Минулого тижня франківці мали можливість кілька днів спостерігати за людьми, які стояли під Центром надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП) і створювали величезну чергу. Батьки, які хотіли записати своїх дітей у новий дитсадок «Джерельце», простояли там понад добу. Ночували теж у черзі.
Чи можна було обійтися без черг?
Батьки організувались самі
Дитсадок побудувала компанія «Ярковиця» у своєму мікрорайоні «Липки». Його одразу передали на бюджет міста. Розрахований він був на 115 дітей, однак, за словами чиновників, там зможуть вмістити до 200 дітей. Втім охочих у нього потрапити виявилося значно більше – 350.
Реєстрація у садок мала розпочатись 23 вересня. Та вже за день до цього, вранці 22 вересня, батьки організували чергу і склали список присутніх. Серед них були і депутати, зокрема депутат Івано-Франківської міської ради Сергій Абрам’як, який захотів віддати до садка наймолодшого сина.
«Люди самі вирішили сформувати чергу, а про це я дізнався з батьківського чату. О 9:30 там написали про те, що біля ЦНАПу вже хтось є. Аби уникнути конфліктних ситуацій і з’ясовування, хто був у черзі, а хто ні, вони складають список», – розповів Абрам’як.
Депутат зазначив, що зареєструватись у садок завжди складно. Пригадав, коли реєструвались у садок «Солов’ятко», то прийшли люди, які вривалися у приміщення ЦНАПу, розбили скло, навіть поліцію викликали.
Аби відчути на собі, як усе відбувається, журналістка «Галицького кореспондента» теж стала в чергу. З натовпу було чути, що люди скаржаться. Мовляв, холодно стояти, а відійти погрітись не можна, бо щогодини роблять перекличку, чи є хтось із батьків дитини на місці. Якщо після двох оголошень прізвища ніхто не відгукується, його викреслюють зі списку. Бажання потрапити в садок у батьків було сильніше, ніж потреба зігрітись і поїсти, тож вони сумлінно чекали.
Мама чотирирічної дитини Надія, яка теж стояла в черзі, розповіла, що вибігла до ЦНАПу, аби віддати малечу у середню групу садка.
“Одну дитину вранці відправила до школи, а іншу залишила на сусідку вдома, бо чоловік за кордоном, не маю як інакше, а в садок записатись треба, от і чекаю. А в черзі я 27-ма”, – сказала жінка.
Без преференцій
Скажете, а де ж тут діджиталізація, яку нам обіцяв президент? І будете праві. Саме з цим питанням ми й пішли до ЦНАПу. Як пояснив керівник Центру надання адміністративних послуг Богдан Питель, ця черга власне й була для того, щоб зареєструватися… в електронній черзі.
«Батьки сформували список, аби потрапити в електронну систему, і коли садок розпочне набір, а це буде десь у перших числах жовтня, їхні діти одразу будуть зараховані в садок», – сказав він.
Керівник ЦНАПу зауважив, що завжди виникає така складна ситуація, коли відкривається новий садок. Аби не було непорозумінь і підозр, нібито комусь допомогли знайомства, й створили електронну систему, в якій відобразили усіх.
«Ми зробили все можливе, щоб не було втручання посадових осіб, ми нікому не давали преференцій, а перед стартом електронної реєстрації журналістам показали, що немає нікого, хто би уже був зареєстрований. Плюс вжили додаткових заходів безпеки: зробили три робочих місця», – розповів Богдан Питель.
Він переконаний, що якби була суто інтернет-реєстрація, то були б інші претензії, мовляв, людина не використовує електронні комунікації, не має цифрового підпису, та й, зважаючи на таку кількість охочих записатись у садок, система могла зависнути.
«Ми поставили вебкамеру, щоб на офіційній сторінці «Джерельця» у Фейсбуці відображався процес реєстрації в режимі реального часу. Зараз, відколи почалась реєстрація, жодних конфліктів не було, все спокійно. Звісно, неприємно, що зібралась велика кількість людей і вони стояли всю ніч, але це їхня ініціатива, ми не втручались в ту чергу. Була схожа ситуація і з реєстрацією в садок «Котигорошко», що в Крихівцях, і з пасічнянською «Вишиванкою», – пригадує Питель.
Реєструватимуть пізніше
Додамо, що 27 вересня відкрили електронну реєстрацію. То для тих, хто не стояв у цій черзі. Також можна буде просто прийти у ЦНАП пізніше і теж отримати можливість зареєструвати маля. Але це гарантії не дає. Як бачимо, охочих потрапити у садок більше, ніж може вмістити у себе заклад.
«Половина людей – це батьки, чиї діти вже ходять у садочки, розташовані в інших мікрорайонах міста. Їм, мабуть, незручно, тому вирішили перереєструвати малюків. Зрештою, садок «Джерельце» сучасний, добре обладнаний, і це сприяло тому, що батьки захотіли віддати дітей туди», – пояснює Богдан Питель причини ажіотажу.
Уляна ПИЛИПЕЦЬ