Чи впевнені ви, що те, що п’єте та їсте збігається з назвою? Що молоко – це молоко, а сир – це сир? Багато українців давно вже надають перевагу молочним продуктам, купленим «у бабусі» на ринку. Але й там є певні ризики. Проте міські жителі весь день зайняті в офісі мусять надавати перевагу супермаркетам. Що ж ми там купуємо?
Законом України “Про молоко та молочні продукти” визначено вимоги до безпеки і якості молока і молочних продуктів, зокрема, у виробництві забороняється використовувати жири та білки немолочного походження, різні стабілізатори та консерванти.
Однак зазначені заборони ігноруються виробниками, особливо в частині використання пальмової олії .
Необхідно відзначити, що властивості пальмової олії та її жирних кислот підвищують рівень холестерину в крові і провокують розвиток атеросклерозу, тромбозу судин, захворювань серця, ожиріння. Але, незважаючи на це, воно широко застосовується в Україні при виробництві харчових продуктів, зокрема молочної продукції та кондитерських виробів, в якості замінника дорогого масла, що, в свою чергу, спричиняє зниження вартості виробництва.
«Причина масової фальсифікації молочних продуктів в Україні полягає в спробі виробника здешевити виробництво через сильне збідніння населення». Про це під час прес-конференції повідомив експерт, директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, як зазначає інформаційне агентство «ТТ-інфо» у своїй публікації.
«Причина появи фальсифікованої продукції на наших полицях у такій масовій кількості – наша бідність. Раніше це були поодинокі випадки. Згадаймо про ситуацію 5-6 років тому – попитом користувалася продукція середнього або преміум-сегмента. Недорогої продукції було дуже мало, і нею практично ніхто не займався. І тоді сенсу підробляти, додавати пальмову олію в молоко практично не було. Зараз же, коли покупець вибирає продукцію за єдиним критерієм – ціною, – ми отримуємо тенденцію збільшення кількості недобросовісних виробників. Тут є кілька проблем. Перша полягає в самому покупцеві, коли той вірить у можливість купити за невеликі гроші хорошу і якісну продукцію. Насправді це міф. Ми ж знаємо: якщо щось коштує 1 грн, а нам пропонують за 30 коп, то вже повинна закрадатися думка, що щось тут не так, або що нас хочуть обдурити. Але часто ми самі хочемо бути обдуреними. Друга проблема – виробники, які фактично перейшли на форму виробництва з додаванням фальсифікату», – розповів він.
Генеральний директор ДП «Київоблстандартметрологія» Ірина Кравченко в свою чергу додала, що якість продуктів харчування сьогодні ніхто не контролює. Це і є наслідком того, що виробник, користуючись безкарністю, виробляє неякісні продукти та обманює свого споживача з метою наживи. «Ринок взагалі ніхто не контролює. Там сьогодні безконтрольність і безкарність. Звичайно, у будь-якого виробника виникає бажання нажитися. Щоб шляхом недобросовісної конкуренції та обману споживачів отримати якомога більше прибутку. Це головне завдання споживача на сьогодні», – підкреслила вона.
Нагадаємо, У Коломиї замість бабусь з молоком на вулиці вийшли продавці квітів.
Коташевська Тетяна
Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia