Зареєстрували 44 випадки кашлюку, тоді як минулого року — один.
У зв’язку з загостренням епідемічної ситуації по кашлюку в Україні в цілому та в Калуському районі зокрема лікар-епідеміолог Калуського районного відділу обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Вашкевич нагадує про основні симптоми та профілактику цього інфекційного захворювання, інформують “Вікна”.
Найбільше хворіють діти
За даними Центру громадського здоров’я, за 6 місяців 2024 року в Україні зареєстровано 4863 випадки захворювання на кашлюк, що у 30 разів більше, ніж за аналогічний період 2023 року (161 випадок). Захворюваність продовжує стрімко зростати: лише за червень зареєстровано 1058 випадків проти 1006 за перші три місяці року. З усіх, хто захворів, 95,9% становлять діти.
Щодо Калуського району, то з початку року станом на 11 вересня зареєстровано 44 випадки кашлюку, що значно перевищує показники попередніх років, коли реєструвались поодинокі випадки. Так, у 2020 році зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок кашлюку, у 2021-2022 роках випадки не реєструвались, у 2023 році зареєстровано 1 клінічний випадок захворювання.
Причина зростання захворюваності — збільшення кількості нещеплених дітей. За 6 місяців 2024 року рівень охоплення щепленнями проти кашлюку по Україні серед дітей до року, які отримали відповідно до віку три щеплення складає всього 46,6%.
Як розпізнати?
Кашлюк — це інфекційне захворювання дихальних шляхів, найпоширенішим симптомом якого є напади сухого, спастичного кашлю. Хвороба легко поширюється від людини до людини, здебільшого повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні.
На початку захворювання кашлюк часто плутають зі звичайною застудою, адже йому притаманні: слабкий кашель, температура, нежить. Проте не слід його недооцінювати.
Кашель при кашлюку може тривати приблизно від 4 до 8 тижнів і супроводжуватись тимчасовим припиненням дихальних рухів (апное). Серед частих ускладнень захворювання — пневмонія, рідше — судоми та ураження головного мозку. Чим менший вік дитини, тим небезпечніший для неї кашлюк.
Запобігти цьому захворюванню можна лише через вакцинацію, яка передбачена Календарем профілактичних щеплень. Безоплатні щеплення роблять дітям за такою схемою:
перша доза — 2 місяці;
друга доза — 4 місяці;
третя доза — 6 місяців;
четверта доза — 18 місяців.
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цілоклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі убиті клітини збудника кашлюку, а АКаДП містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.
“Пам’ятайте, що імунізація щорічно рятує понад 3 мільйони людей від смерті внаслідок таких хвороб, як дифтерія, правець та кашлюк. Тож подбайте про свою дитину та захистіть її від цих небезпечних інфекцій”, — зазначає Наталія Вашкевич.
До теми: Коломийська інфекційна лікарня придбала новенький венозний сканер