Івано-Франківськ — єдиний обласний центр України, в якому досі немає мовної програми. Мер може створювати робочі групи, які будуть перевіряти дотримання мовного закону, однак дуже важливо правильно їх називати. Відколи Руслан Марцінків назвав такі об’єднання мовними інспекторами, російська пропаганда почала поширювати дезінформацію, що, мовляв, громадян України переслідуватимуть за мовною ознакою. Про це у коментарі Суспільному повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
За його словами, під час зустрічі з Русланом Марцінківим йшлося про запровадження в Івано-Франківську до Дня української писемності та мови програму, яка міститиме моніторингові дослідження, перевірки на дотримання мовного закону представників різних сфер обслуговування, інтернет-представництв, освіти, транспорту, охорони здоров’я, діяльності місцевої влади, створення мовних курсів або розмовних клубів, що сприятимуть підвищенню рівня володіння державною мовою. До 27 жовтня депутати Івано-Франківської міської ради мали б затвердити таку мовну програму.
Вивіски іноземними мовами
Омбудсман зазначає, що діяльність мовних інспекторів не передбачена законом. Але відповідно до закону про місцеве самоврядування міський голова може створювати робочі групи, що перевірятимуть дотримання мовного закону у місті.
“От, наприклад, в Івано-Франківську надзвичайно велика кількість вивісок та оголошень англійською, іншими європейськими мовами — на перукарнях, готелях, молодіжних просторах, кав’ярнях. Відповідно до закону і рішення Конституційного суду громадяни не зобов’язані володіти іншими мовами, ніж державною. Тому в багатьох містах України, зокрема в Миколаєві, Одесі, протягом 2022-2024 років такі комісії здійснили перевірки й підготували приписи суб’єктам господарювання, відповідно до яких поміняли вивіски з недержавної мови на державну”, — говорить Тарас Кремінь.
Уповноважений із захисту державної мови підтримує ініціативу Руслана Марцінківа посилити контроль за впровадженням державної мовної політики щодо захисту прав громадян на інформацію та послуги державною мовою.
“Але дуже важлива складова, на якій хотів би зупинитися. Не зважаючи на те, що така робота буде проведена, важливо правильно називати такі робочі групи. Бо відколи Руслан Марцінків назвав такі об’єднання мовними інспекціями, російська пропаганда почала поширювати дезінформацію, що, мовляв, будуть переслідувати громадян України за мовною ознакою. Не треба підігравати російській пропаганді, яка з 2014 року розповідала про “розіп’ятих хлопчиків”, — продовжує Тарас Кремінь.
За його словами, протягом 2024 року від жителів Івано-Франківської області на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло до десяти скарг.
Що відомо про мовних інспекторів у Франківську
Вперше міський голова Руслан Марцінків анонсував роботу мовних інспекторів у Франківську 9 вересня, після зустрічі з уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кременем.
Читайте: В Івано-Франківську з’являться мовні інспектори, – Марцінків
Упродовж доби майже 50 людей зголосилися бути мовними інспекторами. Вони працюватимуть на громадських засадах. Популяризуватимуть курси вивчення державної мови, стежитимуть за дотриманням законодавства при обслуговуванні у магазинах, кав’ярнях.
Наразі положення щодо діяльності мовних інспекторів на виконавчому комітеті ще не затвердили.