Зараз світ заполонила нова іграшка під назвою спінер – маленька крутилка, яка за принципом роботи нагадує дзиґу. Плоскі колеса з трьома лопатями, які швидко вертяться на пальцях, замінили українським дітям покемонів. Продавці позиціонують її як іграшку-антистрес. Втім нещодавно Держпродспоживслужба заявила, що не така вона вже й безпечна.
Що таке спінер?
Спінер складається з підшипника і крил. Варто підштовхнути одне, як усі починають крутитися. Іграшки відрізняються за матеріалом, кольором і розміром та швидкістю обертання. Є такі, які крутяться дуже швидко, а є такі, що повільніше. Від цього залежить і ціна, яка коливається від 30 гривень до кількох тисяч.
Іграшка була винайдена американцями в 1990-ті роки, але чималої популярності по всьому світі набула лише у 2017-му. Винахід такої крутилки приписують інженеру-хіміку КетринГеттингер, яка на початку 1990-х створила іграшку для своєї доньки із синдромом патологічної м’язової стомлюваності.
Винахідниця запатентувала цей засіб, але масового випуску не було. У 2005 р. термін дії патенту закінчився, а Геттингер його не продовжила. Окрім Кетрин, автором спінера називають і Скотта Мак-Коскері, який створив схожий пристрій у 2014 р., щоб подолати власне хвилювання.
Спінер рекламується як засіб допомоги людям, які мають проблеми з концентрацією уваги або відчувають неспокій. Вважається, що він набув популярності у всьому світі завдяки статті у журналі «Forbes», де його назвали обов’язковою офісною іграшкою у 2017 році. В Україні ця іграшка з’явилася навесні і одразу ж стала популярною. Згідно з даними Google, спостерігається шалений сплеск зацікавлення цією іграшкою. Минулого місяця абсолютним лідером за кількістю запитів «спінер» була Івано-Франківська область. Найменше запитів було в Одеській та Дніпропетровській областях.
Китайські заводи, звернувши увагу на тренд, активно переключилися на виробництво спінерів. Завдяки їм іграшка і потрапила на широкий український ринок. Зараз вони буквально заполонили міста і села та продаються на кожному кроці. Крамниці навіть вивішують таблиці з повідомленням про те, що тут продаються спінери. Їх можна знайти і в продуктових магазинах та магазинах побутової техніки.
Хоча спінер часто подається як корисна іграшка, він популярний переважно серед школярів, які проробляють з ним різні трюки. Втім у декількох школах США їх вже заборонили, мотивуючи це тим, що вони відволікають дітей від навчання. Як в Америці, так і в Україні вже зафіксовані випадки, коли при сильному розкручуванні діти травмували спінером обличчя.
Небезпечна забавка
Попри те, що майже на всіх сайтах зазначається, що іграшка абсолютно безпечна для дітей, у Держпродспоживслужбі повідомляють про небезпеку спінера. Наразі на території Європейського Союзу уповноваженими державними органами прийнято рішення про відкликання продукту від кінцевих споживачів, а також його вилучення з ринку з обов’язковим знищенням та заборону імпорту на кордоні ЄС.
Наразі йдеться не про всі спінери, а про конкретну модель: COLOR SPIN LED модель CS5555 SYM0024. «Акумуляторний відсік цієї моделі іграшки легко відкрити без використання будь-яких інструментів та отримати доступ до елементів живлення, які дитина може покласти у рот і проковтнути, що, в свою чергу, завдасть шкоди її шлунково-кишковому тракту. Зазначений продукт не відповідає вимогам Директиви щодо безпеки іграшок та відповідним європейським стандартам EN 62115», – сказано у повідомленні головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
В. о. начальника відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг управління захисту споживачів Любов Осудар розповідає, що, відповідно до цього листа, при планових перевірках вони звертають увагу на спінери. Втім крутилки саме такої моделі в нашій області немає. Однак нещодавно при плановій перевірці в одній з дитячих крамниць у Коломиї спеціалісти звернули увагу на спінер, який світиться. Відтак іграшку вартістю 140 гривень забрали на перевірку, і в лабораторії її забракували.
Начальник випробувального центру ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» Тетяна Стасів розповідає, що спінер досліджувався за показниками щодо якості та безпеки. «Там взагалі відсутнє будь-яке маркування, тільки написано, що виготовлено в Китаї. Не вказано, для якої категорії дітей, чи це взагалі іграшка, немає інструкції та адреси виробничих потужностей. Ніде не було написано, що там є гальванічні елементи – батарейки, і як їх замінювати. Тобто споживач не отримав жодної інформації», – продовжує пані Тетяна.
До того ж, до батарейок та дрібних деталей дуже легко дібратися та зазнати ушкодження. Враховуючи це все,спінер забракували. Тішить хоч те, що ніяких токсичних елементів там не виявили.
При виборі спінера Тетяна Стасів радить звертати увагу на маркування, адже споживач має отримати всю інформацію, яка його цікавить. Тоді ж у разі нещасного випадку можна звертатись до виробника. Також варто звертати увагу на запах, адже його наявність свідчить про те, що в іграшці є токсичні елементи. Окрім того, треба уважно придивитись до крутилки. Зокрема, чи легко вона розбирається, чи має гострі краї тощо.
«Я не розумію, навіщо батьки купують дітям цю іграшку. Це ж мама відвернеться, а вони можуть її розібрати і або проковтнути деталі, або травмуватися ними. Подивіться, скільки тут батарейок і гострих деталей», – демонструє розібраний спінер пані Осудар.
Зараз власнику крамниці, в якій виявили спінер цієї моделі, дали припис з вимогою забрати їх з реалізації. Якщо ж він цього не зробить, то йому загрожує штраф. Однак це в теорії, а на практиці все трохи інакше, адже на цілу область є тільки троє працівників відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг, які можуть здійснювати вибіркові перевірки щодо усунення припису.
Та й взяти спінер на перевірку не так легко. Як зазначає пані Любов, відділ контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг може здійснювати планові та позапланові перевірки. Але щоб провести позапланові, все одно треба погодження з Києва, а це займає чимало часу.
«Ми надсилаємо повідомлення про перевірку. Якщо адресат його отримав, то ми виходимо на перевірку. Але буває, що люди не беруть конверти, і вони нам повертаються, тому не ми не можемо здійснити перевірку», – зітхає вона.
Замкнуте коло
Втім, навіть незважаючи на те, що управління захисту споживачів забракувало цей спінер, вилучити його з продажу чи вийти на постачальника вони не можуть. Відомо, що прямо з-за кордону в нашу область ця іграшка не завозилась. Це означає, що в Україні є дистриб’ютор, який розповсюджує її. Однак знайти його складно. Для того, щоб зв’язатися з постачальником, необхідна накладна, де б була вказана юридична адреса. Однак здебільшого в накладних зазначене тільки місто.
«Пише, наприклад, «ФОП Голобин». Він зареєстрований як підприємець за домашньоюадресою. Ми туди ходили, а там нікого немає. Зверталися у фіскальну службу, але там відповідають, що це конфіденційна інформація. Через те, що немає нормальних накладних, ми не можемо відстежити завіз іграшки в нашу область», – продовжує Любов Осудар.
Втім, незважаючи на це, поки що в управління захисту споживачів не надходило скарг на спінери.
Не забороняти, а обмежувати
Сьогодні немає одностайної думки щодо користі чи шкідливості цієї іграшки для психіки людини. Одні спеціалісти кажуть, що вона знімає стрес, допомагає зосередитись, а також сприяє розвитку дрібної моторики рук. Продавці цих іграшок запевняють, що за допомогою спінера можна подолати хвилювання та дратівливість. Однак поширена й думка, що спінер – черговий маркетинговий хід, розрахований, в першу чергу, на дітей та офісних працівників.
Психолог Ірина Волощук розповідає, що своїм дітям цю новомодну іграшку не купує. На її думку, вона вводить дітей у транс. «Можливо, це й антистрес, але вона виключає з реальності. Це не є якась розвиваюча гра, яка мала б бути постійно у дитячих руках. Це момент зациклення на одноманітній руховій активності, що не сприяє розвитку мозку. Я своїм дітям сказала, що це шкідливо, одноманітно, і запропонувала гратися чимось іншим. Добре дати дитині замінник в таких випадках», – каже психолог.
Пані Ірина наголошує: якщо спінером гратися тільки час від часу, то в цьому немає нічого поганого. Але якщо дитина цілими днями його крутить, то треба бити на сполох. Тому якщо батьки вже купили своєму чаду спінер, то мають взяти на себе відповідальність і контролювати, аби ігри з ним були дозовані.
«Це одноманітна діяльність, яка втягує дитину, тому в мене це викликає насторогу. Під час таких ігор в дитини спостерігається пасивна активність. Тобто якщо вона бігає з м’ячем чи стрибає на скакалці, то мозок насичується киснем, а тут дитина просто сидить. Тому якщо є така пасивна активність, то потім дитина мусить вибігатись і отримати ту дозу кисню. Якщо вона цього не зробить, після такого сидіння може стати агресивною чи погано спати. Це вже все індивідуально», – пояснює психолог.
Тому для того, щоб уникнути таких наслідків гри зі спінерами, фахівець рекомендує не категорично забороняти, а обмежувати. Однак тут все залежить від стосунків між батьками та дитиною. «Діти завжди будуть рости, і ринок пропонуватиме іграшки, на які всі будуть вестися. Тому вони повинні мати власну думку», – зазначає Ірина Волощук.
Міркування батьків
Думки івано-франківських батьків щодо спінерів також розділяються. Хтось купує їх дітям, бо ті просять, а хтось категорично проти. «Моя донечка грається, але без фанатизму. Я спочатку була категорично проти спінера, ще й металевого. А зараз заспокоїлась. Лиш не дозволяю бавитись ним біля меншої дитини», – каже Люба Зощак.
Деякі батьки зауважують, що після декількох днів інтерес дитини до спінера зник. Тож вони просто викинули гроші на вітер. «Моя донечка була в захваті тиждень. Тепер спінер валяється десь в коробці з іншими іграшками і нікому не потрібен», – додає Уляна Яновська.
А от Олена Новікова каже, що принципово не купувала спінер. Мовляв, нехай діти краще чимось кориснішим займаються. Наприклад, спілкуються, читають чи складають конструктори.
На думку Наталії Петрів, в цій забавці немає нічого цікавого і корисного. А коли її дитина побачила спінер, то запитала, що з ними робити. Коли ж вона пояснила, що просто крутити, то дочка здивувалась і запитала: «Для чого?!» Оскільки спінер не викликав у неї жодного захвату, то й купувати його не було сенсу.
Втім мама трьох дітей Леся Соловчук відзначає й користь від спінера. Каже, що коли син думав, то здирав собі нігті на руках, а коли вона купила йому спінер, то ця проблема майже зникла. «Тепер коли він думає, то крутить спінер», – зазначає вона.
Якщо ж зважувати усі «за» і «проти» спінера, то треба розуміти, що це передусім модна іграшка. А для дітей важливо, щоб вони мали таку забавку, як і в їхніх однолітків. Однак все має бути в міру. Колись діти захоплювалися йо-йо, тамагочі, тетрісом, ловили покемонів. Зараз на зміну тим іграшкам прийшов спінер.
Наталя КОЗАК