Пересувні поліклініки можуть забезпечити необхідний рівень медичної допомоги на деокупованих територіях та в регіонах компактного розміщення ВПО.
Понад 8 млн громадян України через війну покинули свої домівки й стали внутрішньо переміщеними особами. Водночас люди, що залишилися й зазнали окупації, потерпають від зруйнованої інфраструктури та неможливості отримати елементарну медичну допомогу. Тільки в Харківській області наприкінці 2022 року на деокупованих територіях мешкало 340 тис. осіб. А за час повномасштабного вторгнення загалом ворог пошкодив понад 800 медзакладів, 127 з яких зруйновані вщент.
За цих обставин медична й психологічна допомога постраждалому населенню набуває першочергового значення. Тож в Україні запроваджено кілька проєктів мобільних медичних юнітів: команди лікарів надають послуги не в лікарських закладах, а в спеціально обладнаних транспортних засобах.
Так, у червні 2022-го ГО “Інфекційний контроль в Україні” й оператор мобільних просторів TrucksFormers запустили проєкт “Medical Mobile Unit”. Він організовує пересувні пункти первинної медичної та психологічної допомоги цивільному населенню, постраждалому через російську збройну агресію. Мешканці громад, що потребують консультації сімейного лікаря чи психолога, отримують її в обладнаному напівпричепі-трансформері. Перші скористалися такою можливістю жителі села на Чернігівщині, що 28 днів перебували під окупацією – їм була нагально необхідна компетентна лікарська допомога.
У медпунктах на колесах є все для комфортного прийому відвідувачів: окремі мебльовані кабінети, автономне енергопостачання й вентиляція, туалет та станції для миття рук. У межах проєкту фахівці надають первинну ланку медичної допомоги, консультації вузькопрофільних спеціалістів, проводять необхідну психотерапію. Щодня команда медиків може приймати до 60 пацієнтів.
Мобільна меддопомога працює у 2 форматах:
- Системно в регіонах розміщення ВПО, зокрема:
- у місцях компактного розміщення (тимчасові містечка);
- населених пунктах з великою кількістю ВПО.
Для цього формується перелік громад, які потребують супроводу лікарів та регулярного відвідування за графіком. Тоді на кожній локації пересувний пункт працює 7–14 днів залежно від кількості мешканців.
- Оперативне реагування, тобто розгортання точкових проєктів, на недавно деокупованих територіях. Це:
- території, на яких відновлена діяльність української влади та яка не перебуває під ризиками обстрілів з артилерії й інших систем ураження – понад 40 км від актуальної лінії фронту чи державного кордону з країнами-агресорами;
- виїзд на локацію, де є оперативна потреба в допомозі: пошкоджена медична установа, відсутні фахівці, велика кількість людей, яким необхідна психологічна допомога.
У перспективі для розширення географії допомоги, зокрема й у регіонах, які цього найбільше потребують, передбачені такі формати роботи:
- Мобільна поліклініка: 2–3 спеціалізованих причепи-трансформери з 3–5 кабінетами в кожному, що оснащені спеціалізованим медобладнанням (УЗД, системи діагностики, гінекологічні крісла тощо).
- Мобільний медичний юніт: 1 комбітрейлер-трансформер з кабінетами для прийому психологів та лікарів сімейної медицини з обмеженим спеціалізованим обладнанням.
- Пересувний кабінет: мікроавтобус з кабінетами для огляду, забору аналізів чи для роботи 1–2 вузьких спеціалістів.
За оцінками експертів, на першому етапі розвитку мобільної допомоги на деокупованих територіях та місцях із великою кількістю ВПО потрібно 2 мобільні клініки, 5 мобільних юнітів і до 20 мобільних кабінетів. Для реалізації проєктів такого масштабу необхідна широка гуманітарна підтримка з боку міжнародних фондів та представників великого бізнесу.