Через карантин українцям довелося скасовувати поїздки на відпочинок за кордон і звертати увагу на туристичні місця всередині країни. Природно, чимало людей надумали відвідати рідні Карпати. Але на вокзалах таких туристів чекав неприємний сюрприз: потягів до Карпат та місць у них практично нема.
Туроператори б’ють на сполох
Туристичний сезон-2020 у Карпатах, якому уже суттєво завадив коронавірус, влітку зіткнувся ще з кількома проблемами. Спершу людей налякали червневі повені, результатом яких стали знищені дороги та зруйновані мости. Найважливіші ділянки завдяки зусиллям дорожників та навіть бійців Нацгвардії вдалося полагодити за кілька днів, однак свій негативний вплив на кількість туристів негода зробила.
Значно важливішим негативним чинником стала відсутність поїздів, якими люди у попередні роки їздили у Карпати. Першим про це публічно заговорив Андрій Дзвінчук, член правління асоціації готельєрів та власників садиб Яремчанщини.
«Сьогодні маємо 11 липня 2020 року. Вже півтора місяця, як послабили карантин! Карпати з нетерпінням чекали цього моменту, адже індустрія туризму зазнала найбільших збитків за час карантину і плекала надії хоч якось оговтатись від зупинки своєї діяльності! Проте не так сталося, як гадалося! Ще минулого року до нас в Яремче та Ворохту прибували потяги з Києва, Одеси, Харкова, Львова, а цього року немає жодного. Зараз ми відчуваємо шалений рівень дискримінації щодо нашого туристичного регіону», – сказав він у своєму відеозверненні.
За словами готельєра, складається враження, що відновлення руху потягів на Яремчанщину блокується, тоді як 40% туристів добираються до Карпат саме залізничним сполученням. Якби така ситуація була скрізь в Україні у час карантину, це не викликало б здивування. Але щодня численні поїзди з туристами прямують на південь країни – в напрямку Чорного та Азовського морів.
«У кожного з нас, хто живе з туристичної сфери, виникають питання. Вас купили, пролобіювали, щоб ви скерували потоки туристів тільки в одному напрямку? Чи це ви таким чином розколюєте країну, надаючи переваги одним і обмежуючи інших? Може, це ваша власна ініціатива, яка призводить до знекровлення туристичного бізнесу в Карпатах? Панове міністри, голово «Укрзалізниці», народні депутати та всі, від кого залежить негайне відновлення руху потягів, прийміть швидкі рішення і відкрийте можливість туристам приїхати в Карпати на відпочинок! І не розказуйте нам про поїзди з 1 серпня! Сім’ї кожного з нас вже декілька місяців сидять без заробітку. В сезон у нас на рахунку кожен день!» – емоційно звернувся до можновладців Андрій Дзвінчук.
Згодом резонанс дійшов аж до Верховної Ради України. Зокрема, низка нардепів від Прикарпаття направили спільне депутатське звернення з цього приводу до міністра інфраструктури Владислава Криклія та в.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» Івана Юрика. Вони вимагають відновити залізничне сполучення з Карпатами та вжити усіх необхідних заходів, щоб туристи могли дістатися в гори звичним способом – потягом.
«Через відсутність залізничного сполучення з Яремчанщиною місцеві готельєри, власники садиб та супутнього туристичного бізнесу несуть великі втрати. Адже близько 40% відвідувачів Яремчанщини користуються якраз потягом! Не можна допускати дискримінацію Карпат. Якщо потяги курсують на південь країни, то чим наші Карпати гірші? Ми, депутати МФО «Прикарпаття», вимагаємо негайного вирішення цього питання», – зауважив нардеп Зіновій Андрійович.
У тексті звернення, яке підписали Зіновій Андрійович, Олена Вінтоняк, Олександр Матусевич, Василь Мокан, Едуард Прощук, Оксана Савчук та Володимир Тимофійчук, йдеться про те, що досі не відновлено рух таких потягів, як «Київ – Рахів», «Київ – Ворохта», «Полтава – Ворохта», «Кременчук – Ворохта» та «Одеса – Рахів».
«У час, коли більшість громадян у відпустці, вони не мають змоги дістатися до улюбленого місця відпочинку зручним для них способом. Близько 40% туристів відвідують регіон за допомогою залізниці. У зв’язку з цим існує загроза повного занепаду туристичної галузі, яка у Карпатському регіоні є головним джерелом наповнення місцевих бюджетів та головним платником податків до державного бюджету. Важливо розуміти, що втрат зазнає не лише туристична галузь, а й всі супутні сфери», – йдеться в документі.
Втратимо до 40% відвідувачів
Херсонська і Одеська області – це ті регіони, які матимуть достатньо стабільний туристичний потік цього літа. Цьому сприяють як епідеміологічна ситуація, так і рішення «Укрзалізниці» про відновлення руху потягів. А ситуація із західними областями протилежна – всі вони у жовтій зоні «коронакризи», відтак залізниця не поспішає додавати нові маршрути у розклад перевезень.
Таку думку висловив начальник відділу туризму управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА Віталій Передерко. Посадовець вважає, що через всю сукупність факторів Прикарпаття отримає суттєвий спад туристичної активності.
«Українці однозначно подорожуватимуть і вдома, і за кордон. Вірусу перестали боятися, карантинних обмежень наші громадяни майже не дотримуються. Відкриття кордонів для українців є дуже актуальним – зараз це роблять Болгарія, Греція, і тому кількість чартерів щодня зростатиме. Майже чверть українців влітку планують відпочивати за кордоном, а 30-40% – вдома. Але сподівання на переорієнтацію на внутрішній туризм не мало підстав. Українські внутрішні і зовнішні туристи не корелюються. Причин багато: ціни, якість, логістика, ментальність. Коронавірус, звичайно, вплине на падіння потоків. Для нашої області, думаю, ми втратимо до 40% відвідувачів за підсумками 2020 року», – сказав Віталій Передерко.
За його словами, транспортна недоступність стала для Карпат справжнім викликом, своєрідним «логістичним карантином». І це проблема, бо люди не можуть доїхати сюди.
«На жаль, крім коронавірусу, додався червневий паводок. ЗМІ «налякали» всю Україну і наших потенційних туристів, тому ми, тобто наш бізнес, маємо значні втрати: крім травня, і червень – доводиться зараз нам спільно реанімувати репутацію безпечної туристичної дестинації. Іронія долі у тому, що фактично протягом 24 годин після паводку всі автошляхи були розчищені, окрім кількох високогірних сіл, а туристична інфраструктура фактично не постраждала зовсім», – додав начальник відділу туризму.
Попри всі негаразди, Віталій Передерко налаштований досить оптимістично, адже вважає, що є серйозні сподівання на липень-серпень та оксамитовий сезон, коли туристи на Прикарпаття все ж приїдуть. Адже попит на відпочинок у Карпатах є.
«Ми не сидимо склавши руки. Триває капремонт автошляхів до туристичних курортних зон, ми проводимо активну промокампанію туристичного потенціалу області. 10 червня стартував проєкт «52 вікенди на Івано-Франківщині». Це якраз проєкт підтримки туристичного бізнесу. Готуємо нові гастро-, еко-, веломаршрути, віртуальні 3D-тури. Цього року запрацює цікава інтегративна локація «Гобітхіл» у Верховинському районі. Новим інтерактивним об’єктом є «Динопарк» у Поляниці. В серпні відбудеться популярний музичний фестиваль «Underhill» у Підгір’ї, фестиваль «Drive for Life» у Коломиї, у вересні – Міжнародний гуцульський фестиваль у Косові. Зараз головне, щоб коронавірус пішов на спад і ми не перебували у невизначеності», – підсумовує Віталій Передерко.
Все згідно з планом
В «Укрзалізниці» відкидають всі звинувачення в упередженості та кажуть, що все відбувається згідно з законами, постановами і документами.
В.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» Іван Юрик повідомив, що повноцінне відновлення залізничного сполучення заплановано на серпень – але лише у разі покращення епідемічної ситуації. Наразі «Укрзалізниця» вже відновила рух третини поїздів далекого сполучення та приміських.
«Карантин продовжено до 31 липня. Сподіваємося, що в серпні кількість захворювань на коронавірус піде на спад і ми зможемо повноцінно відновити залізничне сполучення з усіма регіонами», – зазначив Іван Юрик.
В «Укрзалізниці» також нагадали, що всі пасажирські поїзди тепер проходять посилену дезінфекційну обробку перед та після рейсу, те саме стосується постільної білизни під час прання. У кожному вагоні встановлено санітайзер, яким можуть користуватися пасажири. Поїзні бригади забезпечені засобами індивідуального захисту, пройшли відповідні інструктажі та медогляд.
Для посадки в поїзд пасажири обов’язково повинні вдягти захисну маску, а також пройти температурний скринінг при вході на вокзал та при посадці до вагона. З огляду на заходи безпеки пасажирам рекомендовано якнайменше пересуватися у вагонах. Тимчасово у поїздах не пропонуватимуть напої та кондитерські вироби.
У пресслужбі «Укрзалізниці» додали, що курсування поїздів встановлюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №392. А рішення щодо кожного потяга приймається окремо за погодженням з Міністерством інфраструктури.
«Рішення щодо запуску приймається на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією, де запроваджується послаблення протиепідемічних заходів, передбачених постановою КМУ. На сьогодні призначаються поїзди за першим етапом виходу з карантину, ведеться опрацювання графіка руху поїздів», – кажуть у пресслужбі залізниці.
Інформацію щодо цих етапів публікували ще у травні. На першому етапі в Україні запустили міські та внутрішньообласні автоперевезення, електрички, які працюватимуть у години пік, та 42 пари поїздів далекого сполучення категорій Інтерсіті+ і Нічний експрес. На другому етапі буде запущено міжнародні автомобільні та автобусні перевезення, всі приміські поїзди, які працюватимуть вдень, та всі пасажирські поїзди. На третьому етапі запрацює міжнародне залізничне та авіасполучення, також будуть запущені внутрішні сезонні поїзди.
Тарас ВОЛОШИН