Громадська організація «Природні Права Україна» проводить онлайн-анкетування жінок, які народили в пологових будинках Івано-Франківщини у 2018 році. Опитування проводиться з метою вивчення задоволеності жінок пологовою допомогою, яку їм надали у медичних закладах, та ситуації з дотриманням прав жінок при пологах.
Опитування на Прикарпатті триватиме до 10 лютого. Як запевняють представниці ГО «Природні Права Україна», опитування є цілком анонімним, вказувати ім’я та прізвище не потрібно. Відповіді будуть використані лише в узагальненому вигляді, тому ніяк не вплинуть на стосунки кожної конкретної жінки із персоналом медустанов.
Щойно закінчилося повторне опитування породіль на Львівщині, участь у якому взяли понад 800 жінок. У першому опитуванні у Львівській області, яке провели у 2017 році, взяли участь понад 1100 жінок, тож тепер можна буде порівняти результати і з’ясувати, чи змінилася ситуація із наданням пологової допомоги у цій області. Паралельно з опитуванням на Прикарпатті триває анкетування у Черкаській області, а пізніше опитування розпочнеться в Закарпатській, Хмельницькій та Київській областях. Їх результати представлять у червні цього року.
«Відгук кожної жінки дуже важливий, бо від цього залежить, чи матимемо ми якісні зміни в системі пологової допомоги в Україні. Завдяки цьому анкетуванню ми побачимо, як дотримуються протоколи та права жінок при пологах у регіоні. Результати будуть підставою для регіональної адвокаційної кампанії місцевих активісток, а також ляжуть в основу звернень до органів центральної влади для внесення законодавчих змін. Це той рідкісний випадок, коли ми можемо творити своє майбутнє своїми руками», – розповідають в організації.
В анкетуванні жінкам пропонують оцінити як загальний стан, чистоту та зручність приймальних відділень у пологових будинках, пологових зал та післяпологових палат, так і стан та зручність ліжок, чистоту та доступність туалету, душових, наявність цілодобового гарячого водопостачання. Окремий пункт – харчування у пологовому будинку.
Важливим блоком питань є оцінка рівня емоційної підтримки від персоналу пологового будинку – ввічливість, люб’язність, допомога. Жінки можуть відверто відповісти, чи вони мали повну підтримку персоналу, чи, навпаки, зіткнулися з байдужістю і небажанням допомогти.
У жінок також запитують, чи надали їм достатньо часу, щоб ознайомитись із документами про інформовану згоду у пологовому будинку (чи, до прикладу, жінка просто підписала згоду, де їй сказали), і чи пояснювали причини та наслідки медичних втручань, перш ніж жінка підписала згоду.
У блоці питань про перебіг пологів жінкам пропонують відповісти, якими немедикаментозними засобами знеболення вони користувались, чи застосовував медичний персонал розтин плідного міхура для відходження вод, крапельниці, пігулки та інші ліки – якщо так, то чи жінку питали згоди на ці маніпуляції і чи надавали при цьому жінці пояснення, для чого це потрібно.
Серед інших питань – зокрема, чи дозволили матері мати контакт із дитиною «шкіра до шкіри» після пологів, чи відбулося годування дитини грудьми протягом перших двох годин після її народження, чи були пологи достатньо приватними і конфіденційними, чи жінці було некомфортно від присутності великої кількості сторонніх людей, чи тиснули на жінку психологічно, чи було залякування під час пологів або після них, наскільки жінка задоволена доглядом, який отримала у пологовому будинку.
Фінальне запитання пропонує жінкам поміркувати над тим, які зміни могли би суттєво покращити пологову допомогу на Івано-Франківщині. Анкета розміщена на сторінці ГО «Природні Права Україна» у Facebook.
Наталка ГОЛОМІДОВА