Жива ялинка на Новий рік – це вже не модно і, крім того, не «екофрендлі». Лише за приблизними підрахунками, щороку в Україні на новорічні свята вирубують понад 5 мільйонів ялинок, сосен, смерек. А за два-три тижні, коли святкову мішуру знято, вони опиняються на смітнику.
Багато хто із свідомих громадян вже давно відмовився від натуральних дерев на користь штучних. Але, зберігаючи природу, ми можемо нашкодити собі – штучне дерево може бути шкідливим для здоров’я, адже для масового виробництва таких ялинок часто використовують неякісну пластмасу, токсичні фарбники.
Тому є кращий варіант. Останнім часом чимало любителів природи прикрашають на новий рік араукарію. Ця рослина зовні схожа на ялинку, проте її можна виростити у горщику вдома.
«Я давно для себе вирішив, що не буду купувати живих ялинок на Новий рік, – розповідає Орест Жилін, програміст. – А якось знайомий порекомендував мені араукарію. Каже, її можна вирощувати вдома, на балконі, в саду – де завгодно. І на Новий рік вона повноцінно заміняє ялинку. Я так і зробив. Тепер вже чотири роки обходжуся без покупних ялинок. Коли свята закінчуються, просто знімаю прикраси – дерево залишається жити далі».
Ця вічнозелена рослина виростає на 50 см за рік. Її краще тримати у світлому місці, однак подалі від прямих сонячних променів. Вона прекрасно почуватиметься у кутку, проте не далі, ніж 1,5 метра від вікна – як і будь-якій рослині, їй потрібне світло.
Араукарія любить прохолоду, тож це гарний варіант для озеленення лоджій. Проте хоч ця рослина оранжерейна, вона легко може пристосуватися і до кімнатних умов. А влітку, коли араукарії спекотно, слід обприскувати її водою.
А як щодо хвойного аромату, спитаєте ви? Бо часто люди купують живу ялинку, «щоб вдома пахло святом». Ті, хто тримає араукарію, кажуть, що її гілки пахнуть хвоєю не гірше за ялинку. Так і є, адже араукарія – це рід хвойних дерев родини араукарієвих.
До слова, свою назву араукарія отримала на честь індіанського племені арауканів, що дало назву Аруко провінції в південній частині Чилі, місту і затоці, що омиває Чилі з заходу.
Фахівці відносять араукарію до рослинного світу Юрського періоду. У скам’янілостях неодноразово знаходили шишки араукарії.
Існує близько 21 виду араукарії – чилійська, бразильська, араукарія Каннінгема, Клинка, Бідвілла, Ханстайна, Кука, вузьколиста, різнолиста тощо. До речі, насіння деяких видів араукарії (зокрема, чилійської) можна їсти – воно таке ж поживне, як горіхи.
У природі деякі види араукарії доростають до 60-75 метрів. А для вирощення вдома краще обрати араукарію різнолисту (її у побуті називають «кімнатною ялиною»). Є такий секрет: чим більший горщик, в якому росте дерево, тим більше воно розростатиметься. Тож, якщо вам не потрібна велика араукарія, можете тримати її в малому горщику (але не надто маленькому). Він повинен обов’язково мати дренажний отвір, бо араукарія не любить застою води.
Ще один плюс араукарії – вона не сиплеться, тобто вам не потрібно прибирати голки. Прикрасили араукарію, провели разом з нею весь цикл новорічних свят, сфотографувалися, прибрали іграшки – і залишили рослину у спокої до наступного року.
Марина ФРОСТ