Якщо під час повені буде знову така велика вода, то тому мосту гаплик», – міркує він.
Мешканець Ланчина Іван Вірстюк зазначає, що працює в Європі далекобійником. Каже, там навіть курці по такому аварійному мості не дозволили би пройти, а тут і люди ходять, і великогабаритний транспорт їздить. Наприклад, у Німеччині, якщо пройшов термін експлуатації моста, то його руйнують і будують новий.
«Коли їдуть машини і фури, то люди швидко тікають з моста. Це страшно, він весь трясеться. А є й такі водії, які не знають, що міст аварійний, і женуть. Я легковою машиною помаленьку його проїжджаю, а фурою би навіть не ризикнув виїхати на нього. Він вже так прогнувся…», – зітхає чоловік.
Тож він пропонує зробити тимчасовий об’їзний міст. Каже, потрібно лише кинути дві труби і зробити покриття, а цей закрити на ремонт. Мовляв, досить радитися і скликати комісії на міст, а треба вже реально щось робити. Пан Іван припускає, що поки хтось не постраждає, то й ремонтувати міст не почнуть. Мовляв, от якби народний депутат від їхнього округу Юрій Дерев’янко провалився, тоді би швидко знайшли гроші і зробили.
Міст як міст
Голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович зазначає, що чомусь всі дуже переймаються мостом, а ніхто не хоче заглянути в суть проблеми. «Міст як міст. Так, колись просів, але проводилось комісійне обстеження, і конструкція моста не порушена», – зазначає він.
За словами голови, проблеми з мостом розпочалися тільки два роки тому, коли ним почали їздити вантажівки. Зараз там треба не так замінювати конструкцію, як покриття і перекриття зверху.
«Всіх хвилює одна паля на камені, яка ніби висить. Її треба укріплювати, бо вода підмила. Але, разом з тим, інші палі тримаються. Міст оглядала комісія фахівців, там зовсім немає тріщин. Тобто зверху виглядає страшно, а знизу – ні. Фахівці заспокоюють, що міст стоїть і ще нас перестоїть», – наголошує пан Володимир.
Попович каже, що йому зрозуміло, чому люди дуже войовничо на це все реагують і побоюються, що міст впаде. Так би відреагував кожен. Проте всю відповідальність за міст він перекладає на Укравтодор. Мовляв, ОТГ не може нічого з ним зробити, адже він не перебуває у них на балансі.
Разом з тим голова підкреслює, що з його ініціативи на мості відбулося вже шість нарад. Зараз уже на стадії завершення розроблення проектно-кошторисної документації та проведення експертизи на капітальний ремонт чи реконструкцію моста. Як це вже буде називатися правильно, ще невідомо. 20 квітня всі документи передадуть у Службу автомобільних доріг (САД) в області. Тому він сподівається, що в травні розпочнуться ремонтні роботи на мості.
Згідно з проектом, там планується розширення тротуарів, заміна покриття, водовідведення, укріплення паль і опор тощо. Для того, щоб повністю не зупиняти рух, міст будуть ремонтувати частинами: спершу одну половину, потім – іншу.
Заступник голови ОТГ Василь Іванішак додає, що потрібно також змінювати і русло річки. Зокрема, треба робити маленький водоспад, щоб вона зменшувала швидкість і не підмивала опори. До того ж ця маленька річка під час повеней дуже сильно розливається, тому потрібно ще й укріплювати береги.
«Фактично плити і перекриття ніби нормальні, а самі прогони – ні. Треба укріплювати основу, а потім вже ремонтувати. Чим більша повінь, тим більше міст підмиває. Річка декілька разів на рік розливається і робить багато біди. Вода на мості не мала куди стікати, це також впливало на це все. Так проводилась експлуатація…», – міркує він.
Пан Василь показує на тротуари, які майже повністю зруйновані. Каже, що треба міняти плити, які вже відслужили свій термін експлуатації, і розширювати хідники. Додає, що накривали діри дерев’яними щитами, але хтось викинув їх у річку.
Голова Надвірнянської РДА Олександр Кеніз підкреслює, що міст справді вже дійшов до критичного стану. Тож люди переживають, і це зрозуміло. Однак це все тому, що міст вже старий і невідомо, чи його взагалі коли-небудь капітально ремонтували.
«Аварійність трошки вдалося зняти, але говорити про якісь суттєві капітальні речі поки що не можемо. Так, це незручно, але міст поки що працює. Ми тримаємо це питання на контролі», – наголошує Кеніз.
Ремонт буде не швидко
Цікаво, що ще 3 жовтня 2017 р. відбувався комісійний огляд цього моста за наказом САД в області. Тоді в результаті візуального огляду та інструментальної зйомки ознак руйнування і деформацій несучих конструкцій моста не виявили. Однак зафіксували розмив проміжної опори з оголенням ростверка та частини паль, розмив підмостового русла ріки між опорами, руйнування покриття проїзної частини та перильного огородження.
Тож за результатами обстеження комісія рекомендувала ще до кінця 2017 року укріпити проміжну опору, виготовити проектно-кошторисну документацію на ремонт моста і в 2018 році розпочати його. Планували виконати ремонт опор, прогонової будови та проїзної частини.
Однак все пішло не за планом. Перший заступник начальника Служби автомобільних доріг в області Любомир Семанів зазначає, що кошти є тільки на виготовлення документації. Тож коли буде ремонт, невідомо.
«На проект гроші є, а на ремонт немає. Але його трохи підремонтують. Це не буде такий капітальний ремонт, як мав бути, але зробимо те, що зможемо», – наголошує він.
Наталя ДЕРКЕВИЧ