Його звинувачують у багаторічному харасменті та сексуальних домаганнях.
Андрій Білоус залишив посаду директора – художнього керівника Київського академічного Молодого театру. Про це повідомили в Департаменті культури КМДА, пише “Галицький кореспондент”
Зокрема, Андрій Білоус подав заяву на звільнення за угодою сторін. Також уже підписано відповідний наказ Департаменту.
Усі подальші кадрові рішення щодо того, хто виконуватиме обов’язки керівника театру, буде ухвалено пізніше.
“Нагадаємо, що Департамент культури неодноразово заявляв про принципову позицію щодо неприпустимості будь-яких проявів харасменту, дискримінації та вчинення образливих чи принизливих дій у комунальних закладах культури”, – йдеться в повідомленні.
Як повідомляє Суспільне Культура, у Молодому театрі повідомили, що тимчасово виконувати обов’язки директора — художнього керівника буде заступниця Білоуса Ірина Грицуляк: вона вже брала на себе керівництво під час попереднього відсторонення режисера.
У театрі додали, що невідомо, чи буде конкурс, оскільки в Україні досі триває воєнний стан, але, найімовірніше, це буде у новому сезоні, оскільки лишилося лише півтора місяця до закінчення поточного.
Також поки невідома доля усіх вистав Білоуса, які є у репертуарі Молодого театру — там зауважують, що режисер раніше планував забрати права на показ із закінченням сезону, однак, можливо, нове керівництво продовжить договір або “будуть якісь інші обставини”.
У коментарі для Радіо Культура Білоус зазначив, що не визнає за собою жодних правопорушень, але вирішив самостійно написати заяву на звільнення, щоб знизити напругу в колективі. Режисер також вважає, що цей крок сприятиме поверненню театру до нормальної роботи.
У чому звинувачують Андрія Білоуса
Першою режисера звинуватила колишня студентка Карпенка-Карого Софія Сапожнік. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та закликав “поділитися своїми сексуальними фантазіями”. Пізніше своїми історіями анонімно поділилися в мережі й інші колишні студентки режисера.
У мережі також розгорнувся флешмоб #немовчи — під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильством у творчих університетах та театрах.
Ще наприкінці січня актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав його звільнити — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.
10 лютого активісти та небайдужі зібралися під театром, висловлюючи солідарність із 46 працівниками, які підтримали відсторонення Білоуса. Тоді, згідно з заявою самого режисера та рішенням КМДА, його відсторонили від виконання обовʼязків до 13 березня.
Університет Карпенка-Карого також відсторонив Білоуса від викладацької діяльності на час службової перевірки. У коментарі “УП.Культура” ректорка університету Інна Качарян зазначила, що вони направили до поліції заяви з обвинуваченнями в сексуальних домаганнях щодо Білоуса, однак поки не отримали відповіді. Вона також додала, що заяви від студентів надходили з 21 січня аж по 17 березня.
Уже 14 березня Андрій Білоус повернувся до роботи у Молодому театрі, хоча спеціальна комісія КМДА рекомендувала розірвати контракт.
Активісти та актори Молодого театру зареєстрували на сайті КМДА петицію з вимогою звільнити Білоуса і директора Департаменту культури КМДА Сергія Анжияка, оскільки той свідомо і систематично був бездіяльним стосовно режисера.
Наприкінці квітня стало відомо, що режисеру надали вчене звання доцента. Пізніше у Міносвіти запевнили, що можуть ініціювати службову перевірку та скасувати наданий ступінь, якщо цю людину притягнуть до кримінальної відповідальності.
Позиція Білоуса
Андрій Білоус відкидає будь-які звинувачення у домаганнях чи харасменті. У письмовому коментарі для Радіо Культура він зазначив, що, на його думку, уся ця справа — це лише маніпуляція.
За словами режисера, група людей, які непричетні до театру, підбурили акторів висунути проти нього “абсурдні та безпідставні звинувачення”. А єдина мета — “без суду і слідства, шляхом тиску на КМДА, усунути мене з театру”.