На дороги Франківщини уряд виділив рекордну суму

  • Цьогоріч на ремонт автошляхів Івано-Франківської області від кабміну надійшла рекордна сума – 787,7 мільйонів гривень. Вже відремонтовано 24,2 км доріг державного та місцевого значення із запланованих 35,2 км. Поточний середній ремонт завершено на ділянках Долина – Хуст, Мукачеве – Львів, Стрий – Мамалига, Татарів – Кам’янець-Подільський.

    Ще на початку весни під час виступу на засіданні уряду Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман сказав: «Цього року роботи будуть найбільш масштабними за всю історію незалежності. У тому числі значні гроші передбачені на ремонт регіональних доріг».

    Слова Прем’єр дотримав. У 2018-му уряд виділив на ремонт доріг місцевого значення вчетверо більше грошей ніж будь-коли до цього – 11,5 мільярдів гривень. Кожен регіон отримує ресурси і сам визначає, які місцеві дороги потребують ремонту.

    Такі зміни у дорожньому господарстві України покладають відповідальність на місцеву владу. Адже потрібна відповідальність при виконанні робіт і освоєнні коштів. Місцева влада має працювати і звітувати перед своїми громадами.

    На 2019 рік в проекті бюджету на ремонт та будівництво автошляхів України передбачено виділення 55 млрд грн, з них 17 млрд грн – на місцеві дороги, а 2,5 млрд грн піде на безпеку дорожнього руху.

    Гарантоване фінансування

    Двома важливими каталізаторами змін стало втілення в життя реформи фінансової децентралізації і створення Дорожнього фонду.

    «Ми заклали фінансові основи подальшого розвитку. Це, насамперед, можливості децентралізації, яка дозволяє наповнювати місцеві бюджети, а отже, фінансувати дорожні проекти на місцях. А також Дорожній фонд, який забезпечує гарантоване, прогнозоване фінансування», – сказав Гройсман.

    Позитивні зміни можна пояснити зміною структури фінансування. Раніше  кошти на ремонти виділялись в «ручному режимі», на кшталт «цьому дам, а цьому не дам». Тому  деякі дороги не ремонтувались десятиліттями. З цього року Укравтодор відповідальний за ремонт і утримання доріг тільки державного значення. А кошти для ремонтів доріг  місцевого значення передаються на місця через Дорожній фонд: кожен регіон отримує ресурси і сам визначає, які місцеві дороги потребують ремонту.

    Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду прокоментував, що картина виконання дорожніх робіт по країні – нерівномірна. Десь відсоток виконання планів добігає 100%, а десь – не перевищує 20%.

    «Так відбувається через безгосподарність і нездатність займатися не тільки будівництвом доріг, – сказав Прем’єр-міністр. – Треба підсилювати регіональну владу і бути вимогливим до її роботи».

  • Реалізація планів

    Ситуація з дорогами на Франківщині, як загалом в Україні, складна. Адже протягом 10 років будівництво, капітальний ремонт та реконструкція доріг в країні майже не проводилися. Станом на 2016 рік понад 90% автошляхів були визнані такими, що не відповідають нормам експлуатації. З того часу уряд та автодор запустили процес масштабного ремонту. Та з кожним роком збільшують число відновлених кілометрі: в 2016 році – 900 км, в 2017 – понад 2 100 км, 2018 – до 4 000 км автошляхів.

    Минулого року на Франківщині відремонтовано у загальній кількості 64,9 км доріг державного та місцевого значення. Це рекордна кількість доріг, яку відремонтували з 2005 року.

    Що стосується якості ремонту загальнодержавних доріг, Укравтодор зробив жорсткішими вимоги до підрядників – тепер за всіма контрактами на середній ремонт – гарантія не менше 5 років, на капітальний – не менше 10 років. А впровадження системи ProZorro дозволило проводити усі тендери відкрито і на рівних умовах для всіх учасників, що забезпечує економію бюджетних коштів і якісне виконання робіт.

    За словами Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, тепер якість ремонтів суворо контролюється: якщо експертиза встановить, що ремонт виконано неякісно – підрядників зобов’яжуть виправляти «халтуру» за свій рахунок, а українці платити за це не будуть.

    Відповідно до урядової стратегії розвитку дорожнього господарства, траси сучасного сполучення з’єднуватимуть усі обласні центри України. У планах – вже за 5 років. Так запевнив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

    «Це частина реалізації нашої стратегії – за 5 років з’єднати всі обласні центри України. Наголошую: українці мають право їздити по добрих дорогах і будуть їздити по якісних шляхах», – заявив Гройсман.

    В межах стратегії розвитку дорожнього господарства запланована поступова відмова від «ямкових ремонтів». Хоча минулого року таким чином було забезпечено проїзд  по 40 000 км доріг, але до 2022 року від нього заплановано повністю  відмовитись.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!