Чи не кожен обласний центр України має свій гімн чи то свою «коронну» пісню. Народну любов до такої композиції легко визначити — її мають масово співати на стадіонах під час футбольних матчів, народних гуляннях, застіллях чи просто на п’яну голову. Якщо так є — тоді цей шлягер по-справжньому народний, незалежно, чи має своїх авторів чи ні. Тоді він заслуговує бути славнем міста.
Наприклад, чи не кожен тернополянин на пам’ять вам заспіває «Файне місто Тернопіль» Братів Гадюкіних, чи не кожен корінний киянин добре знає «Як тебе не любити Києве мій», чи не кожен львів’янин вам процитує батярську «Тілько ві Львові». А яка пісня є неофіційним славнем Івано-Франківська? На жаль, нічого не спадає одразу на думку. Написати співану композицію, яка б була «коронною» для обласного центра Прикарпаття намагалося багато композиторів і музикантів.
За не точними підрахунками є щонайменше 40 записаних в аудіоваріанті пісень. Проте жодна з них так і не стала по-справжньому народною. Спробуємо оглянути десятку найбільш вдалих чи помітних намагань створити головну пісню Івано-Франківська, за суб’єктивною думкою «Вежі».
Отож, по черзі:
Левко Бондар та гурт «Бункер ЙО» – «Станіслав»
Чи не перша спроба вже у Незалежній Україні в глибоких 90–х написати пісню про місто належала музиканту і професійному художнику Левку Боднару, що створив свій поп-рок гурт «Бункер Йо». На міську тематику в групи було кілька пісень, зокрема «Сан-Франківськ» чи «Цьоця із Занзібару». Остання відзначається словами: «А моя цьоця жиє у Занзібарі / Розводить цьоця на фермі кенгуру / А я родився в своїм Станіславі, / Живу як раб, чогось не доберу». Проте найбільшим хітом стала композиція «Станіслав». На неї був навіть відзнятий кліп. Якійсь час це відео протрималось в тодішньому головному хіт-параді країни «Територія А». На жаль покоління, яке народилося в нульових, навряд чи її вже знає.
Тризубий Стас – «Рідне місто»
В 90–х роках франківський бард Станіслав Щербатих створив сатиричну композицію «Рідне місто». Ця пісня увійшла в альбом 1997 року під назвою «Мене звуть Тризубий Стас». Композицію досі виконують місцеві барди на різних вечорах, навіть після смерті Тризубого Стаса. Проте сумнівно, чи бодай кожен мешканець міста її чув.
Михайло Кривень – «Мій Івано-Франківськ» («Над кварталами небо погідне»)
Пісню на слова відомого франківського письменника Ярослава Дорошенка виконав народний артист України — Михайло Кривень. На композицію навіть був знятий дещо примітивний, як на теперішній час, кліп. Зараз часто цей шлягер в основному можна почути на різних відкритих святкових концертах в місті, організованих силами муніципальних установ. Цікаво, що її переспівали інші, менш знані виконавці.
«Перкалаба» — «Просерамера (гімн Івано-Франківська)»
Композиція на слова відомого у вузьких колах франківського вуличного шахіста зі скверу Міцкевича та поета Ярослава Хованця. Саме Ярослав, який торік відійшов у вічність, полюбляв писати вірші про рідне місто. Пісня «Просерамера (гімн Івано-Франківська)» спочатку була записана у варіанті співу самого Хованця з музичним супроводом «Перкалаби». Але згодом її виконав і Федот, тодішній вокаліст гурту. Композиція увійшла до другого альбому «Говорить Івано-Франківськ» 2007 року.
Йоко Кот – «Танець міста Івано-Франківськ»
Однією з найбільш сучасних, що присвячені місту, є пісня «Танець міста Івано-Франківськ», яку заспівала виконавиця Йоко Кот (вона ж Іванна Шкварок). Композиція планувалась для одного з танцювальних проектів, що не відбувся. Слова написала знана в місцевому музичному середовищі Іванка «Орбахоса» Погребенник. На інструментах заграли музиканти гурту «Пан Пупец’» — Станіслав Боднарук і Олег «Фрост» Мороз та відомий ворохтянський цимбаліст — Петро Сказків. Записали її у 2015 році на студії «Frost Magnetic Records». Пісня є в активній ротації радіо «Вежа – 107 FM».
Богдан Грицишин – «Любім Франківськ»
Маловідома для загалу композиція, проте досить добре зроблена. У супроводі цілого оркестру заспівав своїм бас баритоном один з солістів хору «Галицькі передзвони» — Богдан Грицишин. Дворазовий володар гран-прі за найкраще виконання пісень у місті Ланголин (Великобританія). Має дві освіти: психолог та музикант. Композиція чимось нагадує військові німецькі пісні. Хоч і створена в консервативному стилі, але звучить пристойно.
«Les Stens» – «Frankivs’k Goes Electro!»
Денс-панк трек від вже не існуючою команди «Les Stens». Гурт припинив своє існування, а його вокаліст Владислав Марцинковський перебрався до США, де зараз грає в іншій команді з франківським корінням «Фліт». У 2012 році музиканти встигли оприлюднити цікаве рішення пісні про нічний Франківськ і його клубне життя. Цікава музика і оригінальне бачення, яке вважаємо дещо недооціненими та достатньо не розчутим широкою аудиторією. Врешті послухайте самі.
Іванна-Марія Адамчак — «Місто моє»
Досить цікава композиція, враховуючи юний вік виконавиці. На час запису співачці було всього 18. «Місто моє» в блюзових тонах була записана на студії Романа Калина у 2012 році до 350 ювілею Франківська. Авторами виступили батько і син — Дмитро (автор музики) та Андрій Максиміви (автор слів). Планувався і кліп, проте так у світ і не вийшов.
Гурт «5й Океан» та Женя Чичановський – «Івано-Франківськ»
Пісня створена гуртом «5й океан». До реалізації також доклався гітарист Євген Чичановський. Композицію запустили напередодні 355 річниці — в квітні 2017. Як це і годиться, був відзнятий і кліп. Трохи більше, ніж за рік, з часу оприлюднення, відео набрало всього 2 600 переглядів.
“Star Team” — «Місто моє»
Одна з найсвіжіших композицій про Франківськ, створена в травні 2017 року на передодні дня міста. Слова і музику до неї написали Ольга Борин та Діана Королюк. Саму пісню заспівали діти з продюсерського центру «Star Team» спільно з співачкою Уляною Маляр. До композиції зняли і кліп, режисером якого став Андрій Снімщиков. На ютубі більше ніж за рік відео набрало близько 5 тисяч переглядів, що звісно не є багато.
Загалом намагань заспівати про Станиславів, Станіслав та Івано-Франківськ було багато. Є згадки, що про місто писали пісні ще за радянських, польських та навіть австрійських часів. Зокрема відомо про композицію “Славний город Станіслав”, музику до якої створив Анатолій Кос-Анатольський. Пісню вочевидь співав галицький виконавець Остап Роп’яник (1916-2007), адже саме в його архіві сином Ігорем були віднайдені слова та ноти до неї.
В 2016 р. відома українська співачка Наталія Дзеньків «Лама» в ефірі телепрограми «Франківці» якось зізналась, що написала пісню про місто між Бистрицями. “Франківськ завжди буде для мене найріднішим містом. До речі, я написала пісню про наше місто, про всі ті спогади. Вона скоро має вийти, як сингл”, — зізналась в інтерв’ю. З того часу вже пройшло два роки, але трек поки, на жаль, ще не оприлюднений.
За часів Незалежності спроби заспівати про рідне місто робили ще такі виконавці, як Олександр Глушко, Зоряна Рощук, Наталя Садова, Вікторія Петрова, Марта Квочак, Аліна Качур, Інна Шешурак, Оксана Сливка, Марічка Макогон, Леся Ластівка, Мирослав Петрик, Володимир Пірус, Іван та Богдан Шклярі, Оксана Микицей, тріо «Намисто», ВІА «Смерічка», гурт «Патроничі», Dj Sween & Q Zed та інші… Їхні записи є збереженими. Проте, попри таку велику кількість створеного, чомусь жодна пісня так і не стала культовою для міста, за жодною з них не прикріпився статус офіційного чи не офіційного гімну центру Прикарпаття. І вочевидь, що найближчим часом змін не передбачається.
Тарас ЗЕНЬ